جی پلاس/ به مناسبت سالروز رحلت؛

مروری بر زندگی صاحب "نظم البرهان فی تفسیر القران"

آیت الله میرزا حسن علیاری از علمای شیعه قرن چهاردهم در ۲۲ جمادی‌الثانی ۱۲۶۶ در قریه علیار در دوازده فرسخی شهر تبریز به دنیا آمد. او از محضر اساتیدی همچون فاضل ایروانی، میرزا لطف الله مازندرانی و... بهره برد. وی در نوزدهم ربیع الاول ۱۳۵۸ رحلت کرد.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش جی پلاس، در راستای شناساندن بزرگان اندیشه دینی در این صفحه بر آنیم که این شخصیت های ارجمند جهان اسلام و تشیع را به مخاطبان معرفی کنیم و مطالب منتشرشده قطره ای است از دریای زندگی این بزرگواران که به قدر وسعمان است. باشد که به لطف روح بزرگشان مفید فایده افتد. این قسمت به زندگی آیت الله میرزا حسن علیاری اختصاص دارد.

 

زندگینامه میرزا حسن علیاری

آیت‌ الله «میرزا حسن علیاری» از علمای قرن چهاردهم هجری‌ قمری در منطقه آذربایجان بوده و کتاب «نظم البرهان‌ فی‌ تفسیر‌ القرآن» را به نگارش در آورده‌ است.

 

میرزا حسن علیاری در روز یکشنبه ۲۲ جمادی‌الثانی ۱۲۶۶ در قریه علیار در دوازده فرسخی شهر تبریز متولد شد.

 

پس از مدتی، برخی از علوم نقلی و عقلی را در محضر والد ماجد خود، مرحوم ملاعلی مجتهد علیاری فرا گرفت و آنگاه به نجف عزیمت کرد و از محضر بزرگان آن حوزه، حضرات آیات، فاضل ایروانی، میرزا لطف‌ الله مازندرانی، میرزا محمدعلی حکیم‌ الهی‌ مرندی و میرزا ابوالقاسم حانری‌نجل صاحب ریاض‌المسائل کسب فیض کرد.

 

سپس به عزم مراجعت به تبریز، از برخی از این اعلام استجازه کرد و ایشان نیز اجازه اجتهادی و روایتی به او اعطا کردند.

 

آثار و تالیفات

از آن فقیه عالیقدر، تعدادی از کتب علمی و فقهی به جا مانده‌ است که می‌ توان، «صراط‌‌ النجاة»، «المحجة البیضاء»، «المواهب‌ السنیة»، «احقاق‌ الحق»، «نظم‌ البرهان‌فی‌ تفسیر‌ القرآن» را به شمار آورد.

«مجمع‌ المعارف‌ فی‌ تعیین‌ المواقف» در دو جلد، «لئالی مخزونة‌ فی تفسیر سورة‌ الکوثر»، «مشکاة‌ الانوار‌ فی‌ اصول‌ الدین» و «مشکاة‌ الوصول‌ فی‌ علم‌ الاصول» از دیگر کتب تألیفی این دانشمند فرزانه است که در مجموع به ۲۴ عنوان می‌ رسد.

 

درگذشت

وفات آن مرحوم در تاریخ سه‌شنبه شب، ۱۹ ربیع‌الاول سال ۱۳۵۸ هجری قمری رخ داد.

از این عالم نامی، فرزندی عالم و فاضل به جای ماند که نام شریفش حاج میرزا «علی علیاری» بوده و از او نیز عالم بزرگوار دیگری به نام حجت‌الاسلام حاج میرزا جواد به یادگار مانده‌ است. 

 

دیدگاه تان را بنویسید