جی پلاس؛

حکمی که نمایندگان امام در امور حج را تعیین کرد

امام خمینی در هجدهم خرداد ماه سال 60 حکم نمایندگان خود در امور حج را صادر کرد.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در هجدهم خرداد ماه سال 60 مطابق با  پنجم شعبان المعظم 1401 حکم انتصاب پنج تن از نمایندگان خود در امور حج را صادر کرد. این افراد عبارتند از حجج اسلام سید عبدالمجید ایروانی، سید علی هاشمی گلپایگانی، محمد رضا توسلی، حیدر علی جلالی و سید حسن طاهری خرم آبادی. متن حکم امام به شرح زیر است:

 

"بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم

حضرات آقایان حجج اسلام: آقای حاج سید عبدالمجید ایروانی، و آقای حاج سید علی هاشمی گلپایگانی، و آقای حاج شیخ محمدرضا توسلی، و آقای حاج شیخ حیدرعلی جلالی، و آقای حاج سید حسن طاهری خرم آبادی ـ دامت افاضاتهم

از آنجا که حج و انجام این فریضۀ بزرگ الهی از مسائل مهم اسلامی و اجتماعات بزرگ سیاسی ـ مذهبی جامعۀ مسلمانان می‌باشد و باید در انجام هر چه با شکوهتر و بهره‌برداری هر چه بیشتر از این اجتماع عظیم دینی سعی کافی مبذول شود، بدین وسیله حضرات آقایان محترم را برای رسیدگی به کار حجاج و زائران بیت‌ اللّه‌ الحرام در این سال تعیین و منصوب می‌ نمایم، تا با همفکری و مشورت یکدیگر در رفع نیازمندی های آنان بکوشند و از راهنمایی های لازم در موسم حج دریغ ننمایند؛ و آنان را به حساسیت زمان و موقعیت خطیر کنونی متوجه سازند؛ و این حقیقت را به همگان گوشزد کنند که دشمنان اسلام با تمام قوا سعی در ایجاد تفرقه و اختلاف میان جوامع اسلامی دارند و به هر نام و هر وسیله که شده می‌ کوشند تا با درگیری میان مسلمانان زمینه را برای تسلط کامل و مجدد خود بر همۀ کشورهای اسلامی و چپاول و غارتگری خود مساعد سازند.

 

و به همین جهت، لازم است از هرگونه عمل تفرقه‌انگیز خودداری کنند، که این یک وظیفۀ شرعی و الهی است. ضمناً متصدیان ادارات گوناگونی که به هر مناسبت کارشان با حج ارتباط پیدا می‌ کند موظفند برای هماهنگی در کارهای خود با صلاحدید و تصویب آقایان محترم کارها را انجام دهند. از خدای تعالی موفقیت همگان را مسئلت دارم. والسلام علیکم و رحمة‌ اللّه‌ و برکاته.

به تاریخ پنجم شعبان المعظم 1401

روح‌ اللّه‌ الموسوی الخمینی"

 

صحیفه امام؛ ج 14، ص 410-411

دیدگاه تان را بنویسید