قطعی برق چه تاثیری روی زندگی مردم و مشاغل گذاشته است؟

قطعی هایی که هر چند با عذرخواهی مسئولان و متولیان امر همراه و قرار بود بر اساس جدول زمانبندی شده باشد، گویا در مواردی با برنامه های اعلامی همخوانی ندارد و حتی به روزانه ۲ و سه مرتبه هم رسیده است. تصاویر و کلیپ هایی از قطعی های برق در مناطق مختلف استان تهران در فضای مجازی دست به دست می شود که در آن مردم مواردی از قطع برق و اختلال در فعالیت زندگی شان را به اشتراک گذاشته اند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ ایرنا نوشت: قطعی‌های مکرر برق طی روزهای گذشته در استان تهران همزمان با افزایش دمای هوا تا ۴۰ درجه، در حالی است که خاموشی‌های خارج از برنامه به روزانه ۲ مرتبه و هر بار حدود ۲ تا چهار ساعت رسیده و مشترکان را با مشکل و اختلال در فعالیت روزمره زندگی مواجه کرده است.

قطعی هایی که هر چند با عذرخواهی مسئولان و متولیان امر همراه و قرار بود بر اساس جدول زمانبندی شده باشد، گویا در مواردی با برنامه های اعلامی همخوانی ندارد و حتی به روزانه ۲ و سه مرتبه هم رسیده است.

تصاویر و کلیپ هایی از قطعی های برق در مناطق مختلف استان تهران در فضای مجازی دست به دست می شود که در آن مردم مواردی از قطع برق و اختلال در فعالیت زندگی شان را به اشتراک گذاشته اند؛ تصاویری از قطعی برق در مغازه ها، خانه ها، چهار راه ها، خیابان ها، معابر شهری و حتی بیمارستان ها که صدای اعتراض مردم را درآورده است.

شهروندان تهرانی در مورد قطع برق نیز انتقادهایی داشته اند که در بعضی از مناطق هم در حالی که برق پارک ها و بوستان ها وصل است برق خانه ها و مجتمع های اطراف قطع شده است که شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در این باره گفته است: امکان دارد فیلد برق پارک ها از مناطق دیگر تغذیه شده باشد و یا آن پارک و یا بوستان دارای برق اضطراری باشد.

این اعتراض ها در خصوص خاموشی ها تنها به مردم ختم نشد و امروز نیز رئیس پلیس پایتخت در نمایشگاه طرح رعد ۴۶ پلیس پیشگیری و طرح کاشف پلیس آگاهی فاتب ضمن انتقاد از بی‌نظمی در قطعی برق تاکید کرد: مساله‌ای که ما را همچون مردم آزار می‌دهد قطعی برق متناقض با برنامه اعلامی است. نظم در این حوزه موجب مدیریت بهتر پلیس در تامین امنیت و مسائل ترافیکی می‌شود.

سردار "حسین رحیمی" بیان کرد: مقارن با قطعی برق عوامل انتظامی و یگان امداد به کمک راهور آمدند و تیم‌های پلیس با افزایش قطعی برق ۲ تا سه برابر شده است و پلیس آمادگی ۱۰۰ درصدی دارد.

همچنین در این بین نیز خبرهایی از دسترس خارج شدن یک نیروگاه تولیدی برق و از جدول رنگ بندی های مصرف برق در نقشه ایران در حال انتشار است.

خبرهایی که از آن بوی خوشایندی به مشام نمی رسد و در یکی از آنها به نقل از محمدحسن متولی زاده مدیرعامل توانیر در جمع خبرنگاران آمده است که حدود یک ماه آینده شرایط اضطراری است و امید می رود با کمک مردم از این شرایط عبور کنیم.

به گفته این مقام متولی، گرمای بی سابقه در ایران و اغلب کشورهای جهان عامل اصلی رشد مصرف برق است که به ازای هر یک درجه افزایش دما حدود یکهزار و ۵۰۰ مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می شود. در ایران بویژه که ۴۰ درصد مصرف برق صرف وسایل سرمایشی می شود، این از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

متولی زاده گفته است: مسئله بعدی ما برای روزهای آتی است که گرمای شدیدتری در تمام نقاط کشور اتفاق خواهد افتاد؛ بنابراین، حساسیت این هفته و هفته آتی بیشتر است و باید توجه دقیق تری صورت گیرد.

