life

امروز (سه شنبه 29 مهر) بازار سرمایه با افزایش عرضه و فشار فروش در اکثر نماد‌ها آغاز بکار کرد و در نهایت با کاهش شدید شاخص مواجه شد تا جایی که در آستانه سقوط به کانال یک میلیون و سیصد هزار واحد قرار گرفت.

گروه کار و درآمد جی پلاس: شاخص بورس امروز سه شنبه 29 مهرماه، با حدود 42 هزار واحد کاهش نسبت به روز قبل به رقم 1.419.312 واحد رسید تا روند معاملات در هفته جاری با رشد خوبی همراه شود.

وضع قوانین حمایتی برای بهبود شاخص بازار بورس و  اعتماد فعالان بازار و همچنین خبر اجرایی شدن تزریق منابع مالی صندوق توسعه ملی برای بازارگردانی در بورس در  هفته گذشته باعث رشد شاخص شد و همین روند در هفته گذشته با اخبار مثبتی که برای گروه بانکی به  گوش رسید، نیز آغاز شد ولی در معاملاتهفته جاری این روند طبق پیشبینی کارشناسان متوقف شد تا بازار همچنان در نوسان باشد.

بخش نامه بانک مرکزی در هفته گذشته مبنی برافزایش نرخ تسعیر ارز و کاهس سود سپرده ها باعث رونق بازار سهام گروه نمادهای بانکی شد اما این روند در هفته جاری متوقف شد که از جمله دلایل آن می توان به عرضه باقی مانده واحدهای دارایکم تحت عنوان «دارا سوم» توسط دولت اشاره کرد.

عرضه سهام توسط حقیقی ها می تواند حاکی از تحولات هفته گذشته  و وجود امکان نقد کردن سهام برای ورود به بازارهای موازی باشد. کدهای حقوقی نیر امروز بیشتر فروشنده یا بی تفاوت نسبت به معاملات ظاهر شدند.

نمادهایی همچون فولاد، فملی، تاپیکو، کگل، شپنا، شتران و شبندر بیشترین سهم را در سقوط شاخص امروز داشتند که همین موضوع نویددهنده کاهش ارزش پرتفوی سهام عدالت است چراکه تاثیرگذارترین نمادهای این سبد از همین شرکت ها تشکیل می شود.

شاخص بازار فرابورس با 266 واحد کاهش  به رقم 17.008 واحد رسید. این بازار امروز بیشترین تاثیر منفی را از نماد   نمادهای ذوب، سگویا، وسپهر و زاگرس پذیرفت. 

از سوی دیگر یکی از مهم ترین نماد های این روزها یعنی صندوق های etf  دولتی زیر ذره بین کارشناسان بازار قرار دارند.

دارایکم  با حجم خرید قابل توجهی مواجه شد و  در پایان معاملات با کاهش قیمت مواجه شد به رقم  هر واحد 18 هزار و هفتصد تومان رسید تا همچنان فاصله 5 هزار تومانی معاملات خود با ارزش ذاتی اش را حفظ کند.

صندوق etf دوم موسوم به «پالایش یکم» نیز که تاروزهای عملا سوددهی خاصی برای خریداران خود نداشت و تقریبا اغلب نمادهای آن به پایین تر ازمقداری که دولت فروخته رسیده بودند، پس از حمایت کدهای حقوقی در هفته گذشته، در معاملات سه شنبه 23 مهرماه توانست ارزش خود را در رنج صعودی ببیند اما همچنان راه طولانی برای شاد کردن خریداران خود دارد چراکه تمام نمادهای آن امروز با صف فروش مواجه شد.

وضعیت بازار که در روزهای گذشته به نگران کننده ترین حالت خود رسیده بود براساس نظر اغلب کارشناسان که  بورس در گذشته هم شاهد چنین روزهایی بوده است، آماده آغاز دوره رشد شده است.

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که روند اخیر بازار بورس به دلیل هیجانات افراد تازه وارد در بورس و رشد بازارهای موازی بوده است و آغاز دوره رشد جدید بازار بورس از روزهای آینده رقم خواهد خورد اگر چه رخدادهای سیاسی بین المللی می توانند نقش ریسک پذیری در بازار ایفا کند و نوسانات آن را ادامه دهد.

از سوی دیگر تعیین نرخ ها در بازار بورس کالا بر مبنای دلار 24 هزار تومانی نیز یکی از دلایل بی تفاوتی حقوقی ها  نسبت به ارزش سهام شرکت های کالایی بزرگ همچون فولاد و سیمان شده است. 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1477638
ارسال نظر

موضوعات داغ