جنگنده های اسرائیلی به شکل گسترده بر سر این منطقه بمب های فسفری فرو می ریزند.

به گزارش جماران به نقل از المیادین، منطقه شرق شهر رفح شاهد گلوله باران توپخانه ای شدید  و  حمله بالگردهای ارتش رژیم اشغالگر است و همزمان به آن جنگنده های اسرائیلی به شکل گسترده بر سر این منطقه بمب های فسفری فرو می ریزند.

خبرنگار المیادین گفت که هواپیماهای اسرائیلی خانه ای را در شرق رفح بمباران کردند و علاوه بر آن قایق های جنگی رژیم اشغالگر به سمت شهر تیراندازی می کنند.

درگیری شدید قسام با نیروهای دشمن درحال نفوذ به شرق شهر رفح

گردان‌های قسام اعلام کرد که در شرق رفح در جنوب باریکه عزه درحال درگیری‌ شدیدی با نیروهای اشغالگر اسرائیلی است.

به گزارش فلسطین الیوم، گردان‌های قسام شاخه نظامی حماس خاطرنشان کرد که مبارزان این گردان‌ها در شرق شهر رفح در جنوب باریکه غزه وارد درگیری‌های شدیدی با نیروهای در حال نفوذ رژیم اشغالگر شده اند.

خبرگزاری شهاب نیز از درگیری‌های شدیدی بین ارتش اشغالگر و نیروهای مقاومت در شرق استان رفح به ویژه در منقه عامر، الشوکه و اطراف گذرگاه رفح خبر داد.

گروهان های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز اعلام کرد که مجاهدین ما با مسلسل و سلاح های تهاجمی با سربازان و خودروهای دشمن در حال نفوذ به شرق شهر رفح درحال درگیری شدید هستند.

در همین زمینه مارتین گریفیتس، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه در واکنش به تصمیم رژیم صهیونیستی برای حمله به رفح تاکید کرد که تخلیه خانه‌های فلسطینیان و حمله ارتش اسراییل به رفح تنها به مرگ و آوارگی بیشتر منجر خواهد شد.

گریفیتس گفت تعطیلی گذرگاه رفح مانع از ورود کمک‌ها و نیروهای بین‌المللی به باریکه غزه خواهد شد و کارکنان ما همچنان در رفح که بیش از یک میلیون فلسطینی از جمله 600 هزار کودک در آنجا زندگی می‌کنند، حضور دارند.

کابینه جنگ رژیم صهیونیستی روز دوشنبه (17 اردیبهشت ماه) به رغم مخالفت‌های بین‌المللی، پس از پخش اعلامیه های دستور تخلیه رفح، تهاجم زمینی به این شهر فلسطینی واقع در جنوب باریکه غزه را تائید کرد و ارتش این رژیم، از روز سه‌شنبه بخش فلسطینی این شهر را اشغال کرده‌ است.

این عملیات تنها ساعاتی پس از آن آغاز شد که جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد که پیشنهاد آتش بس مصر و قطر را پذیرفته است؛ اما رژیم صهیونیستی ادعا کرد که این پیشنهاد خواسته‌های ضروری این رژیم را تامین نمی‌کند.

حمله احتمالی به رفح در جنوب باریکه غزه در حالی است که سازمان ملل و دیگر کشورها درباره عواقب حمله زمینی ارتش رژیم اشغالگر به رفح – که بیش از یک میلیون آواره را در خود جای داده است – به این رژیم هشدار داده اند.

 شهادت 35 فلسطینی در رفح

بر اثر حملات ارتش رژیم اسرائیل به شهر رفح طی 24 گذشته 35 فلسطینی شهید و 129 نفر دیگر زخمی شدند.

طی حملات 24 ساعت گذشته به شهر رفح که حدود 1.5 میلیون نفر در نوار غزه با فرار از حملات ارتش رژیم اسرائیل به این شهر پناه برده بودند، 35 نفر به شهادت رسیدند و 129 نفر دیگر زخمی شدند.

طبق اعلام منابع بهداشتی در بیمارستان کویت در رفح، طی 24 ساعت گذشته پیکرهای 35 نفر و 129 مجروح به این بیمارستان منتقل شده‌اند.

