در حاشیه کتابگردی به مناسبت هفته کتاب؛

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: برنامه‌ریزی گسترده برای احیا نهضت کتاب‌خوانی

محمدمهدی اسماعیلی ​وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از کتاب‌فروشی‌های شهر تهران که صبح امروز همزمان با سومین روز از هفته کتاب صورت گرفت، گفت: امسال نهضت کتاب‌خوانی در سراسر کشور در قالب یک دستور کار ویژه به عنوان محور اصلی برنامه های هفته کتاب قرار گرفته است.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش جی پلاس از ستاد خبری بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، محمدمهدی اسماعیلی در این بازدید که در قالب طرح کتابگردی به مناسبت هفته کتاب صورت گرفت، گفت: نهضت کتابخوانی به عنوان یک سر فصل اصلی و جدی و با نگاهی گسترده و با همکاری جامع ملی می تواند باعث افزایش سرانه کتابخوانی در سراسر کشور شود.

وی افزود: نهضت کتابخوانی و فرهنگ‌سازی در این خصوص فقط کار یک نهاد سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر نیست و برای این امر مهم همه بخش‌ها ازجمله مجموعه‌های رسانه‌ای و نهادهای مورد اعتماد مردم، باید فعال شوند و کمک کنند.

 اسماعیلی در ادامه گفت: ما در حال حاضر 26 هزار کانون فرهنگی در مساجد داریم و بیش از 10 هزار کانون دارای کتابخانه هستند که  ظرفیت‌های همه این مجموعه‌ها باید در کنار هم قرار بگیرد و بتوانیم با یک هم‌افزایی، عرضه و رواج کتاب‌خوانی را به‌صورت مستمر افزایش دهیم.

رئیس شورای هنر برنامه کتابگردی را تجلیل از اهالی فرهنگ در حوزه نشر و چاپ کتاب دانست تا از نزدیک و دیدار رودررو، با مشکلات و موضوعات اهالی نشر آشنا شود.

وی در ادامه گفت: مهم‌ترین عنصری که امروزه ناشران را با تمامی موانع موجود کماکان علاقه مند به ادامه این فعالیت کرده است، عشق و علاقه‌‌شان به فرهنگ ایرانی است و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم زمینه‌های بیشتری برای حمایت از ناشران و کتاب‌فروشان ایجاد کنیم.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد مسئله کمبود کاغذ نیز گفت: موضوع تهیه کاغذ نشر به عنوان کارگروه ویژه ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال پیگیری است و بر همین اساس امروز نیز برای رفع کمبودهای موجود این مسئله را از رئیس‌جمهور محترم و معاون اول رئیس‌جمهور پیگیری کردم.

وی افزود: در خصوص رفع کمبودهای موجود در حوزه کاغذ اقدامات عاجل در حال انجام است. البته در حوزه کتاب وضعیت بهتری داریم و توانستیم با همکاری قوه قضاییه،  نزدیک دو هزار تن کاغذهای موجود را وارد بازار کنیم که این امر می تواند نیاز بخشی از بازار را تامین کند. هم اکنون مشکل کمبود کاغذ بیشتر در حوزه نشریات و روزنامه‌ها وجود دارد که امیدواریم این مسئله در چند روز آینده مرتفع شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این برای حل مسئله کاغذ، اقدامات بلندمدت هم در دستور کار  قرار گرفته که از آن جمله می توان به تشکیل کارگروه مشترکی با مسئولیت معاون اول رئیس‌جمهور و با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صمت اشاره کرد. قصد داریم ظرفیت‌های موجود برای تولید کاغذ را احیا و در کنار آن ظرفیت‌های جدید را نیز ایجاد کنیم تا بتوانیم در یک بازه زمانی یک و نیم تا دو سال بیشتر  نیاز نشر کشور را در داخل تأمین کنیم.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با اشاره به اجرای طرح پاییزه کتاب 1400 در هفته کتاب گفت: همه ایرانیان با شماره ملی خود می‌توانند از کتاب‌فروشی‌های طرح پاییزه،  300 هزارتومان خرید کنند و 20 درصد تخفیف بگیرند.

یاسر احمدوند (معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، علی رمضانی (مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران)  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را در این بازدید همراهی می‌کردند.

گفتنی است در حاشیه  این بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دیداری با غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در یکی از کتاب‌فروشی ها داشت.

بیست‌و‌نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از بیست‌وچهار آبان‌ماه آغاز شده و تا یکم آذرماه ١٤٠٠ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُرکنیم» در سراسر کشور ادامه خواهد داشت.

دیدگاه تان را بنویسید