life

وزیر بهداشت در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان طی نامه ای به معاون بهداشت وزارت بهداشت مواردی را در زمینه پروتکل های مرتبط با مراسم این ماه متذکر شد.

جی پلاس، سعید نمکی، در آستانه ماه رمضان در نامه‌ای به علیرضا رئیسی که نسخه‌ای از آن در اختیار ما قرار گرفت، آورده است: «با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و انتظار مؤمنین روزه دار در اعلام پروتکل‌های مرتبط با مراسم این ماه پرفضیلت لازم است موارد زیر مورد نظر قرار گیرد.

واقفید همراهی دست اندرکاران ارجمند برگزاری نمازهای جمعه و جماعات و مدیران هیئات مذهبی، وعاظ، ذاکران اهل بیت، هیئت امنا مساجد کشور و از همه مهم‌تر مردم شریف کشورمان در سال گذشته حداکثر همراهی را در تمامی امور اعمال نمودند. گرچه بعضاً توسط گروه‌های افراطی و خارج از دایره مدیریت این عزیزان اعمالی غیر منطبق با شیوه نامه‌ها صورت گرفت و علاوه بر رنجش خاطر این عزیزان و همکاران ما که تلاش کردیم نگذاریم دوگانه دین و سلامت دامن زده شود، خوراک تبلیغاتی گروهی در خارج از کشور شد تا بتوانند ناجوانمردانه بر احساسات پاک مردم متدین بتازند.

مع الوصف انبوهی از مؤمنین در شب‌های قدر با رعایت کامل شیوه نامه‌ها که خود از نزدیک شاهد آن بودم علاوه بر اجرای مراسم باشکوه، محملی برای دعای خیر به توفیق همکارانمان در مدیریت بیماری نیز فراهم نمودند.

لذا ضروری است نظرات اینجانب را در کمیته مربوطه با دوستان عزیزمان مطرح فرمائید تا مورد توجه قرار گیرد.

۱- گرچه در شهرهای زرد و آبی با رعایت شیوه نامه‌ها برگزاری نماز و برگزاری مراسم احیا بلامانع است مع الوصف باتوجه به شیوع گسترده بیماری با ویروس موتاسیون یافته کمتر نقطه‌ای حائز شرایط فوق خواهد بود. لذا می‌طلبد تا با تدوین شیوه نامه‌هایی برای برگزاری نمازهای یومیه ماه مبارک (یک وعده آن هم به مدت نیم ساعت) با حداقل نفرات و در فضای باز با رعایت حداکثر فاصله و ماسک و جانماز و سجاده اختصاصی در تمامی شهرها اجازه داده شود.

بدیهی است اگر شرایط شهری به شدت اضطراری و مشمول قرنطینه عمومی و عدم رفت و آمد قرار گرفت متفاوت عمل خواهد شد.

۲- در مورد شب‌های پرفیض قدر نیز مراسم احیا می‌تواند همچون سال گذشته با رعایت فاصله و تعداد محدود در فضای مناسب و باز در تمامی شهرها حداکثر به مدت ۲ ساعت اجرا گردد. لوازم کاملاً شخصی و ورودی و خروجی‌ها متعدد و بدون تماس باشد. تجربه و مدیریت سال گذشته عزیزان یقیناً در بهتر برگزار شدن مراسم امسال مؤثر خواهد بود.

۳- با توجه به شیوع ویروس سرکش جهش یافته و قدرت سرایت و بیماری زایی بالا، اطلاع رسانی عمومی و ترغیب مردم به برگزاری مراسم محدودتر و با اولویت منازل و استفاده از ظرفیت ارزشمند صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و فضای مجازی همچون سال گذشته نباید مغفول بماند.

۴- هر گونه مماشات با جریانات قانون گریز و شکننده پروتکل‌ها باتوجه به شرایط بسیار خطیر کنونی ابعاد گسترده زیان آوری دارد که می‌تواند مدیریت بیماری را غیرممکن سازد. لذا توجه دست اندرکاران مدیریت مراسم مذهبی از تفاوت شرایط با سال گذشته به دلیل تحولات ویروس بیماری زا و تهیه بروشور و جزوه‌های آموزشی برای روزه داران عزیزی که متمایل به شرکت در این مراسم هستند بسیار مؤثر خواهد بود.

۵- برگزاری مراسم عید فطر در بعضی از مناطق کشور در سال گذشته موجب شکل گیری موجی جدید در آن استان‌ها شد که شکل گیری این پدیده در عید سعید فطر آتی می‌تواند در ویروس جهش یافته ابعاد سنگین‌تری ایجاد کند. لذا پرداختن به امور پیشگیرانه قبل از فرا رسیدن عید در استان‌ها و نقاطی که ممکن است آسیب پذیر باشد، بسیار ضروری است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1504963
ارسال نظر