مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران تأکید کرد: مجوز شکار حیات وحش در این استان صادر نمی‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه مجوز شکار حیات وحش در این استان صادر نمی‌شود، گفت: صدور این مجوز توجیه‌پذیر نیست و تا زمانی که شرایط مناسب به زیستگاه‌ها برنگردد مدیریت و حفاظت حیات وحش باید سختگیرانه باشد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، سعید محمودی روز پنجشنبه در بازدید از برخی مناطق تحت مدیریت محیط زیست در شرق استان تهران و در جمع محیط‌بانان فیروزکوه و دماوند افزود: در این حوزه باید از تصمیم گیری های اشتباه و احساسی دوری کرد.

وی گفت: سالهاست که کشور با موضوع خشکسالی و نوسان اقلیم مواجه بوده و شرایط هیدرولوژیکی چشمه ها به عنوان آبشخور حیات وحش تغییر کرده و بسیاری از آنها از بین رفته است.

وی اضافه کرد: این موضوع به طور قطع بر روی اکولوژی منطقه و در نهایت جمعیت حیات وحش تاثیرگزار است چرا که زیستگاه ها بیشتر دچار نوسان شده‌اند و تغذیه و شرب لازم را نمی‌توانند در اختیار حیات وحش قرار دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با هشدار جدی به شکارچیان غیرمجاز حیات وحش در استان تهران افزود: محیط‌بانان یگان حفاظت این استان با برنامه‌ریزی لازم و گشت‌های مستمر و هوشیاری کامل با کوچکترین تخلف شکار و صید حیات وحش برخورد خواهند کرد؛ به ویژه در حال حاضر که زمان زاد و ولد حیات وحش است و در این رابطه هیچ گونه گذشتی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه باید حداقل ۲ پاسگاه محیط بانی در پناهگاه حیات وحش کاوه فیروزکوه جانمایی و احداث شود، گفت: این منطقه با حداقل نیرو و امکانات به بهترین وجه ممکن حفاظت شده که نبود دست اندازی به طبیعت، افزایش جمعیت حیات وحش کل و بز و قوچ و میش و برخورد جدی با تخلفات محیط زیستی گویای این موضوع است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران به ظرفیت ارتقا منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند و نیز ضرورت پیش‌بینی و جانمایی یک پاسگاه محیط بانی در اثر طبیعی ملی دریاچه تار این شهرستان تاکید کرد.

وی اظهار داشت: محیط زیست متعلق به همه ماست و در این رابطه نیازمند همکاری مردم و دوستداران طبیعت هستیم و از شهروندان می‌خواهیم که هرگونه تخلف محیط زیستی را در حداقل زمان ممکن به محیط زیست اطلاع دهند.

وی گفت: پناهگاه حیات وحش کاوه ده فیروزکوه از مناطق بکر و با ارزش محیط زیست است که از یک سو با منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند و از سوی دیگر با منطقه پرور در استان سمنان مجاورت داشته و دارای فون و فلور با ارزشی در کشور است و از لحاظ مورفولوژیکی و هیدرولوژیکی منطقه خاصی محسوب می‌شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.