گفته شد که اکثر افرادی که در حملات جنگنده‌های اسرئیل به منازل غیرنظامیان جان خود را از دست دادند، کودکان و زنان بوده‌اند و اکثر پیکرهای آنها تکه تکه شده است.

ارتش رژیم اسرائیل صبح دیروز با حمله زمینی به منطقه رفح اعلام کرد بخش فلسطینی دروازه مرزی رفح که نوار غزه را به مصر متصل می‌کند، حمله کرده است.

 

هشدار دیده بان حقوق بشر 

دیده بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه اعلام کرد در دومین روز از صدور دستور ارتش رژیم صهیونیستی به تخلیه رفح و کوچ اجباری مردم، این منطقه در شرف وقوع فاجعه انسانی هولناک و چندجانبه قرار گرفته است.

بنابر این گزارش، دیده بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه با صدور بیانیه مطبوعاتی هشدار داد که سیطره ارتش رژیم اشغالگر بر گذرگاه مرزی رفح با مصر و ادامه جلوگیری از ورود کامیون های حامل کمک های بشردوستانه از جمله کمک های حیاتی و سوخت از طریق این گذرگاه و گذرگاه کرم ابو سالم باعث سرعت گرفتن روند شیوع گرسنگی و تعمیق بحران انسانی و غذایی در غزه می شود.

در این بیانیه تصریح شده است که جلوگیری از تردد افراد از طریق گذرگاه مرزی رفح، به معنای قطع تنها شریان حیاتی شهروندان غزه و محروم کردن افراد و خانواده ها از حق طبیعی آنها در نقل و انتقال و نجات دادن خودشان از مصائب نسل کشی در این منطقه است. همچنین بیماران و مجروحان را از فرصت درمان در خارج از غزه محروم می کند؛ این کار در شرایطی که خدمات پزشکی در غزه به دلیل جنایات رژیم صهیوینستی و نسل کشی در این منطقه از بین رفته است، جان بیماران و مجروحان را به خطر می اندازد.

دیده بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه در این بیانیه خاطرنشان کرده است که رفح، مرکز عملیات امداد و نجات است و ده ها سازمان و مرکز امدادرسانی در این منطقه مستقر شده و به شهروندان غزه خدماتی از جمله آب و غذا و دارو و بهداشت ارائه می دهند و حمله به این منطقه، باعث تشدید روند شیوع گرسنگی و بیماری های احتمالی ناشی از حمله نظامی می شود.

در این بیانیه آمده است که ده ها هزار نفر زیر بمباران شدید جنگنده ها و حملات توپخانه ای ارتش رژیم صهیونیستی در تلاش هستند خود را به خان یونس برسانند. اما ظرف کمتر از 48 ساعت، 52 نفر از جمله 17 کودک و 14 زن در حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به 18 منزل – که روی سر اهالی تخریب شده اند - به شهادت رسیده اند.

همچنین تصریح شده است که به دلیل صدور دستور تخلیه اجباری، بیمارستان ابو یوسف النجار، بیمارستان مرکزی رفح، و یک مرکز بهداشتی تخلیه شده اند. این امر می تواند پیامدهای خطرناکی با وجود قطع بودن مسیر انتقال به بیمارستان اروپایی غزه و تضعیف خدمات رسانی در بیمارستان الکویتی داشته باشد.

دیده بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه در این بیانیه هشدار داده است که کوچاندن صدها هزار غیر نظامی الزاما به معنای حفاظت از آنها در برابر حملات نظامی نیست زیرا در ساعت های اخیر چندین نقطه در خانیونس و دیر البلح – که رژیم صهیونیستی آنها را منطقه امن اعلام کرده بود – مورد حمله قرار گرفته اند.

با صدور دستور اخیر تخلیه، حدود 277 کیلومتر مربع یا حدود 76 درصد از باریکه غزه تحت فرمان کوچ اجباری قرار می گیرد و این شامل همه مناطق شمالی و مناطق خاصی در جنوب وادی غزه نیز می باشد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.