جی پلاس؛

علت تذکر امام به شهید سعیدی چه بود؟

امام خمینی در سوم مرداد سال ۴۸ نامه ای خطاب به شهید سعیدی نوشتند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در سوم مرداد ماه سال ۴۸ در نامه ای خطاب به شهید آیت الله سید محمد رضا سعیدی خواستار ممانعت از انتشار ورقۀ استفتائات شدند. متن نامه امام در ادامه آمده است:

 

"بسمه تعالی

خدمت جناب مستطاب سید الاعلام و ثقة‌ الاسلام آقای سعیدی ـ دامت افاضاته

مرقوم شریف واصل، سلامت و سعادت جنابعالی را خواستار است. ورقۀ استفتائات نیز واصل شد. اینجانب هر چه فکر می‌ کنم صلاح نمی‌ دانم این اوراق به این نحو چاپ و منتشر شود، به جهاتی که الآن مقتضی نیست تذکر دهم، جنابعالی از انتشار آنها به این نحو خصوصاً با عبارات پشت صفحه[1] ان شاءاللّه‌ غمض عین[2] می‌نمایید. والسلام علیکم و رحمة‌ اللّه‌.

روح‌ اللّه‌ الموسوی الخمینی"

 

صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۲۳۸

 

1 ـ در گزارش ساواک آمده است: «... محمدرضا سعیدی یکی از روحانیون افراطی و طرفدار جدی آیت‌ اللّه‌ خمینی می‌باشد... و جزواتی شامل فتاوای خمینی چاپ و توزیع می‌نماید از جمله، اخیراً نشریه‌ ای تحت عنوان استفتائات چاپ و منتشر نموده که در مقدمۀ آن به زبان عربی نوشته است: استفتائات از مرجع دینی که جز او کسی سزاوار رهبری نیست و غیر از او کسی صلاحیت پیشوایی ملت و اصلاح امور را ندارد. این مرجع شبیه‌ ترین فرد است به امام زمان از نظر خوی و سرشت و گفتار، زیرا اولاً، برای این مرجع مانند امام زمان دو غیبت صغرا و کبرا است. ثانیاً، با برجسته‌ ترین صفات پیشوایی که قیام به حق باشد شناخته شده و ثالثاً، همانند حضرت ولی عصر از بردن نام او جلوگیری می‌شود این مرجع روح‌ اللّه‌ خمینی است...». 

2 ـ چشم پوشی. 

 

دیدگاه تان را بنویسید