روش های آماده کردن پنجره ها برای فصل سرما

پنجره هایی که انرژی و دمای داخل خانه را حفظ می کنند، می توانند به میزان 20 تا 30 درصد از هزینه های گرم یا سرد کردن خانه را کاهش دهند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ پنجره ها می توانند در جلوگیری و هدر رفتن از اتلاف انرژی تاثیر زیادی داشته باشند.

 

پنجره هایی که انرژی و دمای داخل خانه را حفظ می کنند، می توانند به میزان 20 تا 30 درصد از هزینه های گرم یا سرد کردن خانه را کاهش دهند. راه حل نهایی برای کاهش اتلاف حرارت، نصب این گونه پنجره هاست که به طور ویژه برای جلوگیری از اتلاف گرما طراحی شده اند. اگر این کار برایتان عملی نیست، راه حل های دیگری وجود دارد که با آن می توانید پنجره را برای مقابله با سرمای زمستان آماده کنید تا از دست رفتن گرما در طول زمستان را به حداقل برسانید.

 

• قاب اطراف پنجره را برای پیدا کردن درزهایی که ممکن است هوا از آن خارج شود چک کنید. یک شمع روشن کنید و آن را در فاصله 10 تا 15 سانتی پنجره بگیرید. به شعله شمع نگاه کنید و ببینید شعله آن متزلزل نباشد و سوسو نزند. اگر شعله شمع سوسو بزند حتماً هوا از جایی به داخل نفوذ می کند. پرده ها و وسایل تزئینی روی پنجره را بردارید و شکاف بین چارچوب پنجره و قسمتی از آن که باز می شود را بررسی کنید. هر گونه عایق نامناسب (و یا پشم شیشه فشرده) را بردارید و شکاف ها را با اسپریِ فومِ کم یا بدون توسعه پر کنید؛ برای این کار دستورالعمل کارخانه سازنده را دنبال کنید. سپس دوباره پرده را نصب کنید.

 

• پنجره ها را بررسی کنید که قاب شیشه یا چارچوب آن شل نباشد. قاب های شل را درز گیری و بتونه کاری کنید یا هر شکاف را با سیلیکون یا مواد دیگر درزگیری کنید. شکاف های قاب پنجره که هوا ممکن است از آن عبور کند یا قاب دور شیشه پنجره که شامل میله های چوبی بین شیشه ها نیز می باشد را با نوار درزگیری کنید.

 

• اگر پنجره زمستانی دارید کرکره چوبی بادشکن را چک کنید تا کاملاً در جای خود محکم باشد. همه شیارهای آن را تمیز کنید تا مطمئن شوید که در جای مناسب خود قرار گرفته اند. اگر لازم است شیارها را تعمیر کنید. اطراف قاب را درزگیری کنید تا از ورود هوا جلوگیری کنید. کرکره چوبی را باز و بسته کنید تا مطمئن شوید که عملکرد آن درست است. کرکره چوبی را کاملاً ببندید. پنجره ای که حتی 0.5 میلیمتر باز باشد، مسیری برای خروج هوای گرم و ورود هوای سرد ایجاد می کند.

 

توجه: بعضی از کرکره های چوبی ممکن است در چهار طرف درزگیری و مسدود نشده باشند، اگر پایین آن توسط نصب کننده درزگیری نشده است، برای جلوگیری از جمع شدگی، این ناحیه آن را درزگیری نکنید.

 

• بیرون پنجره را -اگر پنجره تان چوبی است- برای جلوگیری از ورود هوای سرد به داخل پنجره با پلاستیک ضخیم بپوشانید. از بست های آهنی برای چسباندن ورق های پلاستیکی برای قسمت بیرونی پنجره استفاده کنید، از همه طرف آن به اندازه 10 سانت اضافه بگذارید. لبه های آن را با تسمه های چوبی و بست آهنی یا با ناخن در بیرون قاب پنجره محکم کنید. پلاستیک اضافه را قیچی کنید. این گزینه به طور معمول برای پنجره های زیر زمین و گاراژ مناسب است؛ برای پنجره های خانه، حصار پلاستیکی داخلی (مرحله 5) ارجحیت دارد.

 

• در صورتی که استفاده از پلاستیک های بیرونی برایتان امکان پذیر و مطلوب نیست، از پلاستیک سلفون برای داخل پنجره استفاده کنید. پلاستیک را روی پنجره بچسبانید؛ این کار را از قسمت بالا شروع کنید و به سمت پایین ادامه دهید. از یک سشوار برای گرما دادن به پلاستیک استفاده کنید تا بدون چین و چروک شود. چک کنید تا مطمئن شوید تمام لبه های آن محکم شده باشد.

 

• پرده های عایق نصب کنید تا از ورود هوای سرد و خارج شدن هوای گرم جلوگیری کنید. یکی از گزینه ها، وصل کردن یک پارچه ضخیم به نوار چسب و آویزان کردن آن از قاب پنجره، در طول شب های سرد زمستان است. در طول روز آن را بردارید تا نور خورشید به داخل خانه بیاید؛ یا اینکه پرده خورشیدی آویزان کنید تا در طول روز اشعه های خورشید را جذب کند و در طول شب مانع از دست رفتن گرمای داخل شود.


منبع: بیتوته

دیدگاه تان را بنویسید