همراه با امام خمینی در روزهای منتهی به انقلاب اسلامی؛ امروز پانزدهم بهمن،‌ حکم به تشکیل دولت موقت

امام خمینی در حکمی خطاب به مهندس بازرگان: جنابعالى را بدون در نظر گرفتن روابط حزبى و بستگى به گروهى خاص، مأمور تشکیل دولت موقت مى‏ نمایم.

لینک کوتاه کپی شد

 چند روزی از حضور امام در ایران می گذرد و شواهد حاکی از پیروزی قطعی و قریب الوقوع انقلاب اسلامی مردم ایران است و دیگر وقت آن رسیده که ایشان دولتی را به طور موقت معرفی کند و همین اتفاق هم می افتد.

به گزارش خبرنگار تاریخ و اندیشه جی پلاس، امروز پانزدهم بهمن ماه سال 96 است و 39 سال پیش در چنین روزی امام خمینی بنا به پیشنهاد شورای انقلاب و بر اساس وظیفه شرعی خود به مهندس مهدی بازرگان حکم تشکیل دولت موقت را دادند. متن این حکم به شرح زیر است:

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم

 ۶ ربیع الاول ۱۳۹۹

جناب آقاى مهندس مهدى بازرگان

 بنا به پیشنهاد شوراى انقلاب، بر حَسَب حق شرعى و حق قانونى ناشى از آراى اکثریت قاطع قریب به اتفاق ملت ایران که طى اجتماعات عظیم و تظاهرات وسیع و متعدد در سراسر ایران نسبت به رهبرى جنبش ابراز شده است، و به موجب اعتمادى که به ایمان راسخ شما به مکتب مقدس اسلام و اطلاعى که از سوابقتان در مبارزات اسلامى و ملى دارم، جنابعالى را بدون در نظر گرفتن روابط حزبى و بستگى به گروهى خاص، مأمور تشکیل دولت موقت مى‏ نمایم تا ترتیب اداره امور مملکت و خصوصاً انجام رفراندم و رجوع به آراى عمومى ملت درباره تغییر نظام سیاسى کشور به جمهورى اسلامى و تشکیل مجلس مؤسسان از منتخبین مردم جهت تصویب قانون اساسى نظام جدید و انتخاب مجلس نمایندگان ملت بر طبق قانون اساسى جدید را بدهید. مقتضى است که اعضاى دولت موقت را هر چه زودتر با توجه به شرایطى که مشخص نموده‏ ام تعیین و معرفى نمایید. کارمندان دولت و ارتش و افراد ملت با دولت موقت شما همکارى کامل نموده و رعایت انضباط را براى وصول به اهداف مقدس انقلاب و سامان یافتن امور کشور خواهند نمود. موفقیت شما و دولت موقت را در این مرحله حساس تاریخى از خداوند متعال مسألت مى ‏نمایم.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏»

(صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۵۴-۵۵)

با ورود امام خمینی به میهن، شخصیت ها و بزرگان با ارسال نامه و پیام،‌ یا حضوری بازگشتشان را تبریک گفتند و امام نیز به مقتضای فرصتی که دست می داد، آنها را بی پاسخ نمی گذاشتند، در این روز امام به پیام تشکر آیت الله شریعتمداری پاسخ گفتند. متن این نامه در ج ۶،‌ ص ۵۳ صحیفه امام آمده که به شرح زیر است:

«بسمه تعالى‏ حضرت آیت اللَّه آقاى شریعتمدارى- دامت برکاته

مرقوم شریف در تفقد از این جانب واصل، و موجب تشکر گردید. سلامت و سعادت جنابعالى را از خداوند تعالى خواستار است. امید است پس از چند روزى به زیارت حضرات آقایان نایل شوم. و السلام علیکم و رحمه اللَّه. روح اللَّه الموسوی الخمینى» ‏

وبگردی

    دیدگاه تان را بنویسید