جی پلاس

فوتبال ایران؛ میانبر خارجی ها برای ورود به بهشت!

فوتبالیست ها و مربیان خارجی در مقاطع مختلفی با حضور در ایران و شکایت علیه تیم‌ های خود در فیفا، مبالغ هنگفتی را از ایرانی ها دریافت کرده و بعد از آن تا چندین سال بیکار بوده اند و علاقه ای به کار کردن نداشتند.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ چند هفته پیش دادگاه داوری ورزش حکم محکومیت پرسپولیس در فیفا مبنی بر پرداخت ۵۸۰ هزار دلار به اضافه ۵٪ سود سالیانه به گابریل کالدرون را تایید کرد. باشگاه پرسپولیس در واکنش به این محکومیت اعلام کرد که از ابتدا هم به مشروعیت این حکم واقف بوده و صرفا برای خرید زمان بیشتر، خواستار تجدیدنظر در حکم اولیه شده بودند و حالا هم موفق به پرداخت این غرامت نشده است.

به این ترتیب گابریل کالدرون اولین نفر از سه پرونده سریالی جدایی مربیان خارجی از فوتبال ایران در سال 98 است که ظرف هفته‌های آینده مطالبات خود را دریافت خواهد کرد  و به خاطر حدود پنج، شش ماه کار کردن در ایران، می‌تواند به اندازه دو، سه سال به استراحت بپردازد. البته با توجه به اینکه پؤسولیس نتوانست این مبلغ را مهیا کند حالا باید منتظر جریمه باشد اما به هرشکل کالدرون به پولش می رسد!

دادگاه پرونده مارک ویلموتس علیه فدراسیون فوتبال برگزار شد و حالادادگاه پرونده آندره آ استراماچونی علیه استقلال در دادگاه داوری ورزش برگزار خواهد شد. این دو مربی هم مانند کالدرون از زمان جدایی از ایران، هرگز تن به کار و فعالیت در تیم جدید نداده‌اند و دلخوش به غرامت سنگین از فوتبال ایران هستند.

در واقع درباره علت اصلی بیکار بودن این مربیان بعد از جدایی از فوتبال ایران مشخص نیست چرا که حداقل برخلاف ویلموتس، سرمربیان استقلال و پرسپولیس در مدت زمان کوتاه مربیگری در ایران کارنامه موفق را از خود به جای گذاشتند و شاید همین اتفاق زمینه دریافت پیشنهادهای مختلفی شود.

اما یک مبحث حقوقی در حوزه فوتبال، پاسخ روشن تری به علت بیکار بودن این مربیان می‌دهد. در واقع طبق قوانین فیفا و دادگاه داوری ورزش، افراد اعم از مربی و بازیکن در صورتی که بعد از جدایی از تیمی، خواستار دستمزد کامل خود برای ماه‌های و سال‌های آینده شوند، در صورتی که در تیم جدیدی مشغول به فعالیت شوند، نمی‌توانند دو بار دستمزد بگیرند‌‌!

این طور باید گفت که اگر فوتبالیستی برای یک سال آینده خود از تیمی یک میلیون یورو غرامت بگیرد و مجددا برای همین بازه زمانی با تیمی قرارداد 500 هزار یورویی منعقد کند، در این صورت، تیم سابق این بازیکن با کسر مبلغ قرارداد جدید وی با تیم جدیدش، به جای یک میلیون یورو، 500 هزار یورو پرداخت خواهد کرد.

کالدرون

به همین دلیل، مربیانی مانند ویلموتس، کالدرون و استراماچونی که بعد از فسخ قرارداد در بازه بسیار کوتاهی، خواستار تمام دستمزد قرارداد خود برای سال‌های دوم و سوم هم شده بودند، اگر با تیم جدیدی قرارداد ببندند، مبلغ دستمزدشان از غرامت دریافتی از تیم های ایرانی کسر می‌شود. در واقع اینطور به نظر می‌رسد که آن ها بدون مزد و مواجب برای تیم های جدید خود کار خواهند کرد.

با توجه به قراردادهای بسیار سنگین این مربیان در فوتبال ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا، علت بیکار بودن آن‌ها تقریبا قابل توجیه است چرا که در حال حاضر هیچ تیمی حاضر نمی شود به اندازه قراردادی که این افراد در ایران دریافت می کردند، به آن ها دستمزد بدهد و حتی در صورت عقد قرارداد هم، این مبالغ از غرامت دریافتی از فوتبال ایران کسر می شود تا آن ها در یک بازه زمانی، از دو جا حقوق نگیرند!

پیش از این بازیکنی مانند ماریو بودیمیر که از پرسپولیس حدود 500 هزار یورو طلبکار بود، برای اینکه مبلغی از این پول کم نشود، قرارداد بسیار ناچیزی با تیمی در کرواسی منعقد کرد تا تقریبا برای تیم جدیدش رایگان بازی کند و همه این خرج و مخارج از حساب پرسپولیس کسر شود.

*هشدار برای ورود مجدد خارجی ها به فوتبال ایران

اگر چه قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی ناعادلانه و غیر کارشناسی است اما برای تیم های نه چندان حرفه ای مانند استقلال و پرسپولیس و حتی فدراسیون فوتبال که راه و روش عقد قرارداد و عمل به تعهدات را بلد نیستند، موثر و کارساز بود.

برای جلوگیری از بروز این قبیل مشکلات در آینده، باید راهکارهای درست و دارای قابلیت اجرا برای جذب بازیکنان و مربیان خارجی وضع شود تا مجددا شاهد استخدام خارجی ها و شکایت آن‌ ها بعد از گذشت یکی، دو ماه در فیفا و دریافت غرامت به اندازه دو، سه ال نباشیم.

در آخرین نمونه از این موارد، کوین کنستاتنت، هافبک مشهور سابق تراکتور که دو فصل قبل با این تیم قرارداد بست و بدون انجام یک دقیقه بازی و به علت بیماری جدا شد، اکنون تمام دستمزد خود برای دو سال قراردادش را می گیرد و قانونا می تواند در خانه استراحت کند و به ریش فوتبال ایران بخندد!

دیدگاه تان را بنویسید