مجید فراهانی روز یکشنبه در یکصد و هفتاد و پنجمین جلسه علنی شورای پنجم شهر تهران تذکر داد: یکی از شیوه های تامین مالی پروژه ها، بازپرداخت دیون و استفاده از منابع غیر نقد و بکار بستن آن در مصارف است و براین اساس در پانزدهم آبان ماه ۱۳۹۷ (یک سال پیش) با رای ۱۴ نفر از اعضاء شورای اسلامی شهر تهران «دستورالعمل اجرایی مدیریت منابع و مصارف غیر نقد» به عنوان سند ملاک عمل شهرداری تهران به تصویب رسید.
وی افزود: اما متاسفانه ظاهرا این دستورالعمل در اجراء با آنچه شورا به تصویب رسانده است متفاوت است و براساس این دستورالعمل، شهرداری طی بندی مکلف بوده است.
فراهانی با اشاره به تکلیف شهرداری تهران اظهار کرد:  در بند ۱، بخش ششم گفته می شود سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران، نسبت به انعقاد قرارداد کارگزاری با بانک ها و موسسات مالی و اعتباری مجاز و شرکت های سرمایه گذاری دارای مجوز مورد تایید بورس و کمیسیون، با رعایت رقابت پذیری بین آنها و از طریق فراخوان عمومی اقدام کند.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران ادامه داد: طبق بند ۲، در بخش ششم اظهار شده است که در زمان پیشنهاد جهت همکاری و انعقاد قرارداد کارگزاری نسبت به ارائه فهرست منابع نقد و غیر نقد (سرمایه اولیه) به معاونت مالی و اقتصاد شهرداری اقدام و مراتب بررسی میزان کارمزد به نسبت نوع منابع و فعالیت و شرایط، تا سقف کارمزد سازمانها و شرکت های وابسته به شهرداری تهران پس از تایید درکمیسیون، قابلیت انعقاد قرارداد را دارد.  

به گفته وی، همچنین طبق بند ۹، بخش ششم باید فهرست املاک آماده واگذاری که در فرآیند تهاتر با ملک از طریق این دستورالعمل اجراء می شود توسط سازمان املاک و مستغلات به نحو مقتضی در دسترس عموم قرار گرفته و مرتباَ به روز رسانی شود.  
عضو شورای شهر تهران اضافه کرد : در بند ۱۳، بخش ششم آمده که شهرداری تهران موظف است گزارش عملکرد دستورالعمل مدیریت منابع و مصارف غیر نقد را هر شش ماه یکبار به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند و از طریق انتشار اطلاعات در سامانه شفافیت گزارش را در دسترس شهروندان قرار دهد.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: متاسفانه برغم گذشت مدت یک سال از تصویب این مصوبه نه تنها شورا گزارش عملکرد را در موعد مقرر دریافت نکرده است، بلکه شواهد و قرائن حکایت از عدم اجرای دقیق بندهای یاد شده دارد.
فراهانی گفت: براین اساس و به منظور تاکید بر اجرای دقیق و به موقع تکالیف قانونی مصوب شورا به‌ عنوان نماینده مردم شریف تهران در اجرای بند ۳ ماده ۸۰ قانون شوراهای اسلامی کشور، درباره لزوم «اجرای دقیق دستورالعمل اجرایی مدیریت منابع و مصارف غیر نقد، انتشار اطلاعات و گزارش اجرای آن در سامانه شفافیت» تذکر می دهم.
وی تاکید کرد: امیدوارم با اقدام به موقع، موثر و اهتمام شهردار تهران در اجرای دقیق دستورالعمل و ارائه هر چه سریع تر گزارش و انتشار آن در دسترس عموم شهروندان زمینه نظارت بر فعالیت کارگزاران غیر نقد شهرداری تهران بیش از پیش فراهم شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.