life

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی درآمد ارزی سال گذشته ایران از صنعت گردشگری را ۱۱.۸ میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش جی پلاس، علی‌اصغر مونسان صبح شنبه در حاشیه بازدید از بیست و یکمین جشنواره باغ لاله‌های گچسر که در روستای «گرماب» واقع در جاده چالوس برگزار می‌شود، با اشاره به اینکه گردشگری به‌عنوان یک صنعت در دنیا شناخته می‌شود، اظهار کرد: این صنعت در حال تبدیل‌شدن به سومین اقتصاد دنیا است و از سرعت رشد بالایی برخوردار است.

وی درآمد ارزی سال گذشته ایران از صنعت گردشگری را ۱۱.۸ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این مهم توسط بانک مرکزی اعلام‌شده است.

معاون رئیس‌جمهور بیان کرد: علاوه بر اثرات غیرمستقیم گردشگری نشاط اجتماعی که ایجاد می‌شود قابل قیمت‌گذاری نیست.

مونسان در بخش دیگری با اشاره به اینکه گردشگری می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند، گفت: خوشبختانه تحریم‌ها کمترین آسیب را به صنعت گردشگری می‌زند به همین منشور توسعه این حوزه ضروری است.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید به صنعت گردشگری اهمیت بیشتری بدهد، گفت: خوشبختانه رئیس‌جمهور به این حوزه توجه ویژه‌ای دارد.

مجوز مرمت خانه دکتر مصدق اخذشده است

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در ادامه با اشاره به وضعیت آثار تاریخی استان البرز به‌ویژه کاخ مروارید، گفت: متأسفانه مالکیت این کاخ در اختیار میراث فرهنگی نیست، آسیب جدی به این بنا وارد آمده که نیازمند مرمت و بازسازی است.

مونسان با اشاره به بازدید از این اثر تاریخی منحصربه‌فرد، گفت: به اداره کل میراث فرهنگی استان البرز دستور داده‌شده که اقدامات حفاظتی از این اثر در دستور کار قرار گیرد، خوشبختانه اقدامات خوبی انجام‌شده است. امیدواریم با همکاری مالک این مجموعه بتوانیم کار مرمت آن را دنبال کنیم، نقش استانداردی البرز در این خصوص حائز اهمیت است.

وی بابیان اینکه کاخ مروارید می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری استان البرز باشد، گفت: امید است کار مرمت آن به‌سرعت انجام و مجدد در حوزه گردشگری از آن استفاده شود.

معاون رئیس‌جمهور در خصوص آخرین اقدامات انجام‌شده در خانه دکتر مصدق نیز گفت: اجازه مرمت داده‌شده است، مجوزهای لازم برای مرمت نیز اخذشده است.

مونسان در بخش دیگری در خصوص میزان آسیب‌های وارده به آثار تاریخی استان‌های درگیر سیل اخیر، گفت: همکاران ما اقدامات لازم را انجام دادند که کمترین آسیب به این آثار وارد شود.

وی در خصوص قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد، گفت: این اثر بر روی تپه‌ای قرارگرفته که براثر سیل بخشی از آن ریزش کرده است، ولی میراث فرهنگی لرستان برای حفظ این اثر اقدامات لازم را انجام داده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور اضافه کرد: از نفوذ بارش‌ها به تپه محل قرارگیری قلعه فلک الافلاک جلوگیری شده است، همچنین ریزش تپه مهارشده و برای قلعه اتفاقی نیفتاده است.

مونسان در ادامه با تأکید بر اینکه پل‌های تاریخی استان لرستان به نسبت دیگر پل‌ها کمتر آسیب‌دیده‌اند، گفت: پل تاریخی «پل‌دختر» به دلیل نداشتن عرشه‌ای دچار تخریب شد ولی خوشبختانه آسیب جدی ندید.

به گفته وی ۷۰ میلیارد تومان برای ترمیم آثار تاریخی استان لرستان اعتبار درخواست شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1179214 منبع: مهر
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