به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، عبدالرضا گلپایگانی در جلسه بررسی و امکان سنجی توسعه آرامستان در پایتخت با بیان اینکه مکان آرامستان در فرهنگ و زندگی مردم در شهرهای ایران جایگاه خاصی داشته که با ساخت بهشت زهرا (س) در خارج از فضای شهر، این مفهوم دگرگون شده گفت: در تاریخ شهرهای ایران گورستان جزئی از فضای شهر بوده و هر محله برای خود گورستانی داشته است.
وی اظهارداشت: امروزه باتوجه به الزامات زندگی در تهران و توجه به مسائل رفت و آمد و هویت محله های شهر ، نیاز به مطالعه عمیق و انتخاب گزینه یا گزینه های مناسب برای خاکسپاری در شهر تهران وجود دارد .
معاون شهردار تهران در خصوص آخرین وضعیت و ظرفیت دفن اموات در بهشت زهرا (س) یادآور شد: باتوجه به راهبردهای طرح جامع تهران و مصوبه شورای اسلامی شهر مبنی بر ضرورت مکان یابی برای توسعه آرامستان در پایتخت، مطالعاتی از سوی معاونت های شهرسازی و معماری و خدمات شهری انجام شده که بر این اساس مکان های پیشنهادی جدید در شمال، جنوب و شرق پایتخت برای ساخت آرامستان جدید تهیه شده است.
وی افزود: در این خصوص توسعه اراضی بهشت زهرا(س) از طریق تملک، مطالعات مکان یابی و دفن چند گزینه ای، ساخت آرامستان جدید پیرامون بهشت زهرا (س) در کنار سایر گزینه های پیشنهادی ارائه شده است.
گلپایگانی خاطرنشان کرد: در توسعه فضای کنونی و ساخت آرامستان جدید باید تمامی پیوست های شهرسازی اعم از اجتماعی، خدماتی، زیست محیطی، ترافیکی و سایر عوامل مد نظر قرار گیرد تا مشکلی در این زمینه پیش نیاید.
وی ادامه داد: کمیته راهبری مکان یابی آرامستان های جدید پایتخت پس از انجام مطالعات کارشناسی، گزینه های مناسب را به شورای اسلامی شهر ارائه خواهد داد تا بعد از تأیید شورا برای طی مراحل قانونی به شورای برنامه ریزی استان تهران و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارائه شود.
در ادامه این جلسه مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای جبران کمبود قبر در آرامستان بهشت زهرا(س) گفت: با تدابیر جدید مدیریت شهری تا 3 سال آینده مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت و این امر از طریق تدابیر مدیریتی در داخل بهشت زهرا و همچنین زمین‌های خودِ آرامستان حل خواهد شد.
سعید خال افزود: براین اساس باید برای آینده آرامستان جدید پایتخت فکر اساسی شود و با مکان یابی جدید و توسعه زیر ساخت ها، شرایط برای دفن اموات آماده شود.
وی با بیان اینکه تیم کارشناسی در حال مکان‌یابی آرامستان جدید شهر تهران است اظهارداشت: ضوابط مکان‌یابی آرامستان به لحاظ شهرسازی، معماری، جنس خاک، دسترسی‌ها، ترافیک و وزش باد نیاز به کار کارشناسی دارد.
خال با بیان اینکه یکی از نیازهای مدیریت بحران در شهر های کشور ، توجه به فضای آماده برای دفن در حجم بالاست اضافه کرد: در مدیریت جدید شهرداری تهران آماده سازی 25 هزار قبر در دستور کار سازمان بهشت زهرا (س) قرارگرفته و بخش قابل ملاحظه ای از آن آماده شده است.

تهرام/9353//1348
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.