life

در گفت و گو با جی پلاس؛

یک اقتصاددان درباره پیش بینی اقتصاد ایران در 1400 گفت: سرمایه گذاری در اقتصاد کشور نیازمند ثبات اقتصادی است؛ قطعا با اقتصادی بسته و بدون تعامل با دنیا، وضع بهتری نسبت به سال 99 نخواهیم داشت.

مهدی پازوکی در گفت و گو با خبرنگار جی پلاس؛ درباره پیش بینی اقتصاد ایران در 1400 اظهار کرد: معتقدم اگر اقتصاد ایران، اقتصادی بسته باشد و تعامل با دنیا در دستور کار مجموعه حکومت قرار نگیرد و همین روند ادامه پیدا کند‌، قطعا وضع سال۱۴۰۰ بهتر از ۹۹ نخواهد شد؛ سالی که برای اقتصاد ایران بسیار سخت بود.

 

گشایش اقتصادی فقط با ثبات اقتصادی امکانپذیر است

وی افزود: گشایش در صورتی اتفاق خواهد افتاد که ثبات اقتصادی به اقتصاد ایران بازگردد و این ثبات نیز به نظام حکمرانی خوب مربوط می شود. اگر نظام تدبیر امور در سیاست های اقتصادی و اجتماعی کشور حاکم شود و ما به جای منافع قومی و قبیله ای و گروهی به دنبال منافع ملی رفته و بر اساس آن روابط خود با دنیا را تعریف کنیم و تحریم های ظالمانه را با سیاست های به خردانه کنار بزنیم، آن زمان است که می توانیم در زمین خودمان بازی کنیم نه زمین دشمن.

در صد سال گذشته هر وقت به سمت مذاکره رفتیم؛ برد کردیم

این اقتصاددان ادامه داد: امروز کشورهای مرتجع منطقه به رهبری عربستان و اسرائیل و تندروهای آمریکا به شدت طرفدار انزوای ایران هستند. اگر تلاش کنیم در زمین خود بازی کنیم و به دنبال منافع ملی باشیم و در کنارش به سمت مذاکره رویم، رویکرد درستی اتخاذ کرده ایم.

وی با بیان اینکه طرفدار مذاکره است، گفت: ایران هرگاه به سمت نفی مذاکره رفته، ضرر کرده است. اگر در همین صدساله اخیر نگاهی به تاریخ اقتصاد ایران بیندازیم هرکجا که مذاکره ای از جانب ایران انجام شده، به نفع ما بوده است. حتی در همین برجام می توان گفت که به نفع ایران بود چرا که فرد دیوانه ای چون ترامپ از آن خارج شد.

حق ملت ما؛ این اوضاع اقتصادی نیست

پازوکی اظهار داشت: حتی قطعنامه ۵۹۸ میان ایران و عراق نیز به نفع ایران بود. اگر آن را نمی پذیرفتم کشور متحمل خسارت های بیشتری می شد. بنابراین مذاکره یک ابزار است و نباید آن را نفی کنیم. به نظرم باید به منافع ملی ملت ایران اندیشید زیرا حق ملت ما نیست که اوضاع اقتصادی اش این گونه باشد.

 

کسی در اقتصاد بسته، سرمایه گذاری نمی کند

این استاد دانشگاه گفت: ملت ایران در سال ۵۷ انقلاب کرد تا بی عدالتی و تبعیض و فقر از جامعه ایران رخت بندد. به باورم ما نمی توانیم در یک اقتصاد بسته، سرمایه گذاری را افزایش دهیم بلکه به انتقال تکنولوژی نیازمندیم. در این رابطه می توانیم از کشورهای همسایه الگوبرداری کنیم. به عنوان مثال، درآمد سرانه ترکیه در دهه ۷۰ میلادی یک سوم ایران بود ولی امروز بیش از یک و نیم برابر ایران است. ضمن اینکه میلیاردها دلار هم درآمد از توریسم دارد، در حالی که ما درآمدی از توریست و گردشگر نداریم. ممکن است بگویند به دلیل بیماری کووید۱۹ چنین شده، ولی پیش از این بیماری نیز همین مشکل وجود داشت.

