life

محققان آمریکایی آزمایش خونی توسعه داده اند که با بررسی یک نوع پروتئین خاص می تواند ۲ دهه قبل از بروز آلزایمر آن راپیش بینی کند.

به گزارش جی پلاس، محققان آمریکایی  آزمایش خونی توسعه داده اند که به کمک آن  می توان نشانه های آلزایمر را ۲۰ سال زودتر از آغاز بیماری تشخیص داد.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس در میسوری معتقدند که این آزمایش می تواند با دقت ۹۴ درصد تغییراتی در مغز را شناسایی کند که نشان دهنده آلزایمر هستند. همچنین این آزمایش بسیار ارزان تر و ساده تر از اسکن مغزی PET است.

نتایج این تحقیق که روز پنجشنبه در ژورنال Neurology منتشر شده، نشان دهنده پیشرفتی قابل توجه در مبارزه با این بیماری است. راندال باتمن یکی از  استادان برجسته علوم عصب شناسی در این باره می گوید: در حال حاضر ما افراد را برای آزمایش های بالینی با اسکن مغزی معاینه می کنیم که بسیار وقت گیر و گران است و ثبت نام  شرکت کنندگان نیز سال ها طول می کشد.

 اما با این آزمایش خون می توان هزاران بیمار را طی یک ماه بررسی کرد. این بدان معنا است که می توان به طور کارآمد بیماران را در آزمایش های کلینیکی ثبت نام کرد. چنین روندی به دانشمندان کمک می کند سریع تر درمان ها را بیابند. همچنین این روند مقدار زیادی از هزینه های درمانی را می کاهد.

به گفته محققان آنها  راهی برای اندازه گیری سطح پروتئین «آمیلوئید بتا»(amyloid beta ) پیدا کرده اند. این پروتئین یک شاخص کلیدی آلزایمر در خون است. آنها با توجه به سطح این پروتئین در خون پیش بینی می کنند  آیا پروتئین در مغز انباشته شده است یا خیر. سپس این تحلیل  با توجه به دو عامل ریسک مهم دیگر آلزایمر یعنی سن و وجود واریته ژنتیکی APOE۴ ،به طور دقیق تغییرات مرتبط در مغز را شناسایی می کند.

به گفته محققان توده های پروتئین  حدود دو دهه قبل از شروع آلزایمر در مغز شکل می گیرند. این امر نشان می دهد با استفاده از این آزمایش خون می توان سال ها قبل از ظهور آلزایمر را پیش بینی کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1226574 منبع: مهر
ارسال نظر

موضوعات داغ