زائران اربعین از کدام مرزها استفاده کنند؟

وزیر کشور تاکید کرد: برای پیاده روی اربعین حسینی در مرزها مشکلی نداریم، حرکت زوار و هم فعالیت موکب ها روان است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ وزیر کشور با بیان اینکه برای اعزام زوار اربعین در مرزها آمادگی خوبی وجود دارد گفت: با توجه به اقلیم و آب و هوای مناسب دو مرز جدید تمرچین و باشماق، از زائران حسینی درخواست داریم از این دو مرز برای حضور در مراسم معنوی اربعین استفاده کنند.

طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، احمد وحیدی که برای بازدید از طرح‌های عمرانی و اقتصادی به زنجان سفر کرده است، روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود:  برای پیاده روی اربعین حسینی در مرزها مشکلی نداریم، حرکت زوار و هم فعالیت موکب ها روان است.

وی یادآورشد: تا دوشنبه شب حدود ۶۰۰ هزار نفر اعزام شده اند و کار انتقال نزدیک به چهار هزارو ۷۰۰ تا ۵ هزار موکب با کمک کامیون ها انجام شده است.

وزیر کشور ادامه داد: استقبال خوبی از زایران در مرزهای کشور و آن سوی مرزها انجام می‌شود.

وحیدی با اشاره به مشکلاتی که برای زوار افغانستانی ایجاد شده است، تصریح کرد: در حال مذاکره با دولت عراق برای پذیرش زائرین افغانستانی مقیم کشور هستیم و این موضوع در حال حل شدن است.

وزیر کشور همچنین با اشاره به محدودیت‌های حمل و نقل عمومی برای جابجایی زوار به مرزها، خاطرنشان کرد: از زائران اربعین درخواست داریم تا با وسایل نقلیه شخصی به مرزها تردد کنند.

وحیدی خاطرنشان کرد: پارکینگ هایی نیز در مرز پیش بینی شده است تا خودروهای شخصی زوار تا زمان بازگشت در آنجا نگهداری شود.

 

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی: هماهنگی مستمر با دولت عراق برای مدیریت زائران اربعین انجام می‌شود

رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: مدیریت پنج میلیون زائر اربعین با توجه به شرایط آب و هوایی نیازمند تعامل نزدیک و قوی با طرف عراقی است و در این خصوص تعامل مستمر با دولت عراق در دستور کار است.

سید مجید میراحمدی در یکصد و دومین نشست ستاد مرکزی اربعین حسینی افزود:براساس گزارش دریافتی از استانداران مرزی کشور، روند عبور زائران به خوبی در حال انجام است.

وی ادامه داد: تاکنون  حدود دو سوم امکانات و تجهیزات مواکب انتقال داده شده است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به مشکل پیش آمده در ارتباط با عدم موافقت طرف عراقی برای ورود اتباع افغانستان و پاکستانی اظهار کرد:  در این خصوص اعلام شده این زایران تا زمان اعلام نظر نهایی دولت عراق،  وارد مرزهای کشور نشوند.

میراحمدی با بیان اینکه امسال در مراسم معنوی اربعین حسینی با دو مولفه جدی تراکم جمعیت و گرمای هوا مواجه هستیم؛ از افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای و همچنین افراد سالخورده و زنان باردار و دارای کودکان شیرخوار می خواهیم که از حضور در مراسم اربعین خودداری کنند.

وی یادآور شد: در مراسم امسال عزیران اهل سنت در دو استان کردستان و آذربایجان غربی استقبال خوبیداشتند که پیوندی شیرینی میان اهل سنت و شیعیان نمایان ساخته که این موضوع  از برکات اربعین است.

اخذ شکایات مردم از دیگر محورهای مورد اشاره میراحمدی در نشست امروز بود و در این خصوص گفت: سامانه ایران من برای دریافت شکایات مردمی ظرفیت خوبی ایجاد کرده است و هموطنان می توانند از طریق عکس و نوشتار و صوت شکایات خود را به ستاد مرکزی اربعین با سرشماره ۳۰۰۰۷۷۷۰ ارسال کنند.

موضوع حمل و نقل دیگر محور مورد اشاره در نشست امروز بود که معاون وزیر کشور در این خصوص گفت:  وزیر کشور استانداران را مکلف به همکاری با وزارت راه و شهرسازی برای تامین حمل و نقل زائران کرده است.

میراحمدی اضافه کرد: زائران عزیزی که قصد سفر به عتبات عالیات در عراق  از سه مرز باشماق، تمرچین وخسروی  دارند در نظر داشته باشند ساعت خروج از  هفت صبح تا ۶ بعداز ظهر است.

وی از مردم عزیز ایران خواست:برای کمک به حمل و نقل زائران تا ۲ روز پس از اربعین، از سفرهای غیر ضرور  اجتناب ورزند.

دیدگاه تان را بنویسید