life

دانشمندان توانستند با استفاده از اسفناج کاتالیزوری برای سلول های سوختی و باتری ها اختراع کنند که ارزان تر و ایمن تر است و در خودروهای برقی و موبایل ها قابل استفاده است.

جی پلاس، اسفناج حاوی مواد مغذی زیادی است که برای بدن مفید هستند، اما اکنون محققان متوجه شده اند می توان از این سبزی در باتری ها نیز استفاده کرد.

مهر نوشت: محققان دانشگاه آمریکن در ایالت واشنگتن این سبزی را به نوعی نانوورقه کربنی تبدیل کرده اند که واکنش کاهش اکسیژن در سلول های سوختی و باتری های فلز-هوا را سرعت می بخشد. آنها برای تولید نانو ورقه کربنی مذکور طی چند مرحله اسفناج را شستند، آبگیری و خشک کردند، سپس به طور دستی آن را خرد و پودری کردند . در نهایت نیتروژن به نتیجه حاصل افزوده شد.

این نوآوری مبتنی بر گیاه عملکرد بهتری نسبت به کاتالیزورهای مبتنی بر پلاتینیوم داشت و کارشناسان معتقدند می توان از آن در خودروهای برقی، موبایل و تجهیزات نظامی استفاده کرد.

«شوژونگ  ژو» استاد شیمی در دانشگاه آمریکن و محقق ارشد این پژوهش می گوید: تحقیق ما نشان می دهد کاتالیزوهای حافظه محیط زیست می توانند واکنش کاهش اکسیژن را تسریع کنند. می توان با این روش کاتالیزوهایی مبتنی بر کربن از اسفناج تولید کرد که در حقیقت یک زیست توده تجدید پذیر است.

این کاتالیزوها در سلول های سوختی هیدروژن و باتری های هوا-فلز کارآمد هستند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1475284
ارسال نظر

موضوعات داغ