life

ردپای تکنولوژی در جلوگیری از یک جعل ناشیانه!

پخش تبلیغات ایرانی روی تابلوهای LED کنار زمین در مسابقات اروپایی یادآور جعل ناشیانه تلویزیون ایران در سال های گذشته بود اما این بار اتفاق جدیدی رخ داده است.

به گزارش سرویس ورشی جی پلاس؛ در بازی رئال مادرید و اتلتیکو مادرید و چند بازی اخیری که از تلویزیون ایران به نمایش درآمده است، تبلیغی از یک شرکت ایرانی پخش شد که بسیاری را به تعجب واداشت. یعنی یک شرکت ایرانی به لالیگا تبلیغ داده است؟ خیلی‌ها تصور کردند این تصاویر یک جعل جدید از صدا و سیمای ایران است. برخی اسکرین شات‌هایی از ماهواره‌های دیگر را پیدا کردند که این گمان را تقویت می‌کرد که صدا و سیما یک تحریف دیگر را انجام داده اما واقعیت (حداقل این بار) چیز دیگری است.

** استفاده از تکنولوژی جدید به جای جعل

‎یک تکنولوژی جدید تبلیغاتی به نام digital replacement technology اخیرا توسط چند شرکت معدود تبلیغاتی با همکاری شبکه‌های ماهواره‌ای انجام می شود که توسط آن می‌توان تبلیغات کنار زمین را کاملا هدفمند برای مناطق مختلف تغییر داد. به این ترتیب تبلیغات محلی را در یک رویداد بین‌المللی مثل مسابقه مهم فوتبال جایگزین کرد. به این ترتیب بینندگان در هر نقطه از جهان تبلیغی را می‌بینند که آگهی‌دهندگان محلی سفارش داده‌اند. نکته جالب اینکه هزینه این تبلیغات برای شرکت تبلیغ دهنده به مراتب از هزینه تبلیغ در صدا و سیما پایین‌تر است.

تبلیغات محیطی

** این تبلیغات چگونه است؟

‎در سایت یک شرکتی که اینکار را انجام می‌دهد گفته شده است: ما یکی از چند آژانس بین‌المللی هستیم که از تکنولوژی جایگزین تبلیغات Digital replacement technology استفاده می‌کنیم. بارسلونا یا رئال مادرید فرقی نمی‌کند؛ در هر کشوری که باشید، ما می‌توانیم تبلیغ متفاوتی را (کنار زمین) به بینندگان نشان دهیم.

‎بر اساس این مدل تبلیغاتی حالا برندهای محلی می‌توانند از یک رویداد بین‌المللی مثل مسابقه فوتبال برای تبلیغ مستقیم خود استفاده کنند.

‎در این شیوه جدید تبلیغ بیلبوردهای LED کنار زمین همچنان مشغول نمایش تبلیغات نرمال خود هستند اما بینندگان تلویزیونی در سراسر جهان تبلیغ‌های متفاوتی را مشاهده می‌کنند. این سیستم تصویری با همسان سازی دوربین‌ها و زاویه‌های آنان عملا تبلیغات را با چنان پرسپکتیوی به بینندگان نشان می‌دهد که انگار واقعا کنار زمین در حال پخش است.

*ضرر میلیونی صداوسیما با فناوری جدید تبلیغاتی

‎یک نکته مهم اینکه هزینه تبلیغات در این شیوه به ‎مراتب از هزینه تبلیغات در یک شبکه محلی (مثل صدا و سیما) پایین‌تر است و این احتمالا چالشی بزرگ برای همین شبکه‌هاست. صدا و سیما که خود در زمانی استاد صحنه‌های آهسته و جایگزین برای عدم پخش صحنه‌هایی که نامناسب تشخیص می‌داد بود، حالا در این زمینه کاملا عقب افتاده و با توجه به اینکه این تبلیغات دور زمین را می‌پوشاند هم دیگر نمی‌توان از حربه صحنه‌های آهسته و تکراری برای عدم نمایش آنها سود جست.

در حقیقت تبلیغ شرکت مذکور فقط و فقط برای برخی از مخاطبان تلویزیونی (مثلا مخاطبان خاور میانه) نشان داده شده است نه درون ورزشگاه، نه برای مخاطبان تلویزیونی اسپانیا و نه برای خیلی جاهای دیگر!

 

این مطلب برایم مفید است
52 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1341422
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