life

جی پلاس/به مناسبت سالروز ولادت؛

میرزا حسین نوری معروف به محدث نوری از محدثان قرن چهاردهم هجری قمری بود. وی صاحب کتاب مشهور مستدرک الوسایل است. او در مکتب علمایی چون شیخ مرتضی انصاری و میرزای شیرازی شاگردی کرد.

به گزارش خبرنگار جی پلاس، در راستای شناساندن بزرگان اندیشه دینی در این صفحه بر آنیم که این شخصیت های ارجمند جهان اسلام و تشیع را به مخاطبان معرفی کنیم و مطالب منتشرشده قطره ای است از دریای زندگی این بزرگواران که به قدر وسعمان است. باشد که مفید فایده افتد. این قسمت به زندگی میرزا حسین نوری اختصاص دارد.

 

زندگینامه میرزا حسین نوری

شیخ میرزا حسین بن محمد تقی بن علی محمد نوری طبرسی (۱۲۵۴-۱۳۲۰ق) معروف به محدث نوری و حاجی نوری از محدثان شیعه در قرن چهاردهم هجری بود. شهرت محدث نوری بیشتر به سبب تالیف کتاب مستدرک الوسائل و به‌ویژه کتاب فصل الخطاب فی تحریف کتاب رب‌ الارباب است. او در کتاب اخیر کوشیده تا با استفاده از پاره‌ای روایات ثابت کند که قرآن کریم گرچه عیناً کلام الهی است و چیزی بر آن افزوده نشده و تغییر نکرده اما آیاتی از آن پیش از جمع‌آوری به دلایلی حذف شده(تحریف به نقصان) و آنچه حذف شده، نزد اهل خود محفوظ است. انتشار این کتاب، باعث دردسرهایی برای محدث نوری شد و اعتراض عالمان شیعه و سنی را برانگیخت و آثار بسیاری در رد این نظریه نوشتند.

 

در همین رابطه بخوانید:

میرزا حسین خلیلی تهرانی که بود؟/چرا امین السلطان را تکفیر کرد؟/چرا وی را ذبیح اعظم خواندند؟

آیت الله سید محمدحسین شهرستانی که بود؟/علت شهرتش به شهرستانی چیست؟/چرا امامت جماعت مدرسه مروی به وی داده شد؟/چرا به وی شهرستانی ثانی می گویند؟

شیخ محمدرضا کلباسی کیست؟/وی چه نسبتی با میرداماد دارد؟/ماجرای نماز باران و ساخت مسجد رکن الملک چه بود؟/به چه علت تبعید شد؟

حسن احمدی گیوی کیست؟/علت تاخیر ۴۰ ساله چاپ کتابش چه بود؟/او شاگرد کدام اساتید برجسته بود؟

سید ابوالقاسم دهکردی که بود؟/او و جمعی از علما چگونه از کالای ایرانی حمایت کردند؟/نقش وی در تشکیل هیات علمیه اصفهان چه بود؟/او بجز امام خمینی به چه افراد دیگری اجازه روایت داد؟

اطلاعات فردی

میرزا حسین نوری

نام کامل حسین بن محمد تقی بن علی محمد نوری طبرسی

لقب محدث نوری، حاجی نوری

زادروز ۱۸ شوال سال ۱۲۵۴ق

زادگاه نور ایران

تاریخ درگذشت ۲۷ جمادی‌الثانی ۱۳۲۰ق

آرامگاه حرم امیرالمؤمنین

 

اطلاعات علمی و مذهبی

استادان شیخ مرتضی انصاری، میرزای شیرازی

مولی محمد علی محلاتی

 

شاگردان

شیخ عباس قمی، آقا بزرگ تهرانی

مولی محمد تقی قمی باوزئیری

کتاب‌ها مستدرک الوسائل، فصل الخطاب

النجم الثاقب، لؤلؤ و مرجان

 

زندگی‌نامه میرزا حسین نوری

محدث نوری در ۱۸ شوال سال ۱۲۵۴ق. در روستای یالو از توابع شهرستان نور درایران به دنیا آمد.[۱] از همان کودکی به درس محمدعلی محلاتی راه یافت و بخشی از علوم دینی را فراگرفت. در آغاز جوانی به تهران سفر کرد و در درس علمای آن شهر نظیر شیخ عبدالرحیم بروجردی شرکت کرد و با دختر او ازدواج کرد.[۲]

 

نوری به سال ۱۲۷۳ق. در ۱۹ سالگی عازم نجف شد. چهار سال در آن شهر ماند و پس از آن به ایران بازگشت. یک سال بیشتر نتوانست در ایران بماند و در سال ۱۲۷۸ق. دوباره به عراق بازگشت و به درس عبدالحسین تهرانی مشهور به شیخ العراقین در کربلا راه یافت و بعد از آن به دنبال استاد به شهر کاظمین سفر کرد و دو سال در آن شهر ماند.

