life

نقشه رنگی شهرستانهای کشور در روز ۱۳ فروردین منتشر شد و تبریز، مشهد، سمنان، قم، سنندج، گرگان و ساری در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

جی پلاس؛ تبریز، مشهد، سمنان، قم، سنندج، گرگان و ساری در وضعیت نارنجی قرار گرفتند

نقشه رنگی شهرستانهای کشور ۱۳ فروردین در اپلیکیشن ماسک قرار گرفت. 

افزایش شهرستانهای قرمز به ۴۶ و نارنجی به ۱۱۹ مشاهده می‌گردد. 

هم‌اکنون ۲۴۶ شهرستان در وضعیت زرد هستند و تنها ۳۷ شهرستان در وضعیت آبی باقی مانده‌اند.

تعداد مبتلایان در تمامی استانهای کشور بجز خوزستان با سرعت رو به افزایش است. 

طبق تازه ترین ارزیابی نرم افزار "ماسک" متعلق به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی که صبح امروز جمعه ۱۳ فروردین بروزرسانی، شهرستان قائمشهر از وضعیت نارنجی به رنگ بندی قرمز تغییر کرد. در حالی که این شهرستان ۲ روز پیش در یازدهم فروردین از وضعیت زرد کرونایی به نارنجی  وارد شده بود. 

همچنین بر اساس این ارزیابی شهرستان‌های آمل ، ساری ، رامسر و گلوگاه با افزایشی شدن تعداد بیماران بستری و مبتلایان به ویروس کرونا از وضیت زرد خارج و به وضعیت نارنجی تغییر رنگ دادند.

به این ترتیب در حال حاضر مازندران از مجموع ۲۲ شهرستان دارای یک شهرستان قرمز ، چهار نارنجی و ۱۷ شهرستان با شرایط زرد است که عملا رنگ آبی کرونایی را که پیشتر در شهرستان های فریدونکنار، عباس آباد و چالوس مشاهده می شد از استان خارج کرد. 

رنگ زرد هم در فرهنگ ستاد مقابله با کرونا به معنای خطر متوسط محسوب می شود. مناطقی که بیشتر از بین چهار تا ۶ نفر از میان هر یکصد هزار نفر بیمار کووید ۱۹ بستری به صورت روزانه داشته باشند با وضعیت زرد تعریف می شوند.

رنگ نارنجی به معنای وضعیت کرونایی پرخطر است. آمار روزانه بستری بیشتر از ۶ نفر از میان یکصد هزار نفر جمعیت آن منطقه را در وضعیت نارنجی تعریف می کند. همچنین رنگ قرمز هم که از مدتی پیش از ایران رخت بربسته است ، وضعیت کرونایی " بسیار پرخطر " محسوب می شود. آمار بستری روزانه بیشتر از ۱۰ نفر در روز از میان یکصد هزار نفر جمعیت به معنای داشتن وضعیت قرمز است.

نقشه جدید سامانه ماسک در حالی حاکی از بازگشت رنگ بندی قرمز و نارنجی به استان است که تازه ترین گزارش آماری دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل نشان می دهد آمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های استان پس از حدود سه ماه روند افزایشی گرفته و به حدود ۷۰۰ بستری رسیده است .

آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های مازندران در حالی یک بار دیگر به مرز ۷۰۰ بیمار بستری نزدیک شده است که پس از ۶ ماه طی روند سینوسی و چهار ماه بعد از ورود به موج سوم ، ۲۹ اسفند ماه زیر ۵۰۰ نفر رسیده و این امیدواری را ایجاد کرده بود که با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بود بار بیمارستان های استان در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ سبک تر شود.

طبق گزارش روزانه دانشگاه های علوم پزشکی مازندران ، آمار بیماران بستری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان که روز ۲۷ اسفند ۵۳۳ نفر بود ، روز ۲۹ اسفند به ۴۶۵ نفر و روز سی ام اسفند هم به ۴۶۱ نفر کاهش یافته بود ولی این روند کاهشی چندان دوام نیافت و از دوم فروردین امسال دوباره افزایشی شد و بستری ها به ۴۷۵ نفر رسید. روز سوم فروردین هم آمار بستری ها به ۴۸۲ نفر افزایش یافت . روز چهارم فروردین به ۵۱۴ نفر رسید و امروز پنجم فروردین هم با ادامه روند صعودی به ۵۳۱ تن افزایش یافت.

تازه ترین گزارش رسمی این دانشگاه ها که شامگاه پنجشنبه منتشر شد نشان می دهد که آمار بیماران کووید ۱۹ بستری در استان هم اکنون به ۶۸۰ نفر رسیده است. سهم دانشگاه علوم پزشکی مازندران که ۲۱ شهرستان از ۲۲ شهرستان استان را زیر پوشش دارد ۵۴۸ بیمار و دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز ۱۳۲ نفر است. طبق این گزارش ۱۵۰ بیمار بستری هم به دلیل وضعیت حاد تنفسی در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.

 

تعداد مبتلایان در قم و سایر استان‌های کشور به جز استان خوزستان با سرعت رو به افزایش است.

قم از روز بیست و پنجم اسفندماه سال گذشته از منطقه آبی وارد زرد کرونایی شده ‌و مسوولان ذیربط در خصوص احتمال وخیم‌تر شدن وضعیت در صورت انجام سفر و دورهمی و دید و بازدیدهای عید از سوی شهروندان و همچنین عدم رعایت پروتکل های بهداشتی هشدار داده بودند.  

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌ عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به ‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

دکتر مهدی قلیان اول روز جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون شهرستانهای مشهد، بینالود، نیشابور و سبزوار وضعیت نارنجی دارند.
وی ادامه داد: در حال حاضر از ۳۳ شهرستان خراسان رضوی، ۱۹ شهرستان وضعیت زرد، ۱۰ شهرستان وضعیت آبی و چهار شهرستان وضعیت نارنجی دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با ادامه روند افزایشی تعداد بیماران کرونایی احتمال تغییر رنگ دیگر شهرستانهای خراسان رضوی نیز وجود دارد.
۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و بقیه جمعیت این استان توسط دانشکده و دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شوند.

براساس آخرین آمار رسمی تاکنون یک میلیون و ۸۹۷ هزار و ۳۱۴ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته تعداد جانباختگان این بیماری در کشور به ۶۲ هزار و ۷۵۹ نفر رسیده است.

همچنین تاکنون یک میلیون و ۶۲۶ هزار و ۱۴۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1503429
ارسال نظر

موضوعات داغ