life

وزیر علوم عنوان کرد؛

وزیر علوم گفت: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سال ۲۰۱۹ جمهوری اسلامی ایران در جایگاه علمی پانزدهم جهان قرار خواهد گرفت.

به گزارش جی پلاس، منصور غلامی وزیر علوم در نشست با استاندار قم، با بیان اینکه در طرح ساماندهی مراکز دانشگاهی کشور نسبت به تفویض برخی از اختیارات به روسای دانشگاه‌های مادر پیش‌بینی‌های مطلوبی صورت گرفته است، اظهار داشت: در طرح ساماندهی دانشگاه‌ها هیچ رشته تحصیلی حذف نمی‌شود و فقط درصورتی‌که ادغام مراکز علمی به افزایش کیفیت دانشگاه منجر شود، برخی مؤسسات و مراکز آموزش عالی با یکدیگر ادغام خواهند شد.

*مدیریت بخش‌های دولتی و غیردولتی مراکز علمی کشور نسبت به گذشته دشوارتر شده است

وزیر علوم بابیان اینکه در شرایط اقتصادی فعلی، مدیریت بخش‌های دولتی و غیردولتی مراکز علمی کشور نسبت به گذشته دشوارتر شده است، گفت: با محور قرار دادن تجربیات دوران سخت کنونی، شرایط و وضعیت آینده دانشگاه‌های کشور در برآورد هزینه و افزایش خدمات آموزشی کاملاً امیدوارکننده خواهد بود.

* جذب نخبگان در هیئت‌علمی دانشگاه‌های کشور

غلامی با اشاره به اهمیت جذب نخبگان در دانشگاه‌های کشور افزود: برای استفاده از نخبگان به‌عنوان اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌های کشور، از ۳ سال گذشته اقدامات قابل‌توجهی بدون اعمال فرایند معمول جذب و از طریق معرفی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته است.

* افزایش دفاتر کنسولی در دانشگاه‌ها و راه‌اندازی مراکز آموزش زبان فارسی

وی با اشاره به افزایش دفاتر کنسولی در دانشگاه‌ها و راه‌اندازی مراکز آموزش زبان فارسی برای جذب دانشجویان خارجی گفت: با حذف برخی از سخت‌گیری‌های تحصیلی، باید افزایش جذب دانشجویان خارجی را در مراکز آموزش عالی کشور فراهم کرد.

غلامی در ادامه افزود: درخصوص مسائل فرهنگی دانشجویان خارجی نیز برنامه‌های ویژه‌ای در سطح وزارت علوم در دستور کار قرار گرفته و فارغ‌التحصیلان خارجی دانشگاه‌های ایران باید بهترین سفرای فرهنگی کشورمان درزمان فارغ‌التحصیلی و بازگشت به کشورشان باشند.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه، حمایت جدی از بخش غیردولتی مراکز آموزش عالی از جهت‌گیری‌های اصلی وزارت علوم است، گفت: حمایت از دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای و تربیت نیروی انسانی کاردان نیز از سیاست‌ها و اولویت‌های مهم و اصلی وزارت علوم است.

* وزارت علوم نسبت به کم‌فروشی در مراکز غیردولتی حساسیت ویژه‌ دارد

غلامی با تأکید بر اینکه درصورتی‌که نظارت‌های کافی در آموزش و خدمات مراکز غیردولتی به‌صورت جدی دنبال نشود، آینده آموزش عالی کشور ضربه جدی متحمل خواهد شد، اظهار داشت: وزارت علوم در رابطه با کم‌فروشی و کاهش خدمات در مراکز غیردولتی حساسیت ویژه‌ای داشته و در صورت اثبات با آن‌ها برخورد جدی صورت می‌گیرد.
وی عنوان کرد: در حوزه پژوهش جایگاه علمی کشور از دهه ۸۰ به بعد با سرعت قابل‌قبول و رضایت بخشی بهبودیافته و جمهوری اسلامی امروزه در این عرصه صاحب حرف است.

وزیر علوم افزود: ۱۹۷ مرکز رشد در بخش تحقیقات و فناوری و ۴۳ پارک علم و فناوری در سطح کشور فعال است؛ وجود چنین مراکزی یکی از مسیرهای درست در انتقال دستاوردهای علمی به جامعه بوده و به‌واسطه فعالیت این مراکز علمی ۴۳ هزار شغل پایدار ایجادشده و در عرصه صادرات محصولات داخلی نیز جهش قابل قبولی به خود گرفته است و پیش‌روی به‌سوی دانشگاه‌های نسل چهارم یا دانشگاه‌های جامعه‌محور به‌صورت جدی در سطح کشور دنبال خواهد شد.

* پیش‌بینی ۲۰۱۹ ایران
غلامی در پایان گفت: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سال ۲۰۱۹ جمهوری اسلامی ایران در جایگاه علمی پانزدهم جهان قرار خواهد گرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1290681 منبع: اداره کل روابط عمومی وزارت علوم
ارسال نظر

موضوعات داغ