life

هزینه سبد معیشت کارگران در دی ماه حدود 8 میلیون و 735 هزار تومان است که در مقایسه با سبد معیشت کارگران در بهمن ماه 98 حدود 3 میلیون و 790 هزار تومان بیشتر است. پوشش سبد توسط دستمزد، فقط 38.47 درصد است. در واقع دستمزد کارگران فقط 38.47 درصد از هزینه‌های زندگی ماهانه را پوشش می‌دهد.

جی پلاس؛ رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار درباره سبد هزینه خانوار گفت: هزینه سبد معیشت کارگران در دی ماه امسال نسبت به بهمن ماه ۹۸ حدود ۳میلیون و ۷۹۰ هزار تومان بیشتر شده و پوشش سبد توسط دستمزد به ۳۸.۴۷ درصد کاهش یافته است.

فرامرز توفیقی،‌ رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره هزینه سبد معیشت کارگران در سال 99 گفت: اعداد و آماری که مرکز آمار ایران برای سبد معیشت کارگران اعلام کرده است قابل استناد نیست چرا که راستی آزمایی در آن آمارها صورت نگرفته است.

 وی ادامه داد: خود مسئولان و کارشناسان مرکزآمار ایران می دانند به هیچ عنوان اطلاعات هزینه کرد خانوار راستی آزمایی نمی شودو به هیچ عنوان نمی توان به آن استناد کرد. هزینه کرد خانوار مشتمل بر یکسری اطلاعات و داده های خام جمع آوری شده از سوی یک تعداد خانوار است و هیچ موقع اعداد و ارقامی که در آنجا درج می شود مورد راستی آزمایی قرار نمی گیرد بلکه بر اساس آن یک میانگین ابتدایی ریاضی می گیرند و اعلام می کنند برای مثال در آمد خانوارها A تومان و هزینه کردشان A-B تومان است. این نشان می دهد هر سال خانواده های ایرانی در حال ثروت مند تر شدن هستند حال سئوال اینکه آیا به واقع این چنین است!؟.خیر؛ چون این اطلاعات و آمار با واقعیت های جامعه فاصله بسیار زیادی دارد.

رئیس کمیته دستمزد شورایعالی کار افزود: بجای عدد سازی و سند سازی یک بارهم که شده باید به واقعیت های جامعه رو آورد.سبد معیشت سال گذشته حدود 5میلیون تومان (4میلیون و 940 هزار تومان) محاسبه شد.

وی درباره سبد هزینه معیشت کارگران در سال جاری اظهارداشت: این محاسبات به روال همیشگی و براساس داده‌های رسمی و قیمت‌های اعلامی اقلام، صورت گرفته و در نتیجه، حداقلی است؛ در واقع، اگر قیمت واقعی اقلام غیرخوراکی مانند مسکن، درمان، آموزش و حمل و نقل را بخواهیم در نظر بگیریم، رقم نهایی بسیار بیشتر می‌شود. باید در نظر داشته باشیم که قرار بود راه‌های احصای قیمت این اقلام در کمیته دستمزد ذیل شورایعالی کار، به بحث گذاشته شده و نهایی شود اما هرگز دولتی‌ها و کارفرمایان حاضر به بحث در این رابطه نشدند؛ بنابراین متر و معیار رسمی برای احصای قیمت اقلام غیرخوراکی سبد در دست نیست و ناچاراً سبد معیشت را به روال همیشه، با مبنا قرار دادن همان سبد خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های خانوار محاسبه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه از آنجاییکه بر اساس داده های رسمی مرکز آمار ایران اندازه خانوار متوسط ایرانی 3.3 نفر است گفت:اگر 273088 را در 3.3 ضرب کنیم عدد به دست آمده 901190.4  است که رقم خوراکی ها و آشامیدنی های یک روز خانوار را نشان می دهد. بنابراین هزینه خوراکی ها و آشامیدنی های ماهانه یک خانواده اگر911190.04را در 30روز ضرب کنیم عدد به دست آمده 27035712 می شود. بنابراین بر اساس داده های تورمی دی ماه, یک خانوار متوسط ایرانی فقط 2میلیون و 703 هزار تومان هزینه خوراکی  ماهیانه دارد. باید دقت کنیم که هزینه سبد خوراکی‌ها به تنهایی، حدود صد هزار تومان از دستمزد فعلی کارگران که 2 میلیون و 611هزار تومان است، بیشتر است.

توفیقی با اشاره به مولفه هایی که در افزایش قیمت خوراکی ها و آشامیدنی ها در سال 99 تأثیردارد گفت: سبد خوراکی فعلی و سبد خوراکی مبنا در مذاکرات مزدی 11746281= 15289431-27035712ریال است.

بنابراین از بهمن 98تا ابتدای بهمن 99، یک میلیون و 174هزار تومان، هزینه خوراکی ها و آشامیدنی‌های خانوارهای کارگری افزایش یافته است که این افزایش، معادل 76.83 درصد است.

وی با اشاره به اینکه دستمزد 61درصد از سبد عقب تر است گفت: 87352866=   30.95 /  100 × 27035712 بااین محاسبه هزینه سبد معیشت کارگران در دی ماه حدود 8میلیون و 735هزار تومان است که در مقایسه با سبد معیشت کارگران در بهمن ماه 98 حدود 3میلیون و 790 هزار تومان بیشتر است. پوشش سبد توسط دستمزد، فقط 38.47 درصد است. در واقع دستمزد کارگران فقط 38.47 درصد از هزینه‌های زندگی ماهانه را پوشش می‌دهد.فاصله بین درآمدیک کارگر در بهترین حالت و هزینه سبد معیشت حدود 5میلیون و 374 هزار تومان است که در شرایط فعلی کارگران هیچ منبعی برای تأمین این کسری ندارد و با آبرو زندگی می کنند.

این مطلب برایم مفید است
70 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1496468 منبع: تسنیم
ارسال نظر

نظرات شما
 • ناشناس

  شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

  سلام سیزده سال ازدواج کردم دو فرزند دارم خونه ندارم مستاجر هستم ده سال هستش بیرون از شهرستان زندگی می کنم روزی خودم و بچه هارو به زور در میارم عاقبت من چی میشه شغل ثابت ندارم وسیله نقلیه ندارم میدون کار می کنم نمی تونم وام بگیرم خسته شدم از این شهر به آن شهر رفتن تو خرج بچه ها موندم به فکر من فقیر و کارگر باشین لطفا رسیدگی کنین ممنون میشم

 • ناشناس

  شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

  سلام چی بگم فقط آه کارگر ها بگیره همه اونای که حقوق زیاد در برابر کار کم میگیرند جواب پی بدن همین دنیا.چون کارگر ۶ صبح می ره ۷ شب بر میگرده

 • ناشناس

  شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

  ای بابا الان حقوق کارگر ها به دومیلیون هم نمیرسه کی میگه ۳/۴ تومنه صاحب کارا میگن ما توان نداریم زیر دو میلیون میدن کی پیگیره حقوق کارگراست همه فکر خودشونن کی دلش واسه کارگرا سوخته شعار فایده نداره پیگر حقوق کارگرا باشین

موضوعات داغ