jamee

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به افزایش ۳۹ درصدی مرگ‌های ناشی از فشار خون بالا در ایران طی ۲۵ سال گذشته، گفت: فشار خون بالا مهمترین عامل خطر سکته‌های قلبی و مغزی و مرگ‌های زودرس در ایران است.

به گزارش جی پلاس؛ رضا ملک‌زاده درخصوص مخاطرات فشار خون بالا برای سلامتی انسان، اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از افراد در کشور که مبتلا به فشار خون بالا هستند، از ابتلای خود به این بیماری، بی خبرند.

 

وی، دو علت مهم بی خبری افراد از ابتلا به فشار خون بالا و عدم توجه کافی جامعه پزشکی به این مساله و نیز جدی نگرفتن کنترل فشار خون بالا توسط  مردم، دانست و تاکید کرد: اگر این دو عامل بر طرف شوند، شاهد کاهش  ۲۵ درصدی مرگ های ناشی از سکته های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، از مرگ سالانه ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل سکته‌های قلبی و مغزی عمدتا ناشی از فشار خون بالا، خبر داد و عنوان کرد: باید به این آمار، سال های از دست رفته عمر ایرانی ها به دلیل ناتوانی های ناشی از فشار خون بالا را نیز افزود که هم اکنون به دو میلیون سال رسیده و ۶۲ درصد نسبت به ۲۵ سال گذشته افزایش یافته که عدد بسیار قابل توجهی است.

 ملک زاده، رهایی از افزایش بار بیماری فشار خون بالا در ایران را نیازمند تنها دو گام ساده عملی دانست و افزود: تمام بیماران، به هر دلیلی که به مطب ها مراجعه می کنند، از پزشک خود بخواهند که فشار خونشان را کنترل کند و متقابلا، همه پزشکان نیز خود را ملزم بدانند فشار خون تمام بیماران را فارغ از هر علتی که مراجعه کرده اند، اندازه گیری کنند تا این عامل خطر بیماری های مرگبار در کشور ما تا حدود زیادی کنترل شود.

وی همچنین تاکید کرد: پزشکان در هر تخصصی، ابتدا، یک پزشک عمومی هستند؛ بنابراین توصیه می شود، سیستمی در مطب ایجاد کنند که طی آن، فشار خون تمام بیماران بزرگسال مراجعه کننده بدون استثنا اندازه گیری شود؛ چراکه کنترل فشار خون به عنوان بیماری که عمر انسان را کوتاه می کند، از هر بیماری دیگری مهمتر است؛ این کار را یک پرستار و حتی منشی مطب هم می تواند انجام دهد و چنین اقدام ساده ای نتایج بسیار مهمی در کنترل فشار خون خواهد داشت.

 ملک‌زاده با هشدار نسبت به این که نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵ سالگی مبتلا به فشار خون بالا می شوند، تاکید کرد: تمام افراد باید از سن ۳۵ سالگی فشار خون خود را چک کنند. اندازه گیری فشار خون باید اساسا هر ماه یا دست کم هر دو یا سه ماه انجام شود و در این بین، افراد مشکوک به فشار خون بالا در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.

وی، فشارخون را یک بیماری خاموش و بی علامت، عنوان کرد و افزود: این بیماری به دلیل بی علامت بودن، بسیار خطرناک و گاه مرگبار است. بنابراین، مردم باید بی حالی و خستگی عمومی و نیز سردرد را که دونشانه شایع و مهم خطر فشار خون بالا هستند را جدی بگیرند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان کرد: براساس گایدلاین جدید جهانی، فشار خون طبیعی، سیستولیک زیر ۱۲۰ میلی متر جیوه و دیاستولیک زیر ۸۰ میلی متر جیوه، فشارخون افزایش یافته، سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه و دیاستولیک ۸۰ میلی متر جیوه است. پرفشاری خون مرحله یک، سیستولیک ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا دیاستولیک ۸۰ تا ۹۰ میلی متر جیوه و پرفشاری خون مرحله دو و خطرناک معادل یا بالاتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه و دیاستولیک معادل یا بالاتر از ۹۰ میلی متر جیوه است.

وی تاکید کرد: در افراد دارای سابقه بیماری های قلبی - عروقی و فشارخون، ۱۳۰ میلی متر جیوه، درمان دارویی پیشگیرانه توصیه می شود. در افراد فاقد سابقه بیماری های قلبی، عروقی، اما دارای خطر ۱۰ درصدی، بروز این بیماری ها تا ۱۰ سال آینده که فشار خون سیستولیک معادل یا بالاتر از ۱۳۰ میلی متر جیوه دارند، درمان دارویی به عنوان پیشگیری اولیه، تاکید می شود.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: تعریف جدید فشار خون در گایدلاین جهانی، اهداف مهمی را برای پیشگیری اولیه و ثانویه فشار خون بالا از جمله مرگ و ناتوانی زودرس مدنظر قرار داده که بسیار مناسب است که پزشکان با استانداردهای این تعریف، فشار خون بالا را کنترل و مردم هم با آن همراهی کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در ادامه، عوامل متعددی را در ابتلای فرد به بیماری فشار خون موثر دانست که از جمله آنها می توان به مصرف بالای نمک، بی تحرکی یا عدم تحرک کافی، اضافه وزن و چاقی، چربی خون بالا، مصرف الکل، رژیم غذایی، منطقه محل سکونت، سبک زندگی، ژنتیک، آلودگی هوا، استرس و فشارهای ناشی از آن و حتی برخی عوامل موثر در فرایند رشد جنین و دوران کودکی، اشاره کرد.

وی، افزایش شمار مبتلایان فشارخون در ایران را بیش از همه، متوجه چند عامل اصلی از جمله مصرف زیاد نمک و چاقی برشمرد و گفت: مصرف روزانه نمک در ایران بیش از دو برابر استاندارد جهانی است؛ به طوری که در دنیا ۵ گرم و در ایران ۱۱ گرم است. همچنین، مصرف نمک در بین زنان ایرانی حدود سه برابر مردان است. بر پایه نتایج مطالعات ملی بار بیماری ها در ایران، در سال ۹۵، مصرف نمک تنها در ۱۲ درصد مردم، محدوده سالم را رعایت کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1200334 منبع: ایلنا
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