life

قرار است در کشور سنگاپور واکسن ضدکرونا حاوی mRNA درون یک نانوذره محافظت شده مورد آزمایش قرار گیرد. آزمون‌های انجام شده روی حیوانات امیدوارکننده بوده است.

به گزارش جی پلاس، شرکت ارکتوروس تراپیوتیکس (Arcturus Therapeutics) موفق به دریافت مجوز از سازمان علوم بهداشت برای ارزیابی واکسن کووید ۱۹ موسوم به LUNAR-COV۱۹ شد. قرار است کارآزمایی فاز اول و دوم روی این واکسن انجام شود.

شرکت ارکتوروس با همکاری دانشگاه دوک سنگاپور برای توسعه این واکسن از فناوری STARR شرکت ارکتوروس استفاده کرده و آن را با پلتفرم دانشگاه دوک ترکیب کند. قرار است این فناوری برای غربالگری سریع در بخش ایمنی و اثربخشی مورد استفاده قرار گیرد.

فناوری STARR از خودتکثیری mRNA بهره‌مند است که با فناوری LUNAR ترکیب شده‌است، فناوری که در واقع یک نوع نانوذرات برای رهایش مولکول‌های mRNA است.

در مطالعات حیوانی، این واکسن قادر به ایجاد ایمنی هومورال و سلولی در دوزهای کم بوده است. شرکت ارکتوروس نشان داده است که این واکسن با دوز ۲ میکروگرم می‌تواند مقاومت در برابر ویروس کرونا ایجاد کند.

یافته‌های بالینی اخیر نشان داده است که آنتی‌بادی خنثی کننده ویروس در پاسخ به یک بار تزریق، تقریبا ۵۰ روز در سطح بالایی در بدن باقی می‌ماند.

گفته می‌شود که افزایش سطح آنتی‌بادی به دلیل تکثیر mRNA در واکسن است. اوی انگ ایونگ معاون برنامه بیماری‌های عفونی در حال ظهور دانشگاه دوک می‌گوید: «مطالعات بالینی روی این واکسن بسیار امیدوار کننده است. از جمله این احتمال که یک دوز از این واکسن ممکن است برای تحریک پاسخ ایمنی قوی و بادوام بدن در برابر ویروس کرونا کافی باشد.

وی می‌افزاید: «ما بسیار مشتاق هستیم که نخستین آزمایش بالینی روی انسان را در سنگاپور آغاز کنیم و این واکسن را در مسیر تجاری‌سازی و ورود به بازار پیش ببریم.»

شرکاء این پروژه قصد دارند تا اولین مرحله آزمون بالینی را روی ۱۰۸ بزرگسال سالم آزمایش کنند. پیگیری برای تعیین میزان ایمنی و سطح تحمل در برابر این واکسن و همچنین تعیین میزان و مدت زمان پاسخ ایمنی بدن از جمله مسائلی است که در این آزمون انجام خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1460322 منبع: فارس
ارسال نظر

موضوعات داغ