در گفت و گو با جی پلاس؛

متهم اصلی ریزش بزرگ بورس از نظر کارشناس بازار سرمایه

امیر سیدی کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه متهم اصلی ریزش اخیر بازار بورس را تصمیم بانک مرکزی در خصوص افزایش نرخ سود بین بانکی عنوان کرد.

لینک کوتاه کپی شد

گروه کار و در آمد جی پلاس: بازار بورس پس از نشاط تقریبا یک ساله خود، اکنون حال و روز خوشی ندارد و صدای بسیاری از تازه واردهای آن به اعتراض بلند شده است. از مردادماه سال جاری تاکنون شاخص روند نزولی داشته است و برخی اصلی ترین عامل این ریزش را سیاست گذاری های بانک مرکزی در قبال سود بانکی و تامین مالی دولت از طریق فروش سهام می دانند. 

برای بررسی علت روزهای نگران کننده بازار سرمایه با امیر سیدی مدیرعامل یکی از کارگزاری های فعال در بازار بورس به گفت و گو پرداخته ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

سیدی

چرخش بانک مرکزی زیر پای بورس را خالی کرد

سیدی با اشاره به روند حمایتی دولت برای جذب سرمایه های مردم در بازار بورس به خبر نگار جی پلاس گفت: سیاست گذاران از جمله دولت و بانک مرکزی در سال گذشته تصمیماتی اتخاذ کردند که باعث شد به درستی سرمایه های مردم به سمت بازار بورس بیاید ولی مراقبت خوبی از آنها صورت نگرفت، درواقع دولتی ها یک دری باز کردند که مردم داخل آمدند ولی بعدها آن در را بستند و همه داخل ماندند.

وی در ادامه تشرح کرد: به یکباره با یک چرخش در سیاست گذاری های  بانک مرکزی در نیمه اول تیرماه روبرو شدیم و متوجه شدیم در حالی که افق سود بانکی کاهشی بود و دولت و تامین اجتماعی توانستند منابع بسیاری از بازار  از طریق فروش سهام و عرضه اولیه بگیرند، به دلیل نگرانی های بانک مرکزی در خصوص افزایش نرخ ارز با یک تجویز نادرست، نرخ سود بین بانکی افزایش پیدا کرد به گونه ای که آن را از 8 به 23 درصد رساندند. ئر نتیجه زیر پای بورس خالی شد.

 

80 هزار میلیارد از 100 هزار میلیارد آورده مردم را دولتی ها از بورس خارج کردند

 

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: وقتی ما در سیستم پولی کشور  دچار تنگنای نقدینگی می شویم و از سوی دیگر از حدود 100 هزار میلیارد تومان منابعی که مردم به بازار آوردند رقمی حدود 80 هزار میلیارد تومان آن از بازار خارج شد-که این خروج هم اغلب توسط نهادهای رسمی شکل گرفت- ناگهان نرخ سود رسمی هم افزایش یافت و بازار دچار شوک شد و شاخص نزولی شد. این اتفاق بدی برای افراد جدیدی بود که به بازار آمده بودند.

سیدی با اشاره به اینکه ارقام سنگینی در بازار فروخته شد، خاطرنشان کرد: وقتی که کسی در بازار بورس 50 درصد متضرر شود برای جبرانش باید 100 درصد سود کند و این خیلی سخت است به ویژه وقتی می دانیم که سهمی که 75 درصد ضرر کرده است باید 300 درصد رشد کند تا ضرر خود را جبران کند. با این اوصاف ما با خیلی از افراد مواجه هستیم کهبه بازار آورده شده و متضرر م شده اند و کسی از آنها مراقبت نکرده است.

 

نقش اقدامات بانک مرکزی در ریزش بازار بورس

این تحلیل گر بازار با بیان اینکه اصلی ترین متهم ریزش بورس «افزایش سود بین بانکی» توسط بانک مرکزی است، گفت: بازار سرمایه یعنی جریان وجوه نقدی و سنجه ما در این بازار جریان وجوه نقد سپرده بانکی یا سود بدون ریسک است.  وقتی ما می گوییم افق سود ما کاهشی است، سود روز شمار نمی دهیم و سود بلند مدت ما 15 درصد است یعنی سود بدون ریسک به سختی داده می شود و نرخ شکست دارد اما وقتی فضا برعکس می شود و می بینید که بانک ها حساب سپرده با سود 20 درصد باز می کنند و سود روز شمارهم می دهند،  یعنی ما ابتدا یک چیز دیگری به بازار نشان داده ایم و بازار هم آن را پذیرفته اما الان چیز دیگری رو کرده ایم.

