اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، منصور گل محمدی روز چهارشنبه در جریان برگزاری طرح نهضت اطلاع رسانی مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان ورامین در جمع خبرنگاران مهمترین معضل شهرستان ورامین را خشکسالی سال های اخیر اعلام کرد و گفت: خشکسالی ها همچنین باعث کوچ و کاهش جمعیت قوچ، میش، کل و بز از منطقه حفاظت شده ورامین و عزیمت آن ها به سمت مناطق کاشان شده است.
وی در عین حال تصریح کرد: بارش های مناسب امسال و تخصیص حق آبه تالاب از محل رودخانه شور و شیرین باعث شده تا بخش عمده ای از تالاب بندعلیخان آب گیری شود و امسال تعداد زیادی از پرندگان آبزی و کنار آبزی برای زمستان گذرانی این تالاب را انتخاب کنند.
گل محمدی تأکید کرد: کویر مرکزی کانون تولید گرد و غبار است و اگر تالاب بندعلیخان خشک شود، این گرد و غبار نه تنها دشت ورامین که استان تهران را تهدید می کند.
وی همچنین با بیان اینکه منطقه حفاظت شده کویر مرکزی ورامین زیستگاه چهارپایان،پرندگان آبزی و کنار آبزی گوناگونی است که یکی از نادرترین این پرندگان در معرض انقراض هوبره است که این منطقه زندگی می کند ادامه داد: این امر نشانده اهمیت ورامین به عنوان زیستگاه گونه های مختلف جانوری است.
گل محمدی گفت: منطقه حفاظت شده کویر مرکزی ورامین شامل 250 هزار هکتار از اراضی است که در حوزه استحفاظی سه استان تهران، قم و سمنان واقع شده است.
وی افزود: به منظور حفاظت از این منطقه وسیع، چهار پاسگاه محیط بانی دائمی در منطقه مستقر شده و محیط بانان به صورت شبانه روزی از عرصه طبیعی و حیات وحش و جانوران مراقبت می کنند.
وی گفت: منطقه حفاظت شده ورامین از اقلیم کویری با محدودیت های مخصوص این مناطق برخوردار است و پوشش گیاهی و جانوری این منطقه با وضعیت آن سازگار شده است.
گل محمدی اظهار داشت: مهمترین گونه های چهارپای منطقه حفاظت شده ورامین جبیر، قوچ، میش، کل و بز و مهمترین گونه های شکارچی گرگ، کفتار، روباه شنی، سیاه گوش و شغال است.
وی افزود: گونه های پرنده خشکی زی این منطقه شامل تیهو و باقرقره و گونه های آبزی و کنار آبزی که به صورت فصلی و عمدتا در اواسط تیرماه و اواخر زمستان در مناطق تالابی این شهرستان زندگی می کنند شامل اردک، غاز، مرغابی و حواصیل است.
تهرام/7254//6139
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.