جی پلاس؛

نکته مهمی که امام، نخست وزیر، هیات دولت و نمایندگان را از آن بر حذر داشتند

امام خمینی در بیست و دوم خرداد ماه سال 67 پیامی خطاب به نخست وزیر و اعضای هیات دولت وقت صادر کردند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در بیست و دوم خرداد ماه سال 67 در پیامی خطاب به مهندس میر حسین موسوی (نخست وزیر) و اعضای هیات دولت وقت و نمایندگان با تاکید بر رعایت اختیارات و وظایف قانونی، مضرات خروج از این وظایف را شرح دادند. متن پیام امام در ادامه آمده است:

 

"بسم اللّه‌الرحمن الرحیم

جناب آقای نخست وزیر، آقایان وزرا ـ ایّدهم اللّه‌ تعالی

مسئله‌ ای را که لازم دیدم تذکر دهم این است که قوام نظام اسلامی ایران بر اتحاد در روش و حرکت در کُلیّتِ سیاستِ مورد قبولِ اسلام است. همگی باید سعی کنیم هر حرکتی، اعم از سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی، که انجام می‌ دهیم به آن کلیت صدمه نزند. ترسیم کلیت متّخذ از اصول اساسی قوانین اسلامی است که هدایت فرد و جامعه را بر عهده دارد. هر مسئولی و هر متعهدِ به نظامی باید سعی کند برای پیشبرد نظام در چهارچوب محدودۀ وظایفش عمل کند؛ که در غیر این صورت، احتمال پاشیدگی نظام جدی است. لذا اگر هر وزیری دخالت در کار وزیر دیگر نماید، که حتی دخالت او باعث رشد کار گردد، مورد قبول نیست؛ چرا که خروج از چهارچوب اختیارات ضررش بسیار بیشتر از رشد کار در نقطه‌ ای دیگر است. روشن است که مشورت و هماهنگی و همکاری مورد بحث نیست.

 

اینجانب گاهی به موضعگیری های وزرا و نمایندگان در خارج از محدودۀ وظایفشان برخورد می‌ کنم که متعجب می‌ شوم. از باب مثال سیاست خارجی کشور بر عهدۀ وزیر امور خارجه است. اگر آقایان اعتراضی دارند، باید برادرانه در هیأت دولت مطرح کنند. اگر به اعتراض جواب قانع کننده‌ ای داده شد، که چه بهتر؛ والاّ وزیر امور خارجه است که در چهارچوب سیاستِ ترسیمی از رهبری نظام و یا مجلس، تصمیم‌گیرنده است. این شیوۀ پسندیده‌ ای نیست که هر وزیر و یا نماینده‌ ای هر چه دلش خواست در مجامع عمومی بگوید.

 

آقایان وزرا، من به شما و به نمایندگان محترم نصیحت می‌ کنم که سیاست های یکدیگر را تضعیف و یا تخریب نکنید؛ که اگر وحدت روش و حرکت در نظام نوپای اسلامی صدمه ببیند، نتایجی که دنیای استکبار از این برخوردها می‌ گیرد بسیار شکننده است. کاری نکنیم که دنیا فکر کند نظام اسلامی ایران با این اختلاف سلیقه‌ ها و با این ابراز اختلاف ها هیچ گاه راه ثبات را نخواهد پیمود. خداوند به تمامی شما توفیق خدمت به بندگان خوب خدا را ارزانی دهد. والسلام.

22 / خرداد / 67

روح‌ اللّه‌ الموسوی الخمینی"

 

صحیفه امام؛ ج 21، ص 64-65

دیدگاه تان را بنویسید