life

سهم‌الدین زمانی هنرمند پیشکسوت رشته نقاشی که خالق نخستین قرآن مصور در جهان بود، چهره در نقاب خاک کشید.

جی پلاس، سهم‌الدین زمانی از آن دست هنرمندانی بود که سراسر عمر خود را وقف هنرش کرد؛ آن هم هنری که با کلام نورانی خداوند؛ قرآن کریم عجین و قرین بود و می‌توان آن را هنر قرآنی اطلاق کرد.

تسنیم نوشت؛ زمانی در حالی در سن ۷۴ سالگی درگذشت که ۴۸ سال از عمر پربار خود را وقف نقاشی سوره‌های قرآن مجید کرده و بدین ترتیب؛ به نخستین هنرمند نقاشی تبدیل شده بود که توانسته قرآنی مصور خلق کند.

این هنرمند پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی که در فومن زندگی می‌کرد، متولد ۱۴ اسفند ۱۳۲۵ در تهران و اولین فرزنده خانواده‌ای مذهبی بود؛ هنر در خانواده زمانی موروثی بود و پدرش نیز به نقاشی اشتغال داشت.

این هنرمند آخرین بار برای برپایی نمایشگاه نقاشی‌های خود با عنوان «آیینه‌ای به رؤیت آیات» به تهران آمد و قرآن‌نگاری‌های چشم‌نواز و رنگارنگ خود را در مؤسسه صبای فرهنگستان هنر به معرض دید عموم گذاشت.

زمانی اواخر مردادماه ۱۳۹۹ به دلیل نارسایی کلیوی در یکی از بیمارستان‌های شهر رشت بستری شد اما در ادامه به‌سبب وخامت حالش به تهران منتقل شد و پس از دو هفته به دیدار حق شتافت. روحش شاد و راهش پررهرو باد.

به‌زودی گفت‌وگوی منتشرنشده خبرنگار فرهنگی تسنیم با این هنرمند فقید عرصه هنرهای تجسمی در خبرگزاری تسنیم منتشر خواهد شد.

در پایان، منتخبی از قرآن‌نگاری‌های این هنرمند فقید عرصه هنرهای تجسمی را که آخرین بار در خرداد ماه ۱۳۹۸ در قالب نمایشگاه «آیینه‌ای به رؤیت آیات» به نمایش درآمد، از نظر می‌گذرانید:

نقاشی , هنرهای تجسمی , قرآن ,

نقاشی , هنرهای تجسمی , قرآن ,

نقاشی , هنرهای تجسمی , قرآن , نقاشی , هنرهای تجسمی , قرآن ,

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1469451 منبع: تسنیم
ارسال نظر

موضوعات داغ