به گزارش روز سه شنبه ایرنا از معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، زهرا صدر اعظم نوری در ادامه گفت: خوشبختانه طی اقدامات چند ساله شهرداری تهران که توسط سازمان بوستان ها و فضای سبز انجام گرفته است توانستیم تا حدود زیادی جمعیت سفید بالک ها و رشد آنها را کنترل و مهار کنیم و این امر حاکی از آن است که اقدامات هشت گانه ای که انجام گرفته موثر بوده و اوج آن را در سال گذشته مشاهده کردیم که دیگر این آفت برای شهروندان تهرانی آزار دهنده نبود.
از سال 93 تهران مهمان ناخوانده ای داشت که هر روز شهروندان را به مرز کلافگی می رساند جمعیت سفید بالک در سطح شهر تهران طغیان پیدا کرده بود و از مهمترین دلایل آن می توان به تغییرات اقلیمی (به ویژه افزایش دمای هوا)، قدرت تکثیر زیاد آفت (در تهران تا 7 نسل در سال)، پیدا کردن میزبان مناسب و قدرت استقرار بر روی آن، کاهش یا عدم وجود حشرات مفید اشاره کرد.
وی اضافه کرد: البته این اقدامات مدیریت شهری به معنای حذف کامل این آفت از چرخه و سیستم طبیعت نیست اما اقدامات کنترلی و پایش مستمر رشد این جمعیت از سوی مدیریت شهری صورت خواهد گرفت.
رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: مقابله با سفید بالک‌ها یک برنامه کنترلی است که در طول سال‌های گذشته تا به امروز تداوم داشته است و براساس مطالعات موسسه تحقیقات گیاه پزشکی، اقدامات در این زمینه در سطح شهر به خوبی اجرا شد.
صدر اعظم نوری افزود: اقدامات مدیریت شهری نظیر سم پاشی یا کاشت گونه های گیاهی نامناسب نیز نتوانسته بود رشد غیرقابل مهار این آفت را کنترل کند.
وی ادامه داد: با روی کار آمدن دوره کنونی مدیریت شهری و انجام اقدامات مناسب و پایش های مستمر، تهران در سال 97 شاهد کاهش این مهمانان ناخوانده از معابرش بود.
صدراعظم نوری خاطرنشان کرد: حفظ محیط زیست و توسعه پایدار آن یکی از اولویت های شورای پنجم بوده و اقدامات مدیریت شهری در راستای اولویت ها ادامه خواهد یافت.
پیش از این نیز سید آرش حسینی میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورا از مبارزه بیولوژیکی با این آفت خبر داده بود.
میلانی بیان کرده بود: هرچه اقلیم گرم‌تر باشد، فرآیند بلوغ سفیدبالک‌ها زودتر تکمیل شده و شهر بیشتر دچار تاکنون هشت روش معرفی شده است که از جمله آنها، «مبارزه بیولوژیکی» است و روش‌های مذکور امسال تست دقیق خواهد شد.
وی گفته بود: استفاده از سم‌های گیاهی از برنامه‌های جدید است و از سم‌های شیمیایی دیگر استفاده نمی‌شود، استفاده از سم گیاهی هم در شرایط طغیان به صورت موردی انجام می‌شود، اما روش اصلی هرس است که خوشبختانه در سال گذشته در فصل سرما این هرس انجام شد.
تهرام/3036//6139
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.