بخش خصوصی واقعی در اقتصادی ایران حضور ندارد!

پازوکی گفت: ما باید ثبات اقتصادی را در اقتصاد ایران فراهم کنیم تا سرمایه گذاری انجام شود. سرمایه گذار داخلی در ابتدا باید بتواند با فراغت خاطر در عرصه های مختلف سرمایه گذاری کند. متاسفانه ما در ایران یک شرکت خصوصی بزرگ نداریم که وابسته به نهادها نباشد. نهادها از آنجا که به قدرت سیاسی وابسته هستند و انحصار دارند نباید در اقتصاد دخالت کنند. باید زمینه برای شکل گیری بخش خصوصی واقعی فراهم شود.

 

ایران یکی از بالاترین آمارهای فرار و معافیت مالیاتی را دارد

این اقتصاددان افزود: امروز به دلیل محدودنگری ها یک شرکت بخش خصوصی در استانداردهای بین المللی نداریم. به تصور غالب تندروها در ایران، بخش خصوصی یعنی بخش «زالوصفت». در حالی که اگر بخش خصوصی شکل بگیرد می توان از آن مالیات گرفت و مالیات می تواند منبع اصلی درآمد دولت شود. از آن رو، نفت می تواند تنها صرف پروژه های زیربنایی و بین نسلی شود و مخارج جاری دولت از محل دریافت مالیات ها باشد. متاسفانه ایران یکی از بالاترین آمارهای فرار مالیاتی و معافیت های مربوط به آن را دارد.

بدون تعامل با دنیا به ثبات اقتصادی نمی رسیم

وی بیان کرد: اقتصاد ایران یکی از بالاترین آمار معافیت های مالیاتی را دارد و این به عملکرد مجلس مربوط می شود. هر کس و در هر مقامی که در کشور درآمد دارد، باید مالیات بپردازد. هیچ کس در این مملکت نباید از پرداخت مالیات معاف باشد تنها می توان نرخ مالیات را در مناطق محروم برای مدتی معین صفر کرد. به نظرم اقتصاد ایران زمانی به ثبات می رسد که با دنیا محترمانه رفتار کنیم و بدون تعامل با دنیا به ثبات اقتصادی نمی رسیم.

پازوکی گفت: تندروهایی که به دنبال جدال با دنیا هستند بخشی از طبقه نوکیسه گان را تشکیل می دهند که در مناطقی خاص از شهرهای بزرگ شکل گرفته و از رانت های اقتصادی به ثروت های عظیم رسیده اند. بخش عمده ای از ثروت این افراد ناشی از رانت و دلالی و فساد است.

اصولگرایان FATF را می پذیرند

این اقتصاددان با پیش بینی روی کار آمدن یک دولت اصولگرا در کشور به جی پلاس گفت: احتمالا پس از این اتفاق، اصولگرایان FATF  را خواهند پذیرفت و با غرب سر سازش فرود خواهند آورد. نگرانم که آنها از موضع ضعف با غرب برخورد کنند که این به ضرر منافع ملی ما خواهد بود. قطعا اگر این کار را انجام ندهند فشارهای افکار عمومی به شدت افزایش می یابد. به این دلیل که مردم خواهند گفت حالا که دولت و قوه قضاییه و مجلس یکدست شده پس چه بهانه دیگری وجود دارد؟

وی در پایان گفت: اصولگرایان FATF را می پذیرند؛ زیرا اگر نپذیرند سیستم بانکی ما به هیچ وجه نمی تواند با سیستم بانکی بین المللی کار کند. اگر فرض بگیریم که همین امروز آمریکا به برجام بازگردد برای اینکه سیستم بانکی ما بتواند با دنیا کار کند نیاز دارد که مقررات مربوط به لوایح چهارگانه را بپذیرد. معتقدم که این اتفاق در آینده ای نه چندان دور می افتد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1502374
ارسال نظر