نتیجه انتخابات پارلمانی جمهوری چک و آلمان شرقی بیانگر عقب ‌گردی آشکار در صحنه سیاسی است و خطر موج سواری پوپولیستی و ظهور شبه ترامپ ها را در قاره سبز افزایش می دهد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، گاردین در گزارشی نوشت: نتایج نهایی انتخابات پارلمانی در جمهوری چک نشان می ‌دهد که حزب «آنو» به رهبری «آندری بابیش» دومین فرد ثروتمند این کشور نزدیک به 30 درصد کرسی‌ ها را از آن خود کرده‌ است. بابیشِ میلیاردر که سیاستمداری پوپولیست و مخالف جریان اصلی محسوب می‌ شود، مخالف ورود مهاجران و همگرایی بیشتر جمهوری چک با اتحادیه اروپاست.

بر اساس شمارش آراء، حزب راست افراطی «اس. پ. د» (SPD) در رده دوم قرار دارد.

نتایج انتخابات جمهوری چک همچنین نشان می ‌دهد که دو حزب «دزدان دریایی» و حزب راست افراطی «آزادی و دموکراسی مستقیم» نیز در رده‌ های سوم و چهارم قرار گرفته ‌اند. حزب آزادی و دموکراسی، حزبی جدیدالتاسیس است و گرایش راست افراطی دارد. «تومیو اوکامورو» سرمایه‌ دار چک/ژاپنی رهبر این حزب است.

در انتخابات جمهوری چک، بسیاری از احزاب اصلی و قدیمی با شکست روبرو شدند. از جمله حزب حاکم سوسیال دموکرات تنها کمی بیش از هفت درصد آراء را کسب کرد.

چهار سال قبل حزب آنو تنها 7.18 درصد آراء را در انتخابات پارلمانی چک داشت و این نشان دهنده تاثیرگذاری شعارهای پوپولیستی وی بر افکار عمومی این کشور است. رسانه‌های این کشور از آندره بابیس 63 ساله که سرمایه‌ داری بزرگ است، با عنوان «دونالد ترامپ جمهوری چک» یاد می ‌کنند.

او با شعارهایی علیه پذیرش پناهجویان و الحاق به منطقه یورو وارد مبارزات انتخاباتی شد. مجله آمریکایی «فوربز» او را با چهار میلیارد دلار دارایی، دومین ثروتمند چک معرفی کرده است.

بابیس پیشتر وزیر دارایی چک بوده اما در ماه مه 2017 به ظن کلاهبرداری و تقلب مالیاتی از این مقام خلع شد. در ماه سپتامبر نیز مجلس چک مصونیت سیاسی او را به دلیل همین اتهام لغو کرد.

 

4436

 

بابیس که صاحب شرکت ‌های مواد غذایی، فرآورد‌ه های شیمیایی و کنسرن رسانه ‌ای «اگروفرت» است، اتهام اختلاس را رد کرده است. «میلوش زمان» رئیس جمهور چک پیشتر گفته است که تشکیل دولت را به برنده انتخابات پارلمانی می‌ سپارد.

انتخابات فدرالی آلمان

پیروزی حزب راست افراطی «جایگزین برای آلمان» در انتخابات فدرالی به ویژه در مناطقی که پیشتر «آلمان شرقی» نام داشت نیز روایت دیگری از گسترش موج پوپولیستی است.

پیروزی این حزب راست افراطی مخالف مهاجرت در انتخابات فدرالی برای محافظه کارهای تحت رهبری «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان یک شکست محسوب می ‌شود.

 

lead_960

 

مرکل که خود یک راست میانه است، با افزایش حمایت‌ ها از راست افراطی جایگزین برای آلمان روبرو شده است.

در این میان، بسیاری از رای دهندگان و حامیان این حزب از مرکل به دلیل «اتلاف هزینه» برای مهاجران در آلمان خشمگین هستند.

آلمان و جمهوری چک در مسیر اتریش پیش می رود. هفته گذشته نیز در انتخابات پارلمانی اتریش راه پوپولیست های راستگرا به سوی قدرت هموار شد و حزب محافظه‌ کار «مردم» به رهبری «سباستین کورتس» در این انتخابات با کسب بیش از 31 درصد آرا نیرومندترین حزب اتریش شد.

 

sebastian_kurz.jpg.size-custom-crop.1086x0

 

اکنون انتظار می ‌رود که دولت آینده را ائتلافی از دو حزب محافظه ‌کار و راست پوپولیست تشکیل دهد.

در صورت ادامه این روند در اروپا انتظار می‌ رود که سیاست این قاره نه تنها در قبال اصلاحات اتحادیه اروپا، بلکه در قبال پناهجویان تغییرات بنیادینی داشته باشد.

 

 

ترجمه: زهرا طحانیان

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.