جی پلاس؛

پاسخ امام به آیت الله خامنه‌ای برای ترمیم ستاد انقلاب فرهنگی

امام خمینی در هشتم شهریور سال ۶۲ به نامه آیت الله خامنه ای درباره ترمیم و تکمیل ستاد انقلاب فرهنگی پاسخ دادند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در هشتم شهریور ۱۳۶۲ در پاسخ به نامه آیت الله سید علی خامنه ای، رئیس جمهور وقت درباره ترمیم ستاد انقلاب فرهنگی چنین مرقوم کردند. متن نامه آیت الله خامنه ای و امام در ادامه آمده است:

 

 

[بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم. محضر مبارک رهبر عظیم انقلاب حضرت مستطاب آیت‌ اللّه‌ العظمی امام خمینی ـ مدّظله العالی

با نزدیک شدن زمان بازگشائی دانشگاه ها و با توجه به اهتمامی که آن حضرت همواره نسبت به دانشگاه و دانشگاهیان ابراز فرموده‌ اید لزوم تحرک مضاعف برای آمادگی هرچه بیشتر دانشگاه جهت پذیرش دانشجویان احساس می‌ شود، با تقدیر و احترام نسبت به کلیه تلاشهائی که از سوی اعضای محترم ستاد انقلاب فرهنگی و همه استادان و محققان و دانشجویان دست‌اندرکار امور دانشگاهی مخلصانه مبذول گردیده است، ترمیم و تکمیل ستاد انقلاب فرهنگی استدعا و ترکیب جدید آن به ترتیب زیر پیشنهاد می‌ گردد:

1ـ نخست وزیر محترم. 2ـ وزیر فرهنگ و آموزش عالی. 3ـ وزیر ارشاد اسلامی. 4ـ آقای دکتر شریعتمداری. 5ـ آقای دکتر احمدی. 6ـ آقای دکتر سروش. 7ـ آقای دکتر معین. 8 و 9ـ دو نفر دانشجو به انتخاب جهاد دانشگاهی. امیدوار است با توجه ویژه امام بزرگوار بازگشائی دانشگاه با حرکتی اسلامی و با توفیقی الهی قرین باشد.

سید علی خامنه‌ای ـ رئیس جمهوری اسلامی ایران]

 

بسمه تعالی

با تشکر از زحمات اعضای محترم ستاد انقلاب فرهنگی و تمام کسانی که برای اسلامی و انسانی نمودن دروس و محیط دانشگاهها زحمت کشیده‌ اند، امید است با ترمیم ستاد محترم و کوشش دانشجویان عزیز و متعهد و هماهنگی اساتید محترم و تلاش تمامی دست‌اندرکاران مؤمن و پشتیبانی ملت معظّم، این پایگاه اسلامی ـ ملی، که سرنوشت کشور در آتیۀ دور و نزدیک به آن پیوستگی دارد، با استقلال و شایستگی به خدمت خود ادامه دهد. و امروز که کشور از استقلال شایسته برخوردار است و قید و بند غرب و شرق و غربزدگان و شرقزدگان از کشور و دانشگاه گسسته شده است، جوانان عزیز دانشگاهی هرچه بیشتر در کسب علوم و فنون در اعتلای کشور معظم خود کوشش نمایند؛ و از نفوذ عناصر منحرف و وابسته به چپ و راست قاطعانه جلوگیری کنند، و نگذارند محیط مقدس دانشگاه آلوده به اغراض منحرفان و وابستگان به اجانب گردد. و اگر انحراف و گرایشی به شرق و غرب خدای نخواسته از اساتید یا دانشجویان مشاهده کردند، به ستاد فرهنگی اطلاع دهند، و در رفع آن با ستاد همراهی لازم را بنمایند.

از خداوند تعالی توفیق همگان را برای ادامۀ استقلال و اعتلای میهن اسلامی خواستار است.[1]

روح‌ اللّه‌ الموسوی الخمینی

 

1 ـ همزمان با بازگشایی دانشگاهها به منظور ایجاد تحرک مضاعف در امر پذیرش دانشجو درخواست کتبی رئیس جمهور وقت در مورخ 7/6/62 برای ترمیم و تکمیل اعضای ستاد انقلاب فرهنگی به محضر امام ارسال گردید. متن فوق پاسخ حضرت امام به درخواست رئیس جمهور است.

 

صحیفه امام؛ ج ۱۸، ص ۸۲-۸۳

دیدگاه تان را بنویسید