نماینده کارگران: با مزد منطقه‌ای در کمیته دستمزد مخالفت شد/ به سبد معیشت ورود نشد

به گفته باقری نماینده کارگران در کمیته دستمزدِ ذیل شورایعالی کار، نمایندگان کارگری کمیته دستمزد و همچنین نماینده تامین اجتماعی با استقرار مزد منطقه‌ای به دلایل بسیار مخالفت کردند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ محسن باقری، جزئیات نشست دوشنبه کمیته دستمزد را تشریح کرد.

محسن باقری، نماینده کارگران در کمیته دستمزدِ ذیل شورایعالی کار، در گفت‌وگو با ایلنا به تشریح جزئیات این نشست پرداخت.

وی گفت: در نشست که از ساعت ده صبح با حضور نمایندگان سه گروه و نماینده سازمان تامین اجتماعی در محل وزارت کار برگزار شد، به موضوع مزد منطقه‌ای بنا بر پیشنهاد وزارت اقتصاد پرداخته شود.

به گفته باقری، نمایندگان کارگری کمیته دستمزد و همچنین نماینده تامین اجتماعی با استقرار مزد منطقه‌ای به دلایل بسیار مخالفت کردند.

این فعال کارگری افزود: دلایل مخالفت بسیار بود؛ از جمله اینکه ماده ۴۱ قانون کار با ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی پیوستگی ذاتی دارد و با اجرای مزد منطقه‌ای، افزایش مستمری بازنشستگان کارگری دچار مشکل می‌شود؛ در عین حال نمایندگان کارگری خواستار اجرای بندهای یک و دو ماده ۴۱ قانون کار قبل از اجرای مزد منطقه‌ای شدند.

باقری ادامه داد: به دولت گفتیم چرا دستمزد منطقه‌ای را برای کارمندان زیرمجموعه خود اجرا نمی‌کند و فقط به دنبال محرومیت مزدی کارگران است؛ چرا در مورد مالیات، سیاست‌های منطقه‌ای برقرار نیست به این شکل که مثلاً مزدبگیران را در مناطق محروم از پرداخت مالیات معاف کنند. یا اینکه  چرا تولید ثروت و توزیع ضریب جینی در کشور متوازن نیست.

او تاکید کرد: از سوی اکثر حاضران جلسه از جمله نماینده رسمی سازمان تامین اجتماعی و اعضای کارگری اعلام شد که در شرایط فعلی، مزد منطقه‌ای کاملاً غیرقابل اجراست و توان پیاده‌سازی آن نیست. بنابراین اکثریت جمع حاضر در کمیته دستمزد، این گزینه را مردود دانستند.

باقری با بیان اینکه «قبل از هر چیز باید محاسبات سبد معیشت ۱۴۰۳ در دستور کار کمیته دستمزد قرار بگیرد» افزود: متاسفانه در نشست امروز  به بحث سبد معیشت ورود نشد و تمام وقت جلسه به پیشنهاد وزارت اقتصاد در زمینه مزد منطقه‌ای اختصاص داشت. 

دیدگاه تان را بنویسید