life

گروهی از محققان طرح های ساخت یک اکسی متر با پرینتر سه بعدی را منتشر کرده اند که با هزینه ۱۰ پوند در خانه ساخته می شود.

جی پلاس، به نقل از پرس اسوسیشن، گروهی از مهندسان طراحی‌های یک حسگر سنجش اکسیژن خون را منتشر کرده‌اند که با استفاده از پرینتر۳ بعدی چاپ می‌شود و می‌توان در خانه آن را ساخت.

مهر نوشت؛ گروهی از مهندسان و محققان دانشگاه بث در انگلیس حسگر «اوپن اکسی متر» (Open Oximeter) را ابداع کرده‌اند. هر فردی که مهارت‌های ساده ساخت دستگاه‌های الکترونیکی را دارا باشد با کمک پرینتر سه بعدی و کمتر از ۱۰ پوند می‌تواند این اکسی متر را بسازد.

این حسگر با توجه به دستگاه‌های تجاری فعلی توسعه یافته و سازندگان آن ادعا می‌کنند قابلیت ردیابی میزان دقیق اکسیژن خون را دارد.

حسگر روی یک کلیپ انگشتی قرار می‌گیرد و انعکاس طول موج‌های مختلف نور را اندازه می‌گیرد و به این ترتیب می‌تواند ضربان قلب و درصد اکسیژن اشباع شده در خون را بسنجد.

طرح مذکور شامل یک حسگر، تجهیزات الکترونیکی خوانش و نرم افزار مخصوص است که در ژورنال «اوپن هاردویر» منتشر شده و فایل‌های آن نیز در GitLab به اشتراک گذاشته شده‌اند.

پروفسور پیتر ویلسون از دانشگاه بت می‌گوید: سنجش اکسیژن خون به فرایندی کلیدی طی همه گیری ویروس کرونا تبدیل شده است. ما امیدواریم با اشتراک گذاری این طرح منبع باز، تهیه کنندگان خدمات درمانی بتوانند سریع حسگرهایی با قیمت مناسب تولید کنند.

همچنین این گروه از محققان مشغول همکاری با دانشگاه کمبریج هستند تا انگشت‌های مصنوعی ارزان قیمتی به نام فانتوم بسازند. از این ابزارها برای کالیبره کردن و تأیید اکسیمترها استفاده می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1497314 منبع: مهر
ارسال نظر