پیروز حناچی روز شنبه در حاشیه امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک شهرداری تهران با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران افزود: اجرای قانون هوای پاک وظیفه همه دستگاه‌هاست و در این قانون با جزئیات وظایف همه مشخص شده است.
وی خواستار شد: بقیه دستگاه‌ها به ماموریت‌های خود در کاهش آلودگی هوا عمل کنند.
به گفته حناچی، آلودگی هوا شوخی بردار نیست و عمل همه دستگاه ها به وظایفشان در اجرای قانون هوای پاک در هیات دولت را پیگیری می کنم.
وی خاطرنشان کرد: شهرداری اقدامات زیادی را در کاهش ذرات معلق در هوای تهران انجام داده که یکی از آنها نصب فیلتر دوده بر روی اتوبوس‌های دیزلی است.
شهردار تهران ادامه داد: ۴۰ درصد آلودگی متعلق به خودروهای شخصی است و اگر امروز شهر تعطیل شده و ترافیک کاهش یافته گواه این مطلب است که عدم حضور خودروهای شخصی بر ترافیک و آلودگی هوا تاثیر گذار است.
وی تصریح کرد: توسعه حمل و نقل عمومی را پیگیری می کنیم و تمامی قطعات واگن‌های مترو که در گمرک مانده بود امروز تبدیل به قطار شده است.
حناچی باز هم تاکید کرد: شهرداری تهران یکی از دستگاه‌ها موثر بر کاهش آلودگی هوا است اما  سایر دستگاه‌ها نیز باید به ماموریت خود در این راستا به درستی عمل کنند.
۱۰ درصد الودگی هوا مربوط به موتورسیکلت است
وی همچنین در خصوص امضای تفاهم نامه همکاری با معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: قرار است شهرداری تهران در حوزه نوآوری برای وسایل حمل و نقلی پیشرفته اعم از موتور، خودروی سواری و اتوبوس برقی از ظرفیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری استفاده کند و پیش از این تفاهم نامه‌ای در خصوص ساخت واگن در حوزه مترو داشتیم.
به گفته شهردار تهران، ۱۰ درصد آلودگی هوای تهران به دلیل تردد بیش از ۳ میلیون موتور سیکلت در پایتخت است.
وی ادامه داد: باید در مورد وضعیت موتورها با توجه به سهم آلایندگی ‌آنها چاره اندیشی کرد که یا می‌توان موتورهای گاز سوز یا برقی و یا ترکیبی تولید کرد.
حناچی با بیان اینکه شهرداری تهران در مورد مطالعه راه اندازی مراکز نوآوری به صورت پایلوت با معاونت علمی نیز قرارداد همکاری امضاء کرده است، گفت: امیدواریم این اتفاق همزمان با ارائه لایحه‌ای به شورای شهر عملیاتی شود.
شهردار تهران با بیان این که یکی از مشکلات شهر تهران موضوع موتورسیکلت‌ها است که می‌توان در چند قالب آنها را مورد بررسی قرار داد، اظهار کرد: می‌توان وضعیت موتورسیکلت‌ها را در حوزه رعایت قانون و حتی حقوق خود موتورسواران، بررسی کرد و این  در حالی است که سهم موتورسیکلت‌ها در آلودگی هوا غیر قابل کتمان است و بعضا دیده شده که چند برابر یک خودروی یورو ۵ آلایندگی دارند.
وی خاطرنشان کرد: باید در عین حال سیستم جایگزینی برای موتورسیکلت‌ها در نظر گرفت که هم اقتصادی باشد و هم قابلیت پیمایش در شهر تهران را داشته باشد.
برگزاری نمایشگاه در سئول
حناچی درباره برگزاری مجدد نمایشگاه در مجموعه نمایشگاهی سئول نیز گفت: چند هفته پیش جلسه شورای ترافیک برگزار و تاکید شد که نباید نمایشگاه‌های پر مخاطب در داخل تهران برگزار شود و پلیس موظف است در این حوزه ورود کند.
وی ادامه داد: مقرر شد که برنامه نمایشگاه تهران برای سال آینده تا بهمن تحویل شورای ترافیک شود تا بتوانیم برای سال آینده برنامه ریزی کنیم.

قیمت تاکسی تهران افزایش نمی یابد
شهردار تهران در مورد شایعات افزایش کرایه تاکسی‌ها نیز گفت: چنین موضوعی تا کنون مطرح نشده و قرار هم نیست بحث افزایش کرایه تاکسی داشته باشیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.