در جریان حمله 7 اکتبر، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که ارتش اسرائیل پروتکل هانیبال را که کشتار اسرا را اجازه می‌دهد، اجرا کرده است و خواستار تحقیق در این زمینه شد.

به گزارش جماران به نقل از آناتولی، یک سروان در ارتش رژیم اسرائیل اعتراف کرد که «پروتکل هانیبال» را که کشته شدن نظامیان اسیر اسرائیلی را در حملات 7 اکتبر پیش بینی کرده بود، اجرا کرده‌اند.

بار زون‌شین، یک سروان موظف در ارتش اسرائیل در گفت‌و‌گو با شبکه 13 اسرائیل اعتراف کرد که «پروتکل هانیبال» را که مستلزم کشتن اسرای اسرائیلی در حملات هفتم اکتبر بود اجرا کرده و اسرای نظامی خود در فلسطین را هدف قرار داده‌اند.

این اعتراف سروان اسرائیلی ادعاهای مبنی بر اینکه نیروهای اسرائیلی غیرنظامیان و سربازان اسیر خود در فلسطین را هدف قرار داده‌ است را تأیید می‌کند.

او افزود: در مورد احتمال تیراندازی به سربازان اسرائیلی «به این نتیجه رسیدم که بهتر است آدم ربایی را متوقف کنم».

زون‌شین با بیان اینکه 16 مهرماه دو خودرو را مشاهده کردند، گفت: افراد زیادی در کابین این دو خودرو حضور داشتند که نمی‌دانم جسد بودند یا افراد زنده و تصمیم گرفتم به این دو خودرو حمله کنم.

وی در پاسخ به سوال "شاید شما آنها را کشته‌اید، آنها سربازان شما هستند"، گفت: "درست است. اما من تصمیم گرفتم که این تصمیم درستی است و کشته شدن آنها از آدم ربایی آنها بهتر است.

او با بیان اینکه احساس می‌کند درست عمل کرده است تاکید که این کار را در چارچوب پروتکل هانیبال انجام داده است.

پروتکل هانیبال اجازه استفاده از سلاح‌های سنگین را در هنگام دستگیری یک اسرائیلی می‌دهد تا از خروج اسیرکنندگان از محل رویداد جلوگیری شود، حتی اگر این خطر برای زندانی باشد.

در جریان حمله 7 اکتبر، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که ارتش اسرائیل پروتکل هانیبال را که کشتار اسرا را اجازه می‌دهد، اجرا کرده است و خواستار تحقیق در این زمینه شد.

شایان ذکر است که ارتش اسرائیل در تاریخ 6 فوریه تحقیقات خود را در مورد کشته شدن 12 اسیر اسرائیلی با بمباران خانه ای در یک شهرک یهودی‌نشین توسط تانک ارتش در 7 اکتبر آغاز کرد.

این در حالی است که بر اساس آخرین تحولات ارتش رژیم اشغالگر اذعان کرد که یک نظامی  دیگر این رژیم در نبردهای جنوب نوار غزه کشته شد.

این نظامی عضو یگان ایغوز در ارتش رژیم اشغالگر بوده است.

با کشته شدن این نظامی اسرائیلی شمار نظامیان کشته شده اعلام شده اسرائیل در جنگ غزه از هفتم اکتبر سال 2023 تا کنون به 598 نظامی رسید که از این تعداد 255 نفر در جنگ زمینی از 27 اکتبر تا کنون در غزه کشته شدند.

همچنین شمار زخمی های ارتش رژیم اشغالگر به بیش از 3180نفر رسیده است.

در همین حال، روزنامه یدیعوت احارانوت نوشت که از نظر دولت بایدن، ارتش «اسرائیل» توانایی لازم را برای جابه‌جایی و استقرار آوارگان رفح ندارد.

روزنامه یدیعوت احارانوت نوشت که در جریان سفر اخیر یو آو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل به واشنگتن، مقامات آمریکا به تندی از این رژیم انتقاد کرده‌اند.

یوآو گالانت یکشنبه 24 مارس به آمریکا رفت تا ضمن دریافت هرچه بیشتر سلاح از واشنگتن، دولت بایدن را با عملیات زمینی در رفح همراه کند.

این روزنامه با بیان اینکه فضای حاکم بر این دیدار حاوی عبارت‌های تند علیه اسرائیل بود؛ افزود: «به اعتقاد دولت بایدن، دست و پای نتانیاهو یا از لحاظ اداری بسته است یا اینکه او واقعا قصدی برای انجام کار درست ندارد».

یدیعوت احارانوت نوشت: «واشنگتن اعتماد خود را به اینکه اسرائیل بتواند دست به یک عملیات پیچیده در رفح بزند و هزاران آواره را جا‌به‌جا کند، از دست داده است».همچنین یک مقام آمریکایی نیز به این روزنامه گفت: «دولتی که نمی‌تواند 50 کامیون حامل مواد غذایی را به سلامت به شمال غزه برساند، هرگز توانایی جا‌به‌جایی و استقرار حدود یک میلیون نفر را نخواهد داشت».

در این راستا دولت آمریکا روز دوشنبه به قطعنامه شورای امنیت درباره آتش‌بس در غزه رأی ممتنع داد و مانع تصویب آن نشد؛ به نشانۀ اعتراض به این اقدام آمریکا، نخست وزیر اسرائیل نیز سفر از قبل پیش‌بینی شده یک هیئت بلندپایه اسرائیلی به واشنگتن را لغو کرد.

با این حال یوآو گالانت در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از ملاقات با وزیر دفاع آمریکا و رئیس سازمان سیا گفت که اسرائیل و آمریکا در ٩٩ درصد موارد با یکدیگر منافع مشترک دارند.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی جنگ غزه 2023

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.