life

یک شرکت ایرانی با استفاده از توان محققان کشور اقدام به تولید آشیانه کودک با فناوری نانو کرده که مناسب مراقبت از نوزادان نارس است.

به گزارش جی پلاس، مهدی زندی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: سالانه از میان نزدیک به دو میلیون زایمان در کشور، ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار نوزاد نارس متولد می‌شوند. نوزادان نارس به دلیل تولد زودهنگام تکامل یافته نبوده و بخشی از کامل شدن این نوزادان در فضای خارج از رحم مادر انجام می‌شود که به دلیل حساسیت‌ها و مشکلات نارس بودن، این کار چالش‌برانگیز است.

به گفته زندی، نرخ زنده نگه داشتن نوزادان از ۱۵ سال پیش تاکنون افزایش محسوسی پیدا کرده است اما در حال حاضر موضوع مهم این است که علاوه بر زنده ماندن، این نوزادان باید کیفیت رشد مشابه با نوزادان معمولی داشته باشند. نوزادان در رحم مادر با لگد زدن، به تقویت عضلات خود کمک می‌کنند که در نوزادان نارس این کار به دلیل تولد زودهنگام انجام نمی‌شود و نوزادان نارس عضلات ضعیفی دارند.

وی ادامه داد: به همین دلیل در این شرکت، آشیانه نوزاد را تولید کردیم که شبیه به گهواره بوده و تداعی‌گر رحم مادر است. این آشیانه به نوزاد فرصت می‌دهد تا با لگد زدن در آن عضلات خود را تقویت کند. از آنجایی که نوزادان نارس پوست بسیار نازک و آسیب‌پذیری دارند باید مراقبت بیشتری از آن‌ها انجام شود چرا که هرگونه زخم یا آسیب پوستی می‌تواند برای این نوزادان خطرناک باشد چرا که تاثیرپذیری بیشتری از محیط اطراف، باکتری و عفونت دارند.

زندی با بیان اینکه برای این کار ما از فناوری‌نانو استفاده کردیم، عنوان کرد: پارچه‌های مورد استفاده در آشیانه‌های نوزاد، به دلیل استفاده از مواد نانو دارای خاصیت آنتی‌باکتریال، نرم و ضدآب است. بنابراین محیط مناسبی برای رشد نوزاد نارس ایجاد می‌کند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان خاطرنشان کرد: در مرحله راه‌اندازی خط تولید هستیم تا با ۲۰۰۰ آشیانه در ماه کار تولید را شروع کنیم که به مرور میزان تولید افزایش یافته و می‌توانیم تا ۲۰ هزار آشیانه در ماه تولید کنیم.

مطلب مرتبط: 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1427234 منبع: مهر
ارسال نظر

موضوعات داغ