به مناسبت حلول ماه صفر؛

در ماه صفر بر چه اعمالی تاکید شده است؟

برای هر ماه قمری اعمالی بیان شده است از جمله این ماه ها ماه صفر است که ذکر و دعایی برای آن بر شمرده شده است.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، شروع هر ماه قمری اعمالی را می طلبد که در مفاتیح الجنان به آنها اشاره شده است. هلال ماه صفر که سر می زند نیز خوب است اعمال مستحبی ای را که برای آن ذکر شده است به جای آوریم مانند خواندن دعا، تلاوت قرآن، اقامه نماز و روزه داری و دادن صدقه.

 

در مفاتیح از مرحوم فیض کاشانی دعای ویژه ای برای هر روز این ماه نقل شده است که در ادامه مطلب به آن اشاره شده و ده بار باید خوانده شود:

 

یا شَدیدَ الْقُوی وَ یا شَدیدَ الْمِحالِ یا عَزیزُ یا عَزیزُ یا عَزیزُ ذَلَّتْ بِعَظَمَتِکَ جَمیعُ خَلْقِکَ فَاکْفِنی شَرَّ خَلْقِکَ یا مُحْسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُنْعِمُ یا مُفْضِلُ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ مِنَ الظّالِمینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ کَذلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنینَ وَ صَلَّی اللّهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ.

ای سخت نیرو و ای سخت عقوبت! ای عزیز، ای عزیز، ای عزیز! در برابر عظمت تو همه آفریدگانت خوار شدند، پس کفایت کن از من شر خلقت را. ای نیکو ده، ای زیبایی بخش، ای نعمت بخش، ای فزون بخش، ای که معبودی جز تو نیست! منزهی تو و من از ستمکاران هستم. پس دعای او (یونس) را اجابت کردیم و از اندوه نجاتش دادیم و این چنین نجات دهیم مؤمنان را و درود خدا بر محمد و آل پاک و پاکیزه اش.

 

همچنین برای روز سوم این ماه نیز اعمالی به شرح زیر نقل شده است:

اعمال روز سوم ماه صفر

در روز سوم ماه صفر، دو رکعت نماز بخوان که در رکعت اوّل سوره حمد و سوره فتح و در رکعت دوم سوره حمد و سوره توحید قرائت شود و پس از سلام نماز، صد بار صلوات بفرست و صد بار آل ابی سفیان را لعنت کن و صد مرتبه استغفار نما و آنگاه حاجت خویش را از خداوند بخواه.

 

دیدگاه تان را بنویسید