اخبار مرتبط

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: از دانشجویان کشورهای دیگر که در این دانشگاه تحصیل می کنند انتظار داریم نکات و دستاوردهای خوبی را که در ایران به دست می آورند به عنوان هدیه به کشور خود انتقال دهند.
دکتر محمد کافی افزود: حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه فردوسی مشهد خوبیها و اثرات مثبتی نیز برای دانشجویان ایرانی دارد و از آن جمله این که دانشجویان ایرانی با فرهنگهای مختلف و متنوع آشنا می شوند و از حضور دانشجویان خارجی به عنوان همکلاسی بهره می گیرند.
رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران نیز در این مراسم با اشاره به تحصیل پنج هزار دانشجوی عراقی در ایران گفت: دولت عراق به صورت هدفمند علاقه دارد تا دانشجویانش در ایران تحصیل کنند. همچنین خانواده های عراقی به دلیل تشابه فرهنگی زیادی که بین عراق و ایران وجود دارد علاقه مند هستند فرزندانشان در دانشگاههای ایران تحصیل کنند.
یاسر عبدالزهرا الحاج افزود: بدون شک نتایجی که جمهوری اسلامی در 40 سال اخیر به دست آورده در همه ابعاد مهم بوده ولی مهمترین این نتایج پیشرفتهای علمی و آکادمیک است که جمهوری اسلامی ایران به آن دست یافته است.
وی ادامه داد: در راستای تبادلات علمی بین دو کشور ایران و عراق هفته گذشته قصی عبدالوهاب السهیل وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق در ایران حضور یافت و با مقامات ایرانی در مورد تاسیس شرکتهای دانش بنیان و مراکز علمی و همچنین تبادل استاد و دانشجو به گفت و گو پرداخت.
معاون فرهنگی سرکنسول افغانستان در مشهد نیز در این مراسم به وظایف دانشجویان و دانشگاهیان اشاره و بیان کرد: دانش و تخصص دانشجویان هر کشوری باید به حل مشکلات کشور خودشان کمک کند و آنها با تحقیقات و پایان نامه هایی که تهیه می کنند باید توانایی علمی را در کشورشان افزایش دهند.
حسین رحیمی افزود: ایران جزو 10 کشور برتر در رشته نانو است ولی کشورهای همسایه در این رشته علمی بهره ای نبرده اند.
مدیر همکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم با اشاره به ظرفیتهای زبان فارسی گفت: زبان فارسی به عنوان یکی از بزرگترین زبانها در تولید علم و محصولات فرهنگی جایگاه ویژه ای دارد.
احسان قبول افزود: در همین راستا تاکنون هزار و 700 دانشجو از 21 کشور جهان زبان فارسی را در دانشگاه فردوسی آموخته اند و این رسالت برعهده دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی است که علاوه بر آموختن دروس علمی و تخصصی سفیران سخن فارسی در کشورهای خود باشند.
رئیس اداره دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد هم در این مراسم گفت: امید است که دانشجویان خارجی این دانشگاه در بازگشت به کشورشان سفیران صلح و دوستی باشند.
زینب موذن زاده افزود: با توجه به گستردگی دانشکده های دانشگاه فردوسی مشهد در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و حتی پسادکتری متقاضی تحصیل وجود دارد. بیشترین تعداد دانشجویان خارجی از کشورهای افغانستان و عراق هستند و همچنین از کشورهای سوریه، لبنان، آمریکا و روسیه نیز دانشجویانی در دانشگاه فردوسی تحصیل می کنند.
وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان قطب آموزش فارسی به غیرفارسی زبانان، به آنان در دوره های سه ، شش و 9 ماهه زبان فارسی را آموزش می دهد.
دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین دانشگاه فعال در شرق کشور 810 عضو هیأت علمی دارد. افزون بر 30 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای در 435 رشته و در قالب 63 گروه آموزشی در دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل می کنند. همچنین این دانشگاه با هزار و 700 دانشجوی خارجی بیشترین تعداد دانشجویان خارجی را در بین دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ایران جذب کرده است.
2030/1922
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.