 

در سال ۱۲۸۴ق. به قصد زیارت امام رضا(ع) به ایران بازگشت و عازم مشهد شد. دو سال بعد در سال ۱۲۸۶ق. به عراق بازگشت و پس از آن، برای دومین بار به زیارت خانه خدا رفت و بعد از بازگشت به عراق، پای درس میرزای شیرازی حاضر شد. چون میرزای شیرازی در سال ۱۲۹۱ق. به سامرا مهاجرت کرد، محدث نوری نیز در سال بعد همراه دیگر استادش فتح علی سلطان آبادی و دامادش فضل‌الله نوری به سامرا رفت. در سال ۱۳۱۴ق. به نجف اشرف بازگشت و تا آخر عمر در آن شهر باقی ماند.[۳]

 

وفات

نوری در شب چهارشنبه۲۷ جمادی‌الثانی در سال ۱۳۲۰ق در نجف درگذشت و در صحن حرم امیرالمؤمنین(ع) به خاک سپرده شد.[۴] مراتب علمی و تقوای او را عالمان دینی و شاگردانش بسیار ستوده‌ اند.[۵]

 

احیای پیاده‌روی اربعین

در زمان شیخ انصاری سنت زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده رواج داشت و بسیاری از بزرگان و علما با پای پیاده به زیارت کربلا می‌رفتند؛ اما مدتی بعد این این سنت به فراموشی سپرده شده بود و محدث نوری این سنت را دوباره زنده کرد.[۶]

 

اساتید

مولی محمد علی محلاتی

شیخ عبدالرحیم بروجردی

شیخ عبدالحسین تهرانی

شیخ مرتضی انصاری

سید محمد حسن شیرازی

فتح علی سلطان آبادی.[۷]

 

شاگردان

شیخ عباس قمی صاحب مفاتیح الجنان

آقا بزرگ تهرانی صاحب کتاب الذریعة

علامه شیخ علی بن ابراهیم قمی

مولی محمد تقی قمی باوزئیری

شیخ اسماعیل بن شیخ محمد باقر اصفهانی.[۸]

 

تألیفات

حاجی نوری دارای تألیفاتی چند در موضوعات مختلف بوده که بعضی از آن‌ها به دلیل اهمیت و برخی حواشی درباره آن دارای شهرت شده است.

 

مستدرک الوسائل

مُستَدرَکُ الوَسائل و مُستَنبَطُ المَسائل که به طور خلاصه مستدرک خوانده می‌ شود، مشهورترین تألیف محدث نوری است. این کتاب که در ۱۸ جلد منتشر شده است در بردارنده احادیثی است که به باور محدث نوری در وسائل الشیعه نیامده است. محدث نوری این کتاب را با تکیه بر ۷۵ کتاب حدیثی نوشته است.

 

فصل الخطاب فی تحریف کتاب رب الارباب (کتاب)

محدث نوری در این کتاب کوشیده است با استناد به روایات ثابت کند که قران شامل آیاتی بوده است که در قران جمع آوری شده در زمان عثمان، آن آیات نیست و نزد معصوم(ع) محفوظ است و البته ما نمی‌دانیم که آنچه حذف شده، چه بوده است و به اصطلاح قران تحریف به نقصان دارد[۹] این کتاب واکنش‌ های بسیاری را در جهان اسلام به دنبال داشت و علمای شیعه و سنی نظریه وی را نپذیرفتند.

 

تک‌نگاری

در سال ۱۳۷۸ش به مناسبت یکصدمین سال درگذشت محدث نوری کتابی با عنوان علامه محدث نوری، منتشر شد.[۱۰] محمدحسین صفاخواه و عبدالحسین طالعی این کتاب را جمع‌آوری کرده‌اند و انتشارات ابرون آن را منتشر کرده است.

 

این کتاب دارای هفت بخش است و به زندگی‌نامه، خاندان، اساتید و شاگردان نوری، اجازات او، و تألیفاتش پرداخته است.[۱۱] در بخش ششم تحت عنوان بخشی از سیره علمی و عملی محدث نوری داستان‌ هایی از زندگی او را نقل کرده است. و در بخش هفتم نظر ۴۴ نفر از دانشمندان و مشاهیر را درباره نوری نقل کرده است.[۱۲]

 

پانویس

۱. نوری، نجم ثاقب، ج ۱، ص ۴۲.

۲. امین، اعیان الشیعه، ج ۶، ص ۱۴۴.

۳. نوری، نجم ثاقب، ج ۱، ص ۴۲

۴. امین، اعیان الشیعه، ج ۶، ص۱۴۳.

۵. نوری، نجم ثاقب، ج ۱، ص۲۴ - ۲۶.

۶. زندگینامه میرزا حسین نوری، سایت بلاغ.

۷. امین، اعیان الشیعه ج ۶، ص ۱۴۴.

۸. امین، اعیان الشیعه، ج ۶، ص ۱۴۴.

۹. تهرانی، الذریعه، ج ۱۶، ص ۲۳۱ - ۲۳۲ و ج ۱۸ - ص۹ - ۱۰.

۱۰. رک:‌ صفاخواه و طالعی، علامه محدث نوری، ص۱۴.

۱۱. رک:‌ صفاخواه و طالعی، علامه محدث نوری، ص ۱۹-۲۰.

۱۲. رک:‌صفاخواه و طالعی، علامه محدث نوری، ص۲۶۵-۳۵۵.

 

منابع

امین عاملی، سید محسن، اعیان الشیعه، بیروت،‌ دار التعارف، بی‌تا.

صفاخواه، محمدحسین و طالعی، عبدالحسین، علامه محدث نوری، نشر ابرون، تهران، ۱۳۷۸ش.

طهرانی، آقابزرگ، الذریعة الی تصانیف الشیعه،‌ دار الأضواء، چاپ سوم، بیروت، بی‌تا.

نوری، میرزا حسین، مستدرک الوسائل، بیروت، مؤسسة آل البیت لاحیاء التراث، ۱۴۰۸ق.

نوری، میرزا حسین، نجم ثاقب، قم، مسجد جمکران، ۱۳۸۴ش.

کتاب‌ شناخت سیره معصومان، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1511320
ارسال نظر