سه چیزی که هرگز نباید هنگام صبح بخورید

تعدادی از مواد غذایی وجود دارند که از محبوب‌ترین مواد غذایی حاضر بر سر میز صبحانه هستند، اما آیا می‌دانستید مصرف آن مواد غذایی ممکن است آسیب جدی به دندان‌هایتان وارد کند؟

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس ،برای جلوگیری از آسیب به دندان‌ها و حفظ سلامت دهان و دندان مهم است که از مصرف برخی مواد غذایی که می‌توانند اثرات منفی بر روی دندان‌های تان داشته باشند خودداری کنید به خصوص در ساعات ابتدایی صبح که سطح دفاع طبیعی دهان تان به دلیل کاهش تولید بزاق در طول خواب پایین‌تر است. اما بهتر است از کدام مواد غذایی به خصوص اگر بعد از صبحانه دندان‌های تان را مسواک می‌زنید اجتناب ورزید؟

۱-مرکبات

سلامت نیوز نوشت؛ پرهیز از مصرف مرکبات در ساعات ابتدایی صبح برای جلوگیری از آسیب دندان‌ها به دلیل اسیدیته بالا بسیار مهم است. مرکباتی مانند پرتقال، گریپ فروت و لیمو حاوی اسید سیتریک هستند که مینای دندان را ضعیف کرده و دندان‌ها را در برابر فرسایش و پوسیدگی آسیب پذیرتر می‌کند. تولید بزاق هنگام صبح کمتر است که همین موضوع دفاع طبیعی دهان در برابر اسیدها را کاهش می‌دهد در نتیجه، مصرف میوه‌های با اسیدیته بالا در این زمان می‌تواند آسیب را تشدید کند. توصیه می‌شود برای محافظت از مینای دندان گزینه‌های غذایی با میزان اسیدیته کم‌تر را برای صبحانه انتخاب کنید. بنابراین، بهتر است لیوان بلند آب پرتقال را از روی میز صبحانه حذف کنید!

۲-قهوه

در حالی که ممکن است قهوه در اکثر خانواده‌ها در زمان صبحانه یک ماده اصلی باشد دندانپزشکان هشدار می‌دهند که اگر می‌خواهید از زرد شدن دندان‌های تان جلوگیری کنید از خوردن یک فنجان داغ قهوه هنگام صحب خودداری ورزید. پرهیز از قهوه اول صبح برای جلوگیری از آسیب به دندان‌ها به دلیل تاثیر دوگانه اسیدیته و لکه گذاری احتمالی آن توصیه می‌شود. قهوه ماهیتی اسیدی دارد و می‌تواند به مرور زمان مینای دندان را فرسایش دهد به ویژه زمانی که با معده خالی مصرف شود و تولید بزاق افزایش یابد.

علاوه بر این، رنگدانه‌های تیره قهوه می‌توانند منجر به تغییر رنگ دندان‌ها شوند و ظاهر زیبایی دندان‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. برای محافظت از سلامت دهان و دندان توصیه می‌شود مصرف قهوه را در صبح به حداقل برسانید و بعد از نوشیدن قهوه دهان خود را با آب بشویید تا اثرات آن را کاهش دهید.

۳-غلات و شیرینی‌های قندی

پرهیز از غلات و شیرینی‌های شیرین هنگام صبح برای جلوگیری از آسیب دندان‌ها به دلیل محتوای قند بالا و ظرفیت بالقوه آن برای ایجاد پوسیدگی دندان ضروری است. غلات و شیرینی‌ها محیطی را برای رشد باکتری‌های مضر در دهان ایجاد می‌کنند، زیرا منبع ثابتی از قندهایی هستند که باکتری‌ها از آن تغذیه می‌کنند و منجر به تولید اسید و فرسایش مینای دندان می‌شوند. مصرف این مواد غذایی در ابتدای روز زمانی که بزاق دهان در طول خواب کاهش یافته خطر آسیب رسانی به دندان را تشدید می‌کند. انتخاب جایگزین‌های صبحانه با قند کمتر می‌تواند به محافظت از مینای دندان و حمایت از سلامت دهان و دندان در طولانی مدت کمک کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید