life

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با دستیابی به فرمولاسیون تولید ماده موثره داروهایی برای درمان بیماری‌های خاص، درصدد است تا با تامین داروهای مورد نیاز کشور، اقدام به صادرات این محصولات کند.

به گزارش جی پلاس، دکتر محمد امین رضوان‌طلب از محققان طرح با اشاره به تولید بیش از ۲۵ محصول دانش‌بنیان در این شرکت، گفت: تمرکز تحقیقات بر روی تولید ماده اولیه دارویی است، به گونه‌ای که با مقدار بسیار کم بتوانیم ارزش افزوده بسیار زیاد را تولید کنیم.

وی تولید ماده موثره داروهای درمان بیماری‌های خاص مانند MS، سرطان، دیابت و نوروژنرتیو را از دستاوردهای این شرکت نام برد و یادآور شد:

علاوه بر آن به دانش فنی بیش از ۱۰ محصول دانش‌بنیان دست یافتیم و در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده پپتیدهای دارویی در کشور هستیم.

رضوان‌طلب کاربرد پپتیدهای تولید شده را قابل استفاده در داروهای درمان سرطان پروستات، دیابت و بیماری MS ذکر کرد و ادامه داد: بر این اساس تاکنون ۲۰ دارو به بازار عرضه شده است، ضمن آنکه بخش اعظمی از تحقیقات ما در زمینه توسعه داروهای بیماران خاص است که این برنامه نیز در دستور کار قرار دارد.

این محقق با اشاره به صادرات محصولات دانش‌بنیان این شرکت یادآور شد: در حال حاضر صادرات ماده موثره دو داروی " گلاتیرامر استات" و " فینگولیمود" را در دستور کار داریم. داروی گلاتیرامر استات برای درمان بیماری MS است و داروی فینگولیمود (fingolimod) نیز به عنوان تنها داروی خوراکی این دسته از بیماران مطرح است.

وی در عین حال اظهار کرد: با توجه به شرایط کنونی کشور، تامین داروهای مورد نیاز کشور را در اولویت کاری خود قرار دادیم و در صورت تحت پوشش قرار دادن کل کشور وارد فاز صادرات خواهیم شد.

برند اصلی داروی گلاتیرامر استات متعلق به یک شرکت اسرائیلی است و با توجه به این‌که این دارو برای کنترل بیماری MS استفاده می‌شود، امکان واردات آن به کشور وجود نداشت. از این رو این شرکت با ساخت ماده موثره بر تهیه فرمولاسیون آن نسبت به تولید آن اقدام کرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1252291 منبع: ایسنا
ارسال نظر

موضوعات داغ