جی پلاس/ به مناسبت سالروز ولادت؛

علت نامیده شدن حضرت ثامن الحجج(ع) به رضا چیست؟/ پاسخ امام جواد(ع) به این پرسش

امام جواد علیه السلام به این پرسش که چرا پدر بزرگوارشان را رضا نامیدند پاسخ فرموده اند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، یازدهم ذیقعده سالروز ولادت حضرت علی بن موسی الرضا علیه آلاف و تحیه و الثناست. درباره وجه تسمیه حضرتش به رضا نقل شده است که:

احمد بن ابی نصر بزنطی گفت: به امام جواد (علیه‌ السلام) عرض کردم: عده ای از مخالفین شما گمان می‌کنند که «مأمون» پدرتان را به این‌ خاطر که برای ولایت ‎عهدی خود پسندید، ایشان را «رضا» نامید.

 

حضرت فرمودند: «به خدا قسم دروغ گفته ‎اند و گناه بزرگی مرتکب شده‌ اند. در حالی که خداوند تعالی، ایشان را «رضا» نامیده است. چرا که ایشان در آسمان، مورد رضایت و پسندِ خداوند بود، و در زمین نیز، مورد پسند رسول خدا و امامان بعد از ایشان (صلوات الله علیهم) بود.

 

بزنطی می گوید عرض کردم: مگر هر یک از پدران بزرگوارتان (علیهم السلام) چنین نبودند که مورد رضایت و پسندِ خدا و رسولش و ائمه (علیهم السلام) باشند؟

  حضرت فرمودند: بله.

 عرض کردم: پس چرا از میان ایشان، تنها پدرتان «رضا» نامیده شد؟

 جواد‌الائمه (علیه السلام) فرمودند: زیرا ایشان همان‌گونه که مورد پسندِ موافقان و دوستانش بود، مخالفان و دشمنان نیز ایشان را قبول کرده، به ایشان رضایت داده بودند، در حالی که برای هیچ یک از پدرانش چنین موقعیتی پیش نیامد. به همین خاطر از میان ایشان، تنها او «رضا» نامیده شد. 

 

حضرت امام کاظم (علیه السلام) همواره فرزندش علی را «رضا» می نامیدند و می فرمودند: «پسرم رضا را صدا کنید تا نزد من بیاید»، «به فرزندم رضا گفتم...»، «فرزندم رضا به من گفت...» و هرگاه ایشان را خطاب می نمودند، (با کنیه صدا می زدند و) می فرمودند: «ای ابو الحسن».

 

عیون أخبار الرضا علیه السلام، ج‌1، ص13و 14

 

دیدگاه تان را بنویسید