جی پلاس/به مناسبت سالروز شهادت؛

چه شد که امام حسن علیه السلام صلح را پذیرفتند؟

امام حسن مجتبی علیه السلام بنا به روایتی در هفتم ماه صفر به شهادت رسیدند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، بنا به روایتی امام حسن مجتبی علیه السلام در هفتم ماه صفر به شهادت رسیدند. به همین مناسبت به بررسی کوتاهی از دلایل پذیرش صلح به وسیله آن حضرت می پردازیم:

 

امام حسن علیه السلام در شرایطی خلافت را به دست گرفتند که جو تشویش و نگرانی و شکی که در اواخر زندگانی پدرشآن امام علی علیه السلام بروز کرده بود به اوج خود رسیده بود. در چنین شرایطی معاویه که داعیه خلافت را در سر داشت سعی کرد از این اوضاع به نفع خود استفاده کند.

 

معاویه پس از اعلام خلافت امام حسن علیه السلام از سوى مردم عراق و تائید ضمنى آن از ناحیه مردم حجاز، یمن و فارس، به مجردى که خبر انتخاب امام حسن علیه السلام را دریافت کرد، این انتصاب را تقبیح کرد و در سخنان و نامه هایش، تصمیم راسخ خود را به سرکشى و عدم شناسایى امام حسن علیه السلام به عنوان خلیفه اعلام داشت. ۱

 

او همچنین دو جاسوس به شهرهای کوفه و بصره روانه کرد تا زمینه تضعیف حکومت امام حسن علیه السلام را مهیا کند. اما آن حضرت از این امر اطلاع پیدا کرده آن دو جاسوس را دستگیر و اعدام کردند و نامه ای برای معاویه نوشتند که در آن آمده بود:

 

تو مردانی را به عنوان حیله گری و غافلگیری می فرستی و جاسوسانی را گسیل می داری، گویی جنگ را دوست می داری و من آن را نزدیک می بینم، در انتظار آن باش - ان شاء الله تعالی ۲ اما معاویه در پاسخ نامه امام حسن علیه السلام ضمن تایید فضائل اهل البیت علیهم السلام امر حکومت را به تجربه وابسته دانسته از این نظر، خود را بر امام ترجیح داد و از آن حضرت خواست تسلیم او شود.۳

 

پس از چندی معاویه با لشکری به سوی عراق حرکت کرد.۴ از آن سو امام حسن علیه السلام نیز در میان مردم اعلان بسیج عمومى دادند و رزمندگان کوفه و سایر شهرها را براى دفع تهاجم دشمن فراخواندند. هنگامى که دو سپاه در برابر یکدیگر قرار گرفتند و درگیرى‌ هاى پراکنده‌ اى میان آنان به وقوع پیوست، برخى از سران سپاه امام حسن‌ مجتبى علیه‌ السلام از جمله "عبیدالله بن عباس" که فرماندهى کل را بر عهده داشت به سپاه معاویه پیوست و از این راه توان روحى و فیزیکى سپاه امام حسن علیه‌السلام را کاهش دادند.

 

نفوذى‌ هاى معاویه در میان سپاهیان امام حسن علیه‌السلام و در میان عامه مردم شهرها، اقدام به شایعه پراکنى و گمانه‌زنى ‌هاى خلاف واقع کردند و به تدریج جامعه اسلامى و رزمندگان را از داخل، دچار تردید و تزلزل کردند. به طورى که برخى از سپاهیان، شبانه از اردوگاه ‌ها و پادگان‌ ها گریخته و صحنه نبرد را ترک مى‌ کردند و برخى از فریب‌خوردگان "خوارج" در شهرهاى پشت جبهه اقدام به آشوب مى‌ کردند و حتى در "ساباط مداین"، به خیمه‌گاه امام حسن علیه‌ السلام هجوم آورده و اقدام به غارت و بى‌ نظمى کردند و در یک رویدادى، امام حسن مجتبى علیه‌السلام را ترور کرده و ایشان را به شدت زخمى کردند.

 

ریش‌سفیدان و صاحب‌نفوذان عراق و حجاز و برخى از فرماندهان سپاه امام حسن علیه‌السلام مخفیانه نامه‌هایى به معاویه داده و اظهار اطاعت و پیروى مى‌ کردند و حتى نوشتند که حاضرند امام حسن علیه‌السلام را تسلیم وى کرده یا او را به قتل رسانند. امام حسن‌ مجتبى علیه‌السلام که از تمامى نفاق‌ ها و خیانت‌ هاى سپاه خویش خبردار بود، با گردآورى آنان و ایراد خطبه و روشن کردن اذهان آنان از دسیسه ‌هاى دشمن، تلاش وافر کردند که روحیه مردانگى و رزم‌آورى را در آنان، بار دیگر زنده کرده و توطئه‌ هاى دشمن را نقش بر آب کنند.

 

ولى رسوخ نفاق و خیانت، سپاه آن حضرت را از کارایى لازم انداخته و توازن نظامى را به کلى دگرگون کرده بود و سرانجام، امام حسن علیه‌السلام را وادار به پذیرش صلح ناخواسته کرد و آن حضرت به ناچار در 25 ربیع الاول و به قولى در نیمه جمادى الاول سال 41 قمرى بر اساس شرایطى، خلافت را به معاویة بن ابى‌سفیان واگذاشتند و خود از آن کناره گرفتند.۵

 

 

۱. تشیع در مسیر تاریخ ، حسین محمد جعفرى، مترجم سید محمد تقى آیت اللهى‌، تهران‌:دفتر نشر فرهنگ اسلامى‌، ص 162

۲. نگاهی بر زندگی دوازده امام (علیهم السلام)، علامه حلی، ترجمه محمد محمدی اشتهاردی، در دسترس در سایت مرکز اطلاع رسانی غدیر، بازیابی 7 خرداد 1397

۳. دانشنامه جهان اسلام، مدخل "حسن بن علی امام" از محمود مهدوی دامغانی و اسماعیل باغستانی

۴. شیخ مفید، الارشاد، ۱۴۱۳ق، ج۲، ص۱۱؛ ابن اعثم، الفتوح، ۱۴۱۱ق، ج۴، ص۲۸۶.

۵. مقاله صلح امام حسن علیه السلام.

دیدگاه تان را بنویسید