life

امروز شاخص بورس پس از یک هفته سیر نزولی، با رشد همراه شد.

گروه کار و درآمد جی پلاس: شاخص بورس امروز   شنبه 10 آبان ماه، با حدود 17 هزار واحد افزایش نسبت به روز قبل به رقم 1.305.781 واحد رسید تا روند معاملات در هفته جاری بر خلافهقته های گذشته با روندی مثبت آغاز به کار کند.

وضع قوانین حمایتی برای بهبود شاخص بازار بورس و  اعتماد فعالان بازار و همچنین خبر اجرایی شدن تزریق منابع مالی صندوق توسعه ملی برای بازارگردانی در بورس در  هفته های گذشته باعث رشد شاخص شد و همین روند در هفته های گذشته با اخبار مثبتی که برای گروه بانکی به  گوش رسید، نیز آغاز شد اما نرانی ها  پس از معاملات هفته اول آبان ماه افزایش یافت. 

بخش نامه بانک مرکزی در هفته های گذشته مبنی برافزایش نرخ تسعیر ارز و کاهش سود سپرده ها باعث رونق بازار سهام گروه نمادهای بانکی شد اما این روند در هفته جاری متوقف شد که از جمله دلایل آن می توان به عرضه باقی مانده واحدهای دارایکم تحت عنوان «دارا سوم» توسط دولت اشاره کرد.

عرضه سهام توسط حقیقی ها می تواند حاکی از تحولات هفته گذشته  و وجود امکان نقد کردن سهام برای ورود به بازارهای موازی باشد. کدهای حقوقی نیر امروز بیشتر فروشنده یا بی تفاوت نسبت به معاملات ظاهر شدند.

نمادهایی همچون فولاد، فملی، کگل و خودرو  بیشترین سهم را در افزایش شاخص امروز داشتند که همین موضوع نویددهنده افزایش ارزش پرتفوی سهام عدالت است چراکه تاثیرگذارترین نمادهای این سبد از همین شرکت ها تشکیل می شود.

شاخص بازار فرابورس با 142 واحد افزایش  به رقم 16.267 واحد رسید. این بازار امروز بیشترین تاثیر را از نماد نمادهای آریا،  هرمز، وسپهر و ذوب پذیرفت. 

از سوی دیگر یکی از مهم ترین نماد های این روزها یعنی صندوق های etf  دولتی زیر ذره بین کارشناسان بازار قرار دارند.

دارایکم  با حجم خرید قابل توجهی مواجه شد و  در پایان معاملات با افزایش قیمت جزیی  نسبت به روز قبل به رقم  هر واحد 20 هزار تومان رسید تا همچنان فاصله 2 هزار تومانی معاملات خود با ارزش ذاتی اش را حفظ کند.

صندوق etf دوم موسوم به «پالایش یکم» نیز که تا روزهای گذشته عملا سوددهی خاصی برای خریداران خود نداشت و تقریبا اغلب نمادهای آن به پایین تر ازمقداری که دولت فروخته رسیده بودند، پس از حمایت کدهای حقوقی در هفته های گذشته، امروز توانست در مسیر صعودی قرار گیرد اما راه طولانی برای شاد کردن خریداران خود دارد.

وضعیت بازار که در روزهای گذشته به نگران کننده ترین حالت خود رسیده بود براساس نظر اغلب کارشناسان که  بورس در گذشته هم شاهد چنین روزهایی بوده است، آماده آغاز دوره رشد شده است.

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که روند اخیر بازار بورس به دلیل هیجانات افراد تازه وارد در بورس و رشد بازارهای موازی بوده است و آغاز دوره رشد جدید بازار بورس از روزهای آینده رقم خواهد خورد اگر چه رخدادهای سیاسی بین المللی می توانند نقش ریسک پذیری در بازار ایفا کند و نوسانات آن را ادامه دهد.

از سوی دیگر تعیین نرخ ها در بازار بورس کالا بر مبنای دلار 24 هزار تومانی نیز یکی از دلایل بی تفاوتی حقوقی ها  نسبت به ارزش سهام شرکت های کالایی بزرگ همچون فولاد و سیمان شده است. 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1479535
ارسال نظر

موضوعات داغ