گزارش جی پلاس

اتفاق های عجیب در اربعین امسال!/ مسئول نابسامانی ها برای اعزام فقط 60 هزار زائر کیست؟!

معطلی زائران اربعین در فرودگاه درکنار مسائلی از قبیل گرانی نرخ پروازها به عراق و عدم اطلاع رسانی صحیح درخصوص وضعیت مرزها باعث پدید آمدن انتقادات بسیاری در پی سفر زائران ایرانی اربعین امسال؛ شده است.

لینک کوتاه کپی شد

گروه جامعه جی پلاس: پیاده روی اربعین اگرجه سابقه دور و درازی دارد اما در سال های اخیر تعداد بسیاری از ایرانیان برای شرکت در این مراسم مذهبی خود را مرزهای غربی کشور می رساندند اما در سال جاری در پی تصمیمات دولت عراق شرایط حضور زائران ایرانی در عراق سخت شد. 

بنا بر اعلام اولیه دولت عراق تنها 30 هزار ایرانی می توانستند از طریق سفر هوایی به کشور عراق سفر کنند که در پی رایزنی های دولت ایران این تعداد به دوبرابر افزایش بافت. 

زائران فاقد بیماری زمینه ای که قصد زیارت داشتند می بایست دو دز واکسن تزریق کرده باشند و برگه آزمایش پی سی آر کرونا را هنگام ورود به عراق تحویل دهند اما اینها تنها چالش های پیش روی زادرین امسال اربعین حسینی نبود.

 

اظهارات ضد و نقیض درباره گران فروشی بلیط پرواز به عراق 

 

در همان روزهای اولیه بحث بالا بودن قیمت بلیطهای پرواز به عراق بهاعث انتقاد زائران شد. با اعلام سازمان هواپیمایی اگرچه نرخ بلیط یک طرفه 3الی 4 میلیون و بلیط دوطرفه 5 الی 6 میلیون تومان اعلام شد اما نرخ های ثبت شده در سایت ایرلاین حاکی از رقم های بالاتری بود در حالی تورهای تفریحی به ارمنستان و ترکیه با نرخ های کمتری در حال فروش است.

همزمان معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور از تشکیل کمیته ویژه نظارت و پیگیری تخلفات و جرائم مرتبط با عرضه بلیط هواپیما خبر داد اما اسفنانی، مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران گفته است: تا کنون گزارشی مبنی بر گرانفروشی خارج از نرخ مصوب توسط ایرلاین‌های داخلی نداشتیم. تخلفاتی که گزارش می‌شود و در فضای مجازی است مربوط به ایرلاین‌های خارجی است و شرکت‌های هواپیمایی از جمله قطر، ترکیش ایر و العراقیه چنین تخلفاتی را داشته اند.

از سوی دیگر سرپرست اداره کل بازرسی وزارت راه در اظهاراتی بیان کرد:در بحث گران‌فروشی بلیت پرواز با هماهنگی سازمان هواپیمایی کشوری، صورت جلسه و شکایت از گران‌فروشان تنظیم شده و عاملان گران‌فروشی به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

مدیرکل نظارت بر شرکت های هواپیمایی از کسانی که بیش از مبلغ تعیین شده هزینه خرید بلیط هواپیما پرداخت کرده اند پس از شکایت می توانند مابه تفاوت قیمت ها را پس بگیرند.

واکنش رییس جمهور به ماجرای گرانی بلیط ها

سید ابراهیم رییسی در واکنش به گلایه در خصوص گرانی بلیط هواپیماها گفت: به وزیر راه و شهرسازی دستور داده شده است که از هر گونه اجحاف در زمینه هزینه سفر به عتبات عالیات باید جلوگیری شود و نظارت کامل در این زمینه صورت گیرد.


معطلی عجیب در فرودگاه هاپس از چالش تهیه بلیط، زائران اربعین با یک مشکل جدی دیگر روبرو شدند! بی نظمی های عجیب در  انجام پروازها از تاخیرهای چندساعته تا عدم پاسخگویی مسئولین فرودگاه امام(س) باعث سردرگمی شهروندان شده است. 