همچنین این روزها مصرف برق نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و در این باره سخنگوی صنعت برق نیز در روز گذشته با بیان این که سه روز بسیار گرم را پیش رو داریم، گفته است: روز گذشته نیاز مصرف به ۶۵ هزار و ۹۰۰ مگاوات رسید که تاکنون در صنعت برق سابقه نداشته است اما با توجه به گرمای پیش رو، احتمال این که این میزان حتی از ۶۶ هزار مگاوات نیز فراتر رود، وجود دارد.

مصطفی رجبی مشهدی با بیان این که سال گذشته پیک مصرف برق ۵۸ هزار و ۲۵۳ مگاوات بود ، افزود: کمبود بیش از ۱۰ هزار مگاواتی برق با صرفه جویی و مدیریت بار قابل جبران است اما  ساخت نیروگاه امری زمان بر است که حتی با فرض داشتن زمان مناسب، ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه برای ساخت این میزان نیروگاه نیاز خواهیم داشت.

وی رشد متعارف مصرف برق را چهار تا پنج درصد عنوان کرده و این درحالی است که امسال شاهد دست کم ۱۴ درصد افزایش مصرف هستیم.

تعدادی واحدهای نیروگاهی از مدار تولید خارج شدند

سخنگوی صنعت برق در عین حال با اشاره به این که در روزهای گذشته نیز تعدادی از واحدهای نیروگاهی در مجموع به ظرفیت ۲ هزار مگاوات از مدار تولید خارج شد، گفت: هم اکنون تمام تاسیسات ما تحت فشار شدیدی قرار دارند بنابراین در این شرایط حفظ پایداری شبکه سراسری نیازمند همکاری و کاهش مصرف همه مشترکان است.

مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به این که نیروگاه های کشور توان تولید بیش از ۵۵ هزار مگاوات را ندارند، گفته است: هم اکنون شاهد فاصله ۱۱ هزار مگاواتی تولید و مصرف برق هستیم که این میزان فاصله تولید و مصرف را باید با فعالیت ها و برنامه های جابجایی بار صنایع و مشترکان عمده پر کنیم و یا اگر امکان پذیر نباشد، ناچار از اعمال خاموشی خواهیم شد.

وی در خصوص دلایل خاموشی های خارج از برنامه شب گذشته نیز گفته است که به منظور حفظ پایداری شبکه، رله های فرکانسی بکار گرفته شده است و هنگامی که تراز تولید و مصرف از حد استاندارد فراتر رود و امکان کنترل مصرف وجود نداشته باشد، این رله ها به صورت خودکار بکار افتاده و برق تعدادی از مشترکان را قطع می کنند.

رجبی با عذرخواهی از مشترکان به دلیل بروز این گونه خاموشی های خارج از برنامه، تصریح کرد: در صورتی که رله های فرکانسی به درستی عمل نکنند، شاهد خاموشی گسترده ای در کشور خواهیم بود و به همین دلیل به این رله ها جهت حفظ پایداری شبکه برق کل کشور نیازمندیم.

برق بیمارستان‌های پایتخت در زمان اعمال خاموشی قطع نشده است

افزایش دما، کاهش بارش ها، خشکسالی، افزایش مصرف برق از جمله دلایلی است که از سوی مسئولان وزارت نیرو برای قطعی های مکرر مطرح می شود و این در حالی است که گویی قطعی های برق زمان و مکان نمی شناسد و زندگی عادی مردم را دچار اختلال کرده است.

حتی گفته می شود این شرایط فعالیت بعضی از بیمارستان های پایتخت را با اختلال روبرو کرده است؛ موضوعی که شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در اطلاعیه ای اعلام کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، در زمان اعمال خاموشی های نوبت بندی شده در کلان شهر تهران، برق بیمارستان ها و مراکز نگهداری واکسن های کویید ۱۹، قطع نشده و نخواهد شد.

