life

مرحوم محمدرضا شجریان خودروهای بسیاری داشته است، یکی از شناخته شده ترین آن ها تویوتا پرادو بوده است، اما خاص ترین خودروی ایشان یک مرسدس بنز W۱۰۹ بوده است.

جی پلاس، سال 1350، مصادف با جشن‌های 2500 ساله ایران، تیم هماهنگ کننده جشن‌ها به دستور مستقیم محمد‌رضا پهلوی اقدام به خرید 60 دستگاه مرسدس بنز W109  کرد.

اقتصادنیوز نوشت: این مرسدس بنز‌ها برای مهمان‌های دعوت شده به مراسم و جا‌به‌جایی آن‌ها در نظر گرفته شده بود و به وسیله بانک تجارت شعبه بین‌الملی وارد ایران شده بود.

یکی از این مرسدس‌ها نیز برای پادشاه حبشه (اتیوپی کنونی) در نظر گرفته شده بود. «هالیه سلاسی»  پادشاه اتیوپی تنها پادشاه دعوت شده به این مراسم بود که با خودروی در نظر گرفته شده برای او، سفر خود را از تهران به سمت شیراز آغاز کرد.

بنز محمدرضا شجریان

هالیه سلاسی به همراه دو خودروی محافظ که پیکان‌هایی سفید رنگ بودند، تهران را به سمت شیراز ترک کرد.

هالیه سلاسی هدف خود از پیمودن تهران تا شیراز را با خودروی تشریفات خود، بازدید از منطقه‌های توریستی ایران و دیدن شهر‌هایی که بین تهران و شیراز هستند و لذت بردن از سواری مرسدس بنزW109، عنوان کرده بود.

این خودرو پس از پایان جشن‌های 2500 ساله به گاراژ سلطنتی بازگرداننده شد و با وقوع انقلاب، از سوی بانک ملت مصادره شد و پس از آن توسط بنیاد در مزایده قرار گرفت.

بنز محمدرضا شجریان

داستان این خودرو پس از انقلاب

سپس آقای «حمید کوشان‌فرنیا» که از پیشکسوتان  ورزش اتومبیل‌رانی است، این مرسدس بنز را خریداری کرد و آن را مورد بازسازی و مرمت قرار داد. پس بازسازی‌های انجام شده توسط آقای کوشان‌فر‌نیا این خودرو توسط «محمدرضا شجریان» خریداری شد و برای 10 سال توسط استاد شجریان مورد استفاده قرار گرفت و سپس به شهر جهرم رفت تا مالک جدیدی از آن استفاده کند. پس از آن این خودرو از سوی آقای هانی اسعدی که خود یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌داران خودروی کلاسیک در ایران است، خریداری می‌شود.

بنز محمدرضا شجریان

 

مرسدس بنز W109  از انتقال به مشهد توسط آقای اسعدی مورد بازسازی اساسی قرار می‌گیرد و پس از آن به پیام توسل که خود استادی ماهر در زمینه خودرو است، انتقال می‌یابد.

این مرسدس در آخر توسط دکتر علی اصغر مربی، رییس کمیته کلاسیک استان یزد خریداری شد و در بهترین شرایط از آن نگهداری می‌شود. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1475800 منبع: اقتصادنیوز
ارسال نظر

موضوعات داغ