وی افزود: همانطور که در تئوری های اقتصادی ذکر شده،  ما هزینه سرمایه و نرخ تنزیل را در مدت کوتاهی خیلی تغییر داده ایم  در حالیکه چنین چیزی را در هیچ کجای دنیا نمی بینیم. این مهم ترین اتفاقی بود که برای بازار بورس رخ داد و آن را به این روز انداخت.

 

سیاست گذاری بانک مرکزی برای کنترل نرخ دلار جوابگو نیست! 

سید با اشاره به تجربه ی بانک مرکزی پس از برجام که با بالا بردن سود بانکی به دنبال کنترل نرخ دلار بود، گفت:  عملا ما با این تصمیم به واردات رونق بخشیدیم. حال اگر شرایط گشایشی مجددا ایجاد شود بهتر است از این تجارب استفاده شود و به جای مزیت دادن به فعالیت غیر مولد همچون واردات با توجیه کنترل نرخ ارز، بانک مرکزی مسیر بهتری را طی کند چراکه در کمتر از یک دهه علی رغم تمام سیاست گذاری ها برای کنترل نرخ ارز، قیمت دلار از سال 91 تا کنون بیش از 25 برابر شده است که حتی در دوران جنگ هم چنین موضوعی رخ نداد. امیدوارم این سیاست گذاری ها اصلاح شود تا شاهد رونق بازار سرمایه باشیم. فکر میکنم اگر سیاست گذار ما با درایت عمل کند و از تجارب گذشته استفاده کنند می توان از این شرایط عبور کرد.

سیدی با اشاره به  تصور برخی افرا درباره ارتباط بالارفتن نرخ دلار با شاخص بورس و واکنش منفی بازار به پیروزی بایدن، گفت: طبعا این تصورات بی تاثیر نبوده است ولی باید دید وقتی ما موج مثبت در بازار داشتیم حتی اخبار بد هم نمی توانست روند آن را تغییر دهد اما الان به دلیل منفی بودن جو بازار، اخبار خوب هم نمی توانند روند آن را مثبت کنند اگرچه با توجه به تغییرات خوبی که بازارهای جهانی رقم زدند، بازار بورس تهران امروز وضعیت بهتری خواهد داشت ولی استمرار آن نیازمند تغییر سیاست گذاری ها است.

 

گروه نفتی با موج مثبت مواجه می شوند

با توجه به تاثیر خبر کشف واکسن کرونا و جهش بازارهای جهانی این احتمال می رود سهام نماد های نفت محور شاهد  موج مثبتی باشد و به تبع آن چون بازار اصلاح زیادی داشته باشد می توانیم در سهام های دیگر هم شاهد موج مثبت باشیم.

 

وی همچنین در خصوص علت رشد گروه های غذایی و دارویی گفت: گروه دارویی، غذایی و زراعت چون کنترل شدیدتری در مبنای محاسبه نرخ ارز آنها صورت گرفته -که همان ارز 4200 تومانی است-و قیمت دلار خیلی با آن عدد فاصله دارد، به هر دلیلی اگر اتفاقی درباره اصلاح ارز مبنای آنها رخ بدهد، پتانسیل بسیار زیادی برای رشد خواهند شد و اخیرا بحثی در خصوص افزایش ارز دارویی از 4200 به 11 هزار تومان نیز چنین فضایی برای این گروه ایجاد کرده است.

سرمایه تان را از بورس خارج نکنید تا سود خوبی کسب کنید

سیدی در پاسخ به سوالی درباره رفتار فعالان بازار بورس در برهه فعلی، گفت: توصیه به مردم این است که به بازار سرمایه به عنوان محلی برای پس انداز بلند مدت نگاه کنند یا از طریق صندوق های سرمایه گذاری که عملکرد مثبتی دارند، ماهیانه آن وجوهی را که می خواهند پس انداز کنند را در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند تا هم به مسائل روز مره بازار توجه نکنند و هم اسیر هیجانات بازار نشوند. با این کار در دراز مدت سود بسیار بالایی خواهند برد چراکه ما میدانیم در سال 92 ریزش سنگینی در بازار  داشتیم و اگر کسی در آن ریزش ها از بازار خارج نمی شد، سرمایه اش چند ده برابر می شد.

 

این کارشناس بازار سرمایه در پایان، به تحلیل خود از وضعیت آینده شاخص بورس پرداخت و خاطرنشان کرد: شاخص در سقف و کفی که اکنون دارد می سازد در حال نوسان خواهد بود. افراد نباید بدعادت شوند و به دنبال اتفاقی که در ابتدای سال رخ داد باشند چراکه این اتفاقات هر ده سال یک بار رخ خواهد داد و فعلا برای مدت طولانی شاهد آن نخواهیم بود.

دیدگاه تان را بنویسید