به گزارش ایرنا خیرالله خادمی روز دوشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح راه آهن بیرجند - یونسی که همزمان با سفر معاون اول رئیس جمهوری به خراسان جنوبی برگزار شد افزود: با اتصال استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه و همدان، تاکنون ۲۲ استان کشور به شبکه ریلی متصل شده و ۷۲۰ کیلومتر خط راه آهن در ۲ سال گذشته اجرا و بهره برداری شده است.

وی گفت: طرح اتصال خط ریلی مشهد به زاهدان و چابهار به عنوان زیرساخت مهم توسعه کشور در سطح ملی و بین المللی به طول یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر اجرا می‌شود و اجرای این طرح ضرورت مهم تکمیل کریدور ملی و بین المللی حمل و نقل کشور به شمار می‌رود که مقام معظم رهبری بر تسریع اجرای آن تاکید دارند.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار داشت: تکمیل طرح‌های ریلی اثر زیادی بر توسعه حمل و نقل کشور در سطح ملی و بین المللی دارد و اجرای طرح یادشده موجب کاهش قابل توجه هزینه بار و جابه جایی کالا در کشور می‌شود.

وی گفت: با اتصال خط راه آهن مشهد به چابهار که بخش مهمی از آن در خراسان جنوبی اجرا می‌شود تا کشورهای پاکستان و افغانستان از طریق سرخس به ترکمنستان و آسیای میانه متصل می‌شوند و نقش مهمی در رونق اقتصادی کشور دارد.

خادمی با اشاره به پیش بینی جابه جایی ۲۰ میلیون تن کالاهای معدنی طی ۱۵ سال آینده در کشور گفت: طرح اتصال خط ریلی مشهد به چابهار بستر این مهم را هموار می‌کند.

جانشین فرمانده اقتصاد مقاومتی و وزیر معین خراسان جنوبی هم گفت: اتصال خط راه آهن  مشهد - زاهدان - چابهار ضرورت توسعه حمل و نقل کشور در سطح ملی و بین المللی است و این طرح مهم از ضرورت‌های توسعه شرق کشور است.

مسعود سلطانی‌فر افزود: باید با ایجاد زیرساخت لازم شاهد تکمیل و بهره برداری طرح اتصال خط راه آهن  مشهد-  زاهدان - چابهار باشیم که بخشی از آن از خراسان جنوبی می‌گذرد.

وی بیان کرد: طرح  یادشده از مهم ترین محورهای ارتباطی اروپا به آسیا و زیربنای توسعه حمل و نقل بار و کالاست.

عملیات اجرایی راه آهن بیرجند به یونسی به عنوان یکی از مراحل طرح اتصال مشهد به زاهدان و چابهار در شرق کشور به طول ۳۲ کیلومتر و با صرف اعتبار ۹۰۰ میلیارد ریال آغاز شد.

قطعه نخست خط ریلی مشهد به زاهدان از یونسی بجستان به گناباد استان خراسان رضوی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۵۰ درصد و صرف اعتبار ۴۸۰ میلیارد ریال در دست اجرا است.

اتصال بیرجند (مرکز خراسان جنوبی) به شبکه ریلی سالها مورد انتظار مردم این استان مرزی بود و با پیگیری مدیریت استان و حمایت دولت در سال جاری به سرانجام رسید.

۲۰۹۵*۳۰۲۸

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.