همچنین ایسنا گزارش داده که تعداد زیادی از زائران اربعین که با پرواز شرکت هواپیمایی «العراقیه» عازم بغداد بودند و بیش از ٧ میلیون تومان برای بلیت این پرواز هزینه کرده‌اند، در فرودگاه سردرگم شدند و حتی شماره پرواز به آنها اعلام نشده است. هیچ کدام از نمایندگان شرکت العراقیه برای پاسخگویی در فرودگاه امام (س) حضور ندارند.

صبح امروز نیز زائران پس از معطلی شش ساعته از حضور در پرواز خودداری کنند تا مسئولین درخصوص اینگونه بی نظمی ها پاسخگو باشند و خسارت وارده به مسافران را پرداخت کنند.

ویدئوی جایجایی تعداد زیادی زائر توسط یک هواپیمای نظامی ایلیوشین در فضای مجازی نیز سروصدای زیادی بپا کرد.

 سازمان هواپیمایی در اطلاعیه ای دراینباره گفت:«طبق اطلاعات کسب شده توسط این سازمان، این پروازها غیر تجاری است، به این معنی که بلیت فروشی انجام نمی‌شود و مردم عادی با این هواپیماها جابجا نمی‌شوند، بلکه دستگاههای اجرایی بنا به ضرورت خود، نیروها و بارهای مورد نیاز را از این طریق به عراق اعزام می‌کنند.

 البته این پروازها نیز تابع مقررات ایمنی نظامی است و تمامی افراد نیز از نظر مقررات ورود به کشور عراق موظف به رعایت دستورالعمل ‌ها از جمله دریافت ویزا، تزریق واکسن و تست منفی کرونا قبل از ورود به عراق هستند.»

 

علت تاخیر پروازهای اربعین چیست؟ 

آدم‌نژاد، معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی نیز درباره تاخیرهای طولانی پرواز ها گفت: اولین مشکل در خصوص تاخیر پروازهای اربعین مراجعه افراد بدون داشتن شرایط لازم به فرودگاه است و دومین مشکل آن است که از فرودگاه نجف صدور مجوز با تاخیر انجام می‌شود .درحال رایزنی هستیم که بتوانیم صدور مجوز از فرودگاه نجف را تسهیل و تسریع کنیم.

این اتفاقات در حالی صورت می گیرد که در سال های گذشته اعزام زائران از طریق پروازها با مشکلات کمتری مواجه بود.مرز زمینی باز است؟!


ازدحام جمعیت در مرزهای زمینی یکی دیگر از مشکلات بوچود آمده در رابطه با مراسم پیاده روی اربعین امسال است. علی رغم تاکیدهای فراوان مقامات محلی مبنی بر بسته مرزهای غربی کشور اما ویدئوهایی از سوی برخی کاربران در شبکه های اجتماعی منتشر می شود که نشان دهنده ازدحام  شدید در پایانه های مرزی است. 

اخبار تایید نشده بر امکان عبور زائرین باعث شده است افراد زیادی به امید صدور اجازه به مرزها مراجعه کنند.

در شرایطی که مسئولین ایرانی مدام بر بسته بودن مرزهای زمینی به ویژه جهت ورود از ایران به عراق تاکید داشتند اما در ابتدا رسانه های عراقی خبر از باز بودن مرزهای زمینی دادند!

 هم چنین ساعتی پیش ویدویی منتشر شد که در آن برخی زائران می خواهند به زور از مرز عبور کنند. 


در کنار چنین مشکلاتی، عدم اطلاع رسانی صحیح از وضعیت خدمت رسانی در آن سوی مرز ایران به زائران نیز نمود واضحی پیدا کرده است و بیم آن می رود که زائران در خاک دچار مشکلات دیگری شوند

دیدگاه تان را بنویسید