در اطلاعیه این شرکت آمده است: پیرو انتشار تصاویری در فضای مجازی در خصوص قطع برق برخی از بیمارستان های تهران به اطلاع می رساند این شرکت در زمان اعمال خاموشی های نوبت بندی شده ناشی از عدم تعادل تولید و مصرف برق در کشور، اقدام به قطع برق هیچ یک از بیمارستان های پایتخت یا مراکز نگهداری از واکسن های کویید ۱۹ نکرده است و در صورت تداوم شرایط فعلی، تامین برق مراکز درمانی همچنان از اهم اولویت های اجرایی بوده و برق این مراکز، تحت هر شرایطی قطع نخواهد شد.

در این اطلاعیه آمده است: بدیهی است تمامی مراکز حساس همچون بیمارستان ها باید به منظور مقابله با قطع برق ناگهانی ناشی از حوادث شبکه و وقوع آسیب های پیش بینی نشده به تجهیزات و تاسیسات توزیع برق شهری و ارائه خدمات به بیماران تا زمان رفع نقص توسط کارشناسان این شرکت، مجهز به مولدهای اضطراری باشند.

قطعی برق زمان و مکان نمی‌شناسد

مهدی حسینی که ۳۵ سال دارد در اعتراض به قطعی های مکرر برق به خبرنگار ایرنا می گوید: روز گذشته آزمون دکتری داشتم به قدری با مشکل برق و سرعت اینترنت روبرو شدم که زمان کافی را از دست دادم و بدون تمرکز به سوالات پاسخ دادم.

وی ادامه می دهد: من بر اساس جدول زمانبندی شده در مکانی حضور پیدا کردم که قطعی برق در آن ساعت نباشد ولی قطعی برق انگار زمان و مکان نمی شناسد.

احمد عباسی یکی از ساکنان منطقه ۱۵ تهران نیز در اعتراض به قطعی برق در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: من در یکی از مغازه های تعمیراتی مشغول کار هستم و روز گذشته وقتی ساعت ۱۰ قصد داشتم با وسیله نقلیه ام از پارکینگ مجتمع خارج شوم، برق رفته بود و موفق نشدم و بدون وسیله و با استفاده از تاکسی های اینترنتی به محل کارم رفتم.

وی می گوید: داستان قطعی برق به اینجا ختم نمی شود و وقتی می خاستم کرکره مغازه ام را پایین دهم برق ها رفت و من و سایر همکاران در محله دلاوران تهران با قطعی ۲ ساعته برق روبرو شدیم و تا ساعت ۱۲ بامداد منتظر وصل برق و تعطیلی مغازه ها شدیم.

مریم احمدی یک زن خانه دار است که در محله یوسف آباد تهران زندگی می کند و به ایرنا در باره قطعی برق می گوید: روز گذشته ۲ مرتبه با قطعی برق روبرو شدم و تمام کارهای خانه ام از جمله نظافت و شست و شو به تعویق افتاد ضمن اینکه در دمای گرم خانه امکان ماندن نبود.

وی اضافه می کند: هر ساله با مشکل قطعی برق در روزهای گرم تابستان روبرو هستیم و مسئولان باید از قبل تدابیری بیاندیشند و اینگونه زندگی عادی مردم که حق آنهاست را مختل نکنند.

زهرا محمدپور که شاغل در یکی از فروشگاه های تهران در منطقه فاطمی تهران است به خبرنگار ایرنا می گوید: عده ای از مردم در حال خرید بودند که برق فروشگاه رفت و به اندازه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه با برق اضطرای خرید های مردم را فاکتور کردیم ولی بعد از آن و بعد از اتمام برق اضطرای، فروشگاه را تا زمان وصل مجدد برق تعطیل کردیم.

وی ادامه می دهد: قطعی های مکرر برق باعث شده است تا ما نیز تکلیف کارمان را ندانیم و اینگونه بدون برنامه و فعالیت زندگی مان را بگذرانیم.

اینها بخشی از اعتراض های مردمی به قطعی ها مکرر برق است و بیش از این تصاویری از جمله قطعی برق در اماکن عمومی، کارخانه ها و کارگاه های تولیدی، بیمارستان ها و حتی مکان های مختلف در فضای مجازی در حال باز نشر است.

راهکارهای مدیریت مصرف برق

البته در فضای مجازی تصاویر و راهکارهایی نیز از مدیریت مصرف برق منتشر شده است که اگر در این زمینه فرهنگسازی صورت گیرد و مردم همکاری کنند شاید بخشی هر چند اندک شاهد کاهش قطعی های برق باشیم.

نخستین راهکار تنظیم تنظیم دمای کولرگازی روی ۲۵ درجه است که سبب می شود مصرف برق کاهش یافته و امکان تامین برق برای دیگران فراهم شود.

 گفته می شود  اگر دمای کولرهای گازی در کشور به جای ۱۸ روی ۲۵ درجه تنظیم شود، شاهد کاهش پنج هزار مگاواتی مصرف برق خواهیم بود و با هر یک درجه افزایش درجه ترموستات کولرگازی، سه درصد از مصرف برق این نوع کولرها کم می شود.

استفاده از کولر آبی با دور کند نیز راهکار بعدی است که این امر علاوه برکاهش مصرف برق، کاهش مصرف آب را هم به دنبال خواهد داشت.

استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی مانند لباسشویی، اتو، ظرفشویی، جاروبرقی در ساعت گرم روز نیز پیشنهاد می شود به گونه ای که این وسایل در ساعت‌های ابتدایی صبح و تا قبل از ساعت ۱۱ یا پایانی شب مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ ضمن ارائه جدول زمانبندی قطع برق در محله های مختلف این شهر، از مشترکان درخواست کرده است تا با حداکثر صرفه جویی ممکن در مصرف برق به ویژه در ساعات ۱۲ الی ۱۸ و خودداری از استفاده همزمان از وسایل برقی پرمصرف، این شرکت را در جلوگیری از قطعی برق و یا کاهش زمان خاموشی ها یاری کنند.

همچنین پیمان باقری نایب رییس سندیکای صنعت برق روز گذشته در نشست خبری، افزایش ظرفیت تولید برق، متنوع‌سازی سبد عرضه و تغییر مدل کسب و کار تولید – مصرف برق، بهینه‌سازی مصرف برق، اصلاح منحنی بار شبکه، نوسازی شبکه، بهینه‌سازی مصرف و توسعه تجدیدپذیرها را از جمله راهکارهای جلوگیری از خاموشی‌ها عنوان کرد.

نقش ادارات و دستگاه های دولتی به خاطر استفاده از کولرهای گازی در کاهش بار مصرفی برق مهم و کنتور هوشمند نیز برای اغلب دستگاه‌های اداری و اجرایی نصب شده است تا مدیریت لازم درباره میزان مصرف آنها اعمال شود.

بر اساس اعلام شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در روزهای تابستان برق حدود ۵۰۰ نهاد دولتی پرمصرف قطع شده است و این روند در صورت افزایش مصرف از راه دور با استفاده از سیستم اینترنت اشیا ادامه دارد.

 آگاهی از روش های مدیریت مصرف برق و به کار بردن آن موجب کاهش حداقل ۱۰ درصد انرژی الکتریکی در ادارات و سازمان های استان خواهد شد.

بررسی و مطالعه چک لیست های خود ممیزی انرژی و بکار بردن راهکارهای آن در محل ادارات، تنظیم سیستم های تهویه و گرمایشی و خاموشی حداقل نیم ساعت قبل از تعطیلی ادارات، کنترل، بازدید و خاموش کردن تمامی تجهیزات اداری بعد از پایان کار، تنظیم درجه حرارت محیط کار و زندگی حداکثر تا ۲۰ درجه سانتی گراد و استفاده نکردن از سیستم های گرمایشی نامناسب از جمله آبگرمکن برقی و بخاری برقی را می توان از راهکارهای عمده در کاهش مصرف برق است.

همچنین استفاده نکردن از لامپ های پرمصرف التهابی، گازی، خیاری، خاموشی محوطه ها و استفاده از پروژکتورها در ساعات غیر اداری، استفاده گسترده از روشنایی روز و روشنایی ای.ئی.دی، با توجه به ساعات اوج بار در ادارات و سازمان ها طی ساعات ۱۱ تا ۱۵ از دیگر راهکاری کاهش موثر مصرف برق است.

دیدگاه تان را بنویسید