کاربران اپل فورا تمام دستگاه های خود را آپدیت کنند

شرکت اپل با عرضه آپدیت IOS۱۴.۸ در روز دوشنبه، از تمامی کاربران خواست هرچه سریع‌تر تمامی دستگاه‌های تولید این شرکت را به‌روزرسانی نرم‌افزاری کنند. این جاسوس‌افزار جدید قادر است بدون آنکه حتی کاربر متوجه شود، به‌دوربین، میکروفون و پیام‌های دستگاه دسترسی پیدا کند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ اپل به‌تازگی نقص امنیتی جدیدی را شناسایی کرده که قادر است بدون هیچ‌گونه اقدامی از سوی کاربر، آسیب‌های امنیتی جدی برای دستگاه‌ها ایجاد کند.

این شرکت با عرضه آپدیت IOS۱۴.۸ در روز دوشنبه، از تمامی کاربران خواست هرچه سریع‌تر تمامی دستگاه‌های تولید این شرکت را به‌روزرسانی نرم‌افزاری کنند. این جاسوس‌افزار جدید قادر است بدون آنکه حتی کاربر متوجه شود، به‌دوربین، میکروفون و پیام‌های دستگاه دسترسی پیدا کند. برای اولین‌بار گروه پژوهشی سیتیزن‌لب، در گزارشی از این نقص امنیتی خبر داد و اظهار کرد که آسیب شناسایی‌شده قادر است بدون آنکه کاربر بر روی لینکی کلیک کند یا پیامی را بازکند، به‌دستگاه نفوذ کرده و وارد عمل شود.

این آسیب امنیتی محدود به‌آی‌فون نیست و می‌تواند به‌تمامی دیگر محصولات شرکت اپل اعم از مک‌بوک، ای‌مک، آی‌پد و اپل‌واچ‌ها نیز نفوذ کند. به گفته شرکت کانادایی سیتیزن‌لب، آسیب شناسایی‌شده از سوی شرکت اسرائیلی NSO ایجاد شده است و این شرکت با استفاده از این  آسیب‌‌‌‌‌‌‌پذیری قادر است کنترل دستگاه‌های شرکت اپل را به‌دست بگیرد.  جان اسکات‌ریلتون، از محققان امنیتی سیتیزن‌لب می‌گوید، این جاسوس‌افزار قادر است از راه دور به‌مانند یک کاربر عادی کنترل کاملی بر دستگاه‌های آلوده داشته باشد. چندی‌پیش کشف جاسوس‌افزار دیگر این شرکت با نام پگاسوس، جنجال زیادی در محافل سیاسی به‌پا کرد.

این شرکت تحقیقات امنیت اعلام کرد: در ماه مارس و زمانی که در حال بررسی گوشی هک‌شده یک فعال سعودی بودیم، این آسیب‌پذیری را کشف کردیم. محققان این شرکت معتقدند آسیب‌پذیری مذکور دست‌کم ازماه فوریه بر روی بسیاری از دستگاه‌های اپل فعال بوده است. آسیب‌پذیری یادشده مربوط به‌شیوه ارائه و نمایش خودکار تصاویر توسط پیام‌رسان ای مسیج اپل است. تا به‌حال ای‌مسیج بارها توسط شرکت ان‌اس‌او گروپ (NSO Group) و برخی هکرهای دیگر مورد سوءاستفاده قرار گرفته، لذا اپل بارها معماری آن را به‌روز کرده است‌ اما این اقدامات موثر نبوده است.

 

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاه تان را بنویسید