jamee

آخرین نوبت کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از ساعت ۷:۳۰ امروز جمعه در حوزه‌های امتحانی سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش جی پلاس؛ آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در ۶ گروه آموزشی و ۱۳۱ کد رشته، در ۷۷ شهر و ۱۶۲ حوزه امتحانی از صبح روز گذشته، ۲۳ خردادماه آغاز شد.

در نوبت صبح پنجشنبه ۲۳ خردادماه تعداد ۲۹۹ هزار و ۵۶۴ داوطلب در ۳۲ کد رشته، در بعد از ظهر پنجشنبه تعداد ۸۲ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۶۳ کد رشته به رقابت پرداختند.

رقابت ۲۷۳ هزار و ۳۱۰ داوطلب در آخرین نوبت برگزاری این کنکور از صبح امروز آغاز شد.

تعداد داوطلبان ثبت‌نام‌کننده در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ نسبت به آمار داوطلبان سال ۹۷ این آزمون ۱۲۱ هزار و ۵۰۲ نفر کمتر است.

در گروه علوم انسانی ۳۸۵ هزار و ۶۴۰ داوطلب در ۴۵ کد رشته، در گروه علوم پایه ۳۳ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۱۷ کد رشته، در گروه فنی و مهندسی ۱۳۰ هزار و ۴۰۶ داوطلب در ۲۴ کد رشته، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ هزار و ۸۵۱ داوطلب در ۲۳ کد رشته، در گروه هنر ۴۵ هزار و ۹۱۳ داوطلب در ۱۳ کد رشته و در گروه دامپزشکی یک هزار و ۳۹۵ داوطلب در ۹ کد رشته به رقابت پرداختند.

از میان ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب شرکت‌کننده، تعداد ۴۰ هزار و ۶۶۹ داوطلب در کد رشته‌های دوم (شناور) شرکت کردند که از این تعداد، ۱۸ هزار و ۳۹۳ نفر معادل ۴۵.۲۳ درصد داوطلبان زن و تعداد ۲۲ هزار و ۲۷۶ نفر معادل ۵۴.۷۷ درصد داوطلبان مرد هستند.

ظرفیت پذیرش در آزمون امسال، بر اساس اعلام قبلی ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تغییر چندانی نمی‌کند. سال گذشته ظرفیت پذیرش در این آزمون حدود ۱۷۰ هزار نفر اعلام شده بود.

به علت اعتراض داوطلبان سیل‌زده، این آزمون که قرار بود طبق برنامه زمان‌بندی سازمان سنجش آموزش کشور در روزهای ۵ و ۶ اردیبهشت ماه برگزار شود، به خرداد ماه موکول شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1200292 منبع: ایرنا
ارسال نظر

موضوعات